W Polsce święto to obchodzone jest również 7 lipca.

Słodka, czekoladowa przekąska czekoladowej to dla wielu z nas przysłowiowe „niebo w gębie” ?. Czekolada ma doskonały wpływ na nasz nastrój, samopoczucie i myślenie. Jej najzdrowsza wersja, chociaż niestety nie najsłodsza ☹  wersja to czekolada gorzka, ponieważ w swoim składzie ma dużą ilość kakao, a jak sami doskonale wiecie im więcej kakao w czekoladzie tym jest ona zdrowsza dla naszego organizmu ?.

Początków czekolady należy szukać w Ameryce Łacińskiej. Tam około 4000 lat temu zaczęto wytwarzać cudownie aromatyczny napój z ziaren kakaowca. Do Europy ziarna kakaowca trafiły w połowie XVI w. wraz z pierwszymi hiszpańskimi podróżnikami. Wkrótce  w zamożnych domach napój z kakaowca stał się bardzo popularny i zarazem modny.

 

Miłośnikom czekolady polecamy w tym dniu nie tylko wypicie filiżanki gorącej czekolady, ale także sięgnięcie do literatury związanej z czekoladą.

Obowiązkowe pozycje książkowe na ten szczególnie słodki dzień to: „Charlie i fabryka czekolady” (Roald Dahl)  dla młodszych czytelników oraz książka  pt. „Czekolada” (Joanne Harris) dla dorosłych czytelników. Będzie słodko i mocno czekoladowo….

 

Poniżej opis.

„Charlie i fabryka czekolady” Roald Dahl

Charlie znajduje Złoty Kupon – bilet wstępu do fabryki czekolady Willy’ego Wonki. To najprawdziwsza magiczna kraina!
Po rzece czekolady pływa się tam landrynkową łodzią. Wszystkie rośliny są zrobione ze słodyczy, a niekończące się batoniki można wyciągać z telewizora.
Na koniec wycieczki Charliego czeka niespodzianka, o jakiej nawet mu się nie śniło!

https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4909642/charlie-i-fabryka-czekolady

 

„Czekolada” Joanne Harris

Do małej mieściny na francuskiej prowincji, gdzie czas się zatrzymał, przyjeżdża tajemnicza młoda i piękna kobieta z córeczką. Mieszkańcy Lansquenet ze zdumieniem obserwują, jak Vianne z Anouk odnawiają starą piekarnię na rynku, by urządzić tam sklep z czekoladą. W dniu otwarcia właścicielka ofiarowuje zaglądającym do niej ciekawskim gatunek słodyczy, który każdy z nich lubi najbardziej, jak gdyby znała ich najskrytsze myśli i pragnienia. Czyżby ta dziwna kobieta była czarownicą? Dla wielu mieszkańców miasteczka przyjazd Vianne jest prawdziwym darem losu, ale są i tacy, którzy zrobią wszystko, by opuściła Lansquenet. Zbliża się Wielkanoc i Vianne zamierza urządzić dla dzieci “festiwal czekolady”, lecz jej wrogowie za wszelką cenę chcą jej w tym przeszkodzić…

https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4904697/czekolada