Zapraszamy do udziału w Konkursie na „Najpiękniejszy Ogród w Gminie Kobierzyce 2023”.

Konkurs składa się z trzech etapów. W pierwszym etapie, trwającym do 31 lipca 2023, czekamy na zgłoszenia, które należy wysyłać na adres mailowy: konkurs@kultura-kobierzyce.pl

Czytaj więcej Konkurs na „Najpiękniejszy Ogród w Gminie Kobierzyce 2023”.

Już 3 czerwca zapraszamy Państwa na Stadion Sportowy w Kobierzycach, gdzie wspólnie będziemy świętować Dzień Dziecka. Razem z Kobierzyckim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji oraz z Ochotniczą Strażą Pożarną przygotowaliśmy dla was moc atrakcji zarówno dla tych najmłodszych jak i trochę starszych 😉. Będą dmuchańce, malowanie twarzy, zajęcia plastyczne, występy sekcji wokalnych KOK, pokazy strażackie, a także wiele sportowych emocji, o które zadba Strefa KOSiR. Niewątpliwie jedną z największych atrakcji będzie kino sferyczne które zabierze nas w nieznany dotąd świat pod kątem 360º. Pod hasłem „Nowe życie starych książek” będziemy mogli skorzystać z kiermaszu realizowanego przez biblioteki KOK, a przy tym wysłuchamy występów zespołów ludowych. Jedno jest pewne, nudy nie będzie 😉 Pamiętajcie, 3 czerwca widzimy się o godz. 13:00 na Stadionie Sportowym w Kobierzycach (ul. Sportowa 28).

Dnia 19.05.2023 r, biblioteka w Kobierzycach gościła w swych progach p. Barbarę Sadurską, autorkę książek dla dzieci z gatunku fantasy. Spotkanie zorganizowano dla dwóch klas 4 Szkoły Podstawowej w Kobierzycach. Podczas spotkania Autorka skupiła się na swojej cudownej i jakże wzruszającej opowieści pt. „Srebrny smok”. Gorąco polecamy książkę naszym Młodym Czytelnikom. Ta pozycja musi znaleźć się na Waszej liście książek do przeczytania.

Czytaj więcej Spotkanie autorskie z Barbarą Sadurską

Kobierzycki Ośrodek Kultury zaprasza na warsztaty muzyczne, które będą się odbywały w wakacje w terminach: 02-04.08.2023 r. i 09.08.2023 r. Warsztaty prowadzą Tomasz Bykowski i Lila Reszke. Poniżej do pobrania deklaracja.

Zapisy:

Wypełnioną deklarację należy odesłać na adres e-mail: jszymkowska@kultura-kobierzyce.pl

Deklaracje przyjmowane są od dnia  29.05.2023r.

Telefon do KOK: 669-627-200

zgłoszenie na warsztaty_muzyczne Kobierzyce

  1. Ogłoszenie o naborze na wolne stanowisko pracy

Dyrektor Kobierzyckiego Ośrodka Kultury ogłasza otwarty i konkurencyjny nabór na wolne stanowisko pracy.

Stanowisko pracy

Bibliotekarz Kobierzyckiego Ośrodka Kultury

   – liczba stanowisk pracy: 1

– wymiar etatu: cały etat

– przewidywany termin zatrudnienia: 15 maja 2023

Czytaj więcej Oferta pracy – Bibliotekarz Kobierzyckiego Ośrodka Kultury

Bajki Disneya są znane na całym świecie. Każdy z nas widział chociaż jedną produkcję wywodzącą się z fabryki marzeń zwanej światem Disneya. Coraz to nowe pokolenia wychowują się na tych pouczających filmach o miłości, przyjaźni i rodzinie.  Filmowym produkcjom towarzyszy zawsze wyjątkowa oprawa muzyczna. Piosenki do filmów piszą najlepsi kompozytorzy, a wykonują je światowe gwiazdy muzyki pop. Utwory z bajek dla dzieci są często tak popularne jak same filmy i bajki.

