Zachęcamy nie tylko naszych seniorów do tworzenia różnych, ciekawych ozdób plastycznych, które przygotowuje i prezentuje dla Państwa instruktorka KOK – Katarzyna Giebel w ramach naszego cyklu “Pora dla seniora”.  Dzisiaj przedstawiamy tajniki zrobienia masy solnej. Poniżej dokładny opis wraz ze składnikami i poradami.

Skład:

  • 2 szklanki mąki pszennej (najlepsza 450)
  • 2/3 szklanki soli
  • 1/3 szklanki mąki ziemniaczanej
  • ok. 2/3 szklanki zimnej wody

Wykonanie:
Do miski wsypujemy mąkę pszenną, sól i dobrze mieszamy ze sobą składniki. Następnie powoli dolewamy zimną wodę i ciągle zagniatając wyrabiamy na gładką masę. Pod koniec wyrabiania masy dodajemy powoli mąkę ziemniaczaną. To spowoduje, że masa będzie bardziej delikatna i gładsza. Jeśli masa będzie za sucha należy dolać odrobinę zimnej wody i dalej wyrabiać

Rady:
Każde ciasto solne można przechowywać w lodówce w woreczki. Gdy lepimy figurki, używamy zimnej wody do sklejania poszczególnych elementów. Nie należy dociskać do siebie doklejanych części! Pod wpływem własnego ciężaru skleją się same.
Wykonane figurki „wypalamy” (pieczemy). W piekarniku w temperaturze ok. 120 st. Celsjusza przez 2 -3 godziny – w zależności od wielkości wykonanej figurki.
W mikrofalówce – na najniższym programie od 5 do 10 minut, w zależności od ilości włożonych prac do środka. Uwaga – prace kładziemy na papierze do pieczenia ciasta, po podsuszeniu łatwiej odchodzą od powierzchni.
Można pozostawić w ciepłym miejscu do wyschnięcia.

Malowanie:
Podsuszone figurki można malować farbami akwarelowymi, akrylowymi, olejnymi lub plakatówkami. My polecamy farby akrylowe. Wprawdzie po wyschnięciu mają matowe i blade kolory, jednak w  końcowej fazie wykańczania pracy można figurki pomalować (spryskać) lakierem bezbarwnym. Wtedy powrócą kolory i nasza praca zyska na wyglądzie.