18 maja – 101 rocznica urodzin Jana Pawła II
 
Jan Paweł II urodził się w 1920 roku w Wadowicach, był polskim duchownym rzymskokatolickim, biskupem pomocniczym krakowskim, a następnie arcybiskupem metropolity krakowskiego, kardynałem, zastępcą Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, 264. papieżem i 6. Suwerenem Państwa Watykańskiego w latach 1978–2005. W 2014 roku został ogłoszony Świętym Kościoła katolickiego.

Czy wiesz, że…
🔹Karol Wojtyła, metropolita krakowski w 1978 roku został wybrany na biskupa Rzymu jako pierwszy nie-Włoch od 1522 r. Czyli prawie 4,5 wieku trzeba było czekać, żeby w stolicy Piotrowej zasiadł ktoś, kto nie pochodzi z Włoch.
🔹Papież czytał i przemawiał bez okularów.
🔹Jan Paweł II był pierwszym w historii papieżem, który zasiadł na trybunach stadionu jako piłkarski kibic. Było to 29 października 2000 roku, kiedy to ponad 60 tysięcy sportowców z całego świata spotkało się z papieżem na Stadionie Olimpijskim w Rzymie.
🔹Odbył 104 pielgrzymki zagraniczne, odwiedził 130 krajów i około 900 miejscowości. Odbył ponad 140 podróży apostolskich na terenie Włoch. Głosząc naukę Chrystusa na całym świecie przemierzył łącznie ponad 1,5 mln km.
🔹Ulubionym ciastkiem papieża była słynna kremówka, która stała się symbolem swobody Jana Pawła II w kontaktach z wiernymi.
🔹Jan Paweł II jako pierwszy odwiedził meczet, synagogę i kościół luterański.
🔹Był to pierwszy papież, który wziął udział w koncercie rockowym, który miał miejsce w Bolonii.
🔹Jako pierwszy papież napisał list do dzieci.
🔹Karol Wojtyła był pierwszym papieżem, który znał biegle aż 7 języków obcych. W ich skład wchodził: angielski, niemiecki, francuski, włoski, hiszpański, rosyjski, łacina, ukraiński, czeski i węgierski.