 

Najmłodszych widzów i ich rodziców oraz wszystkich chcących powspominać młodzieńcze lata zapraszamy do magicznego świata najpiękniejszych piosenek znanych z filmowych bajek. Podczas koncertu można usłyszeć takie przeboje jak: “Ty druha we mnie masz” (Toy Story), “Nie bój się chcieć” (Zwierzogród), “Miłość rośnie wokół nas” i “Hakuna Matata” (Król Lew), “Mam tę moc” (Kraina lodu), “Kolorowy wiatr” (Pocahontas) i wiele innych piosenek dobrze znanych z bajkowych produkcji Disneya. Dodatkowo w projekcie pojawiają się uwielbiane nie tylko przez dzieci, polskie przeboje z Akademii Pana Kleksa

Czytaj więcej “W magicznym, bajkowym świecie”

Biblioteka główna w Kobierzycach wraz z filią biblioteczną w Wierzbicach zorganizowała pięć spotkań warsztatowych podczas których dzieci uczestniczące w półkoloniach Kobierzyckiego Ośrodka Kultury mogły zrobić breloczki mądrej sowy. Wykonane własnoręcznie przy pomocy filcu, kleju na ciepło i odrobiny wyobraźni stanowiły nie lada wyzwanie dla uczestników, ale efekty były tego warte.

 

Biblioteka z Tyńca Małego również nie próżnowała. Podczas czterech spotkań w myśl książki Pana Poety „Paw, co ogon miał z przyjaźni”, dzieci wykonały piękne i kolorowe wycinanki. Uczestnicy warsztatów mieli za zadanie ozdobić pawia, który stracił swoje piórka. Za ogon miały posłużyć dłonie wycięte z kolorowego papieru. Morał historii o pawiu traktował o życzliwości, więc uczestnicy byli zachęcani do wzajemnej pomocy i wymieniania się swoimi „piórkami”, aby paw wyglądał wspaniale. Było sporo dobrej zabawy i pozytywnego zamieszania.

Czytaj więcej Ferie, ferie i po feriach! A w bibliotekach jak zwykle, działo się!

18 lutego 2023 roku w Sali widowiskowej Kobierzyckiego Ośrodka Kultury, odbyło się spotkanie z Arturem Barcisiem – jednym z najpopularniejszych współczesnych aktorów teatralnych, filmowych i telewizyjnych oraz autorem książek” Aktor musi grać, by żyć” i „Artur Barciś. Rozmowy bez retuszu”.

Artur Barciś najwięcej widzów do ekranów przyciągnął, grając w kultowych serialach „Miodowe Lata” i „Ranczo” gdzie wcielał się w postać Arkadiusza Czerepacha. Szerszej publiczności znany jest także m.in. z ról  w „Znachorze”, „Człowieku z Żelaza” czy „Zmiennikach” oraz ze swoich licznych występów teatralnych.

Czytaj więcej Spotkanie z Arturem Barcisiem

Z Nowym Rokiem żwawym krokiem ruszyły spotkania z dziećmi w kobierzyckiej bibliotece. Pierwsze takie wydarzenie miało miejsce w poniedziałek 16.01. W tym dniu gośćmi biblioteki głównej były dzieci z klasy 0B z pobliskiej szkoły podstawowej . Głównym tematem naszej zabawy były sny a pani bibliotekarka przeczytała swoim gościom przygotowaną specjalnie dla młodszych odbiorców, skróconą wersję ,,Alicji w krainie czarów” Oczywiście był też czas na zapoznanie się z bibliotecznym księgozbiorem i nagle w kąciku z literaturą dziecięcą zrobiło się bardzo tłoczno a maluchy z wielkim zainteresowaniem przeglądały książeczki.

Następne spotkania już wkrótce…

Czytaj więcej Spotkanie biblioteczne

Dnia 09.12 bibliotekę w Tyńcu Małym odwiedziła grupa “Żabek” z lokalnego Przedszkola Samorządowego. Dzieciaki ochoczo wysłuchały zasad panujących w bibliotece i dowiedziały się o sposobach dbania o dobrą kondycje wypożyczanych książek. Po spotkaniu w czytelni przeszliśmy do sali zajęciowej w której przystąpiliśmy do świątecznych warsztatów ceramicznych podczas, których każdy wykonał malutkiego glinianego skrzata. Stworki z pewnością pomogą Mikołajowi w przenoszeniu ciężkich prezentów gwizdkowych dla grzecznych “Żabek” 🎅🤝🐸

Czytaj więcej Żabki odwiedziły bibliotekę w Tyńcu Małym

Drodzy Państwo, informujemy, że biblioteka w Kobierzycach oraz jej filie biblioteczne, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom swoich Czytelników, dokupiła w konsorcjum „Legimi na Dolnym Śląsku” dodatkowy zasób słów. Stąd też zapraszamy wszystkie Osoby, które chciałyby otrzymać jeszcze kod aktywacyjny, do naszych bibliotek Kobierzyckiego Ośrodka Kultury.

Czytaj więcej LEGIMI – ZWIĘKSZONY LIMIT STRON!

Drogi Rodzicu, jeśli nie zapisałeś jeszcze dziecka do biblioteki, to nie zwlekaj.  W bibliotece czeka na Niego moc atrakcji, przygód oraz WYPRAWKA CZYTELNICZA w prezencie! Znajdziecie w niej książkę „Krasnal w Krzywej Czapce, broszurę „Książką połączeni, czyli Mały Czytelnik w Bibliotece” oraz Kartę Małego Czytelnika, na której Twoje dziecko będzie zbierało naklejki – jedną za każdą wizytę zakończoną wypożyczeniem książki z księgozbioru dziecięcego. A to wszystko w ramach projektu „MAŁA KSIĄŻKA, WIELKI CZŁOWIEK”, w którym biorą udział nasze biblioteki. Od października nasza wyprawka wzbogaciła się również o książeczki w języku ukraińskim!

P.s. Dla wszystkich dzieci biorących już udział w projekcie, mamy również niespodziankę. Otóż otrzymaliśmy również w ramach projektu, m.in. nowe naklejki na Wasze karty, dzięki czemu będziecie mogli poszerzyć swoją kolekcję! 😊

Serdecznie zapraszamy!

plakat 2022 mk-wc
plakat ukrainski a4
list do rodziców
list do rodziców ukraiński

Za nami kolejne spotkanie zorganizowane przez filię biblioteczną w Wierzbicach dla dzieci z pobliskiego Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego. Tym razem zapoznaliśmy się z przygodami „Pawia, co ogon miał z przyjaźni” autorstwa Pana Poety, którego mieliśmy zaszczyt gościć na spotkaniu autorskim rok temu. Bajka ta, nie została wybrana przypadkowo. Na jej podstawie zwrócono uwagę małym uczestnikom spotkania, jak ważna w życiu każdego człowieka jest PRZYJAŹŃ, WZAJEMNA POMOC:

„Nawet gdy dać możesz mało, ważne, by się pomóc chciało. Twój najmniejszy nawet wkład, może zmienić komuś świat!”

Czytaj więcej Spotkanie z dziećmi z Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Wierzbicach

Dnia 27.06.2022, bibliotekę w Kobierzycach odwiedził pan Dima Tokarenko, który podczas swej wizyty, przekazał w darach kilkanaście pozycji książek dla najmłodszych, napisanych w języku ukraińskim. Cieszymy się, że nasz zbiór właśnie takich książeczek ciągle się poszerza i będziemy mogli w ten sposób wywołać szeroki uśmiech na twarzach naszych małych przyjaciół zza granicy.
Fundatorem książek jest organizacja „Świat na dłoni” z miasta Żytomyr.
Serdecznie dziękujemy.

‼️OSTATNIE SZTUKI BEZPŁATNYCH WEJŚCIÓWEK‼️
Przypominamy o możliwości odbioru bezpłatnych wejściówek na drugie spotkanie z Przemkiem Kossakowskim.
?22 maja 2022, Godzina: 18:15 – 19:30
?sala widowiskowa KOK, ul. Ludowa 7
Ilość miejsc ograniczona.
?Zapraszamy po odbiór bezpłatnych wejściówek do biblioteki w Kobierzycach w godzinach jej pracy, od 21.04.22 r.
?Biblioteka w Kobierzycach serdecznie zaprasza na spotkanie z dziennikarzem, podróżnikiem, autorem książki „Na granicy zmysłów” oraz twórcą cyklu programów „Kossakowski. Szósty zmysł”, „Inicjacja”, „Wtajemniczenie” i „Down The Road”. Wybierz się razem z nami w interaktywną podróż przez lata eksperymentalnych doświadczeń autora w różnych zakątkach świata.?
Ilość miejsc ograniczona.
?Zapraszamy po odbiór bezpłatnych wejściówek do biblioteki w Kobierzycach w godzinach jej pracy, od 20.04.22 r.

Wierzbice: 14.04.2022 (czwartek)
Kobierzyce: 15.04.2022 (piątek)
Pustków Żurawski: 15.04.2022 (piątek)
Tyniec n/Ślęzą: 15.04.2022 (piątek)
Jaszowice: 14.04.2022 (czwartek) i 19.04.2022 (wtorek)
Tyniec Mały: 13-15.04.2022 (środa-piątek) oraz 19-20.04.2022 (wtorek-środa)
Bielany Wrocławskie: biblioteka czynna bez zmian

LEKTOR JĘZYKA POLSKIEGO DLA OBCOKRAJOWCÓW

 

lektor języka polskiego dla obcokrajowców – dorośli

wymagania:

– wykształcenie pedagogiczne / certyfikat językowy poziom B2, C1 (język polski)

– znajomość języka ukraińskiego na poziomie komunikacyjnym

Czytaj więcej POSZUKUJEMY LEKTORA JĘZYKA POLSKIEGO DLA OBCOKRAJOWCÓW

Drodzy mieszkańcy Gminy Kobierzyce,

jeśli posiadacie w swoich zbiorach książki dla dzieci, młodzieży i dorosłych w języku ukraińskim i możecie przekazać je bibliotece w darze, to bardzo Was prosimy o przynoszenie ich do kobierzyckiej biblioteki w godzinach jej pracy. Mamy już wiele zapytań o takie pozycje, a niestety w swoim księgozbiorze ich nie posiadamy. Będziemy wdzięczni za każdą pozycję.

Nowe numery telefonów bibliotecznych od dnia 03.01.2022
 
Biblioteka Kobierzyce 536 137 700
Biblioteka Bielany Wrocławskie 535 362 000
Biblioteka Tyniec Mały 884 621 000
Biblioteka Pustków Żurawski
(kierownik bibliotek) 669 676 000
Biblioteka Wierzbice 536 213 400
Biblioteka Tyniec n/Ślęzą 577 928 000
Biblioteka Jaszowice 577 928 000

Kobierzycka biblioteka poleca powieści z dreszczykiem, aby ubarwić Wasze jesienne wieczory. Zapraszamy Was na wycieczkę do Oławy widzianej oczami pisarki Alicji Sinickiej. To mroczne i niebezpieczne miejsce zdominowane przez fale zbrodni i przemocy. Uczucie paranoi i zagrożenia to główny motor napędowy bohaterek książek Sinickiej. Czeka na Was splątana sieć toksycznych relacji, szantaży, wymuszeń i mrocznych sekretów. Już dzisiaj odkryjcie wszystkie tajemnice tej bestsellerowej serii thrillerów psychologicznych. „Stażystka”, „Obserwatorka” i „Służąca” już na Was czekają.

 

 

Wystarczy pokazać komuś rysunek trzech połączonych ze sobą czarnych okręgów, a momentalnie usłyszymy odpowiedź: „to przecież Myszka Miki”. W tym właśnie stoi potęga i długowieczność stworka w czerwonych portkach z żółtymi guzikami, w prostym i błyskotliwym projekcie postaci. Miki został stworzony przez Walta Disneya w jego domowym studio. Legenda głosi, że podczas pracy na jego biurko wskoczyła mała myszka, która zainspirowała go do rozpoczęcia prac nad jego nowym bohaterem. Najsłynniejszym filmem w którym mogliśmy zobaczyć oraz pierwszy raz usłyszeć Mikiego był „Parowiec Willy”, którego premiera odbyła się 18 listopada 1928 roku. Był to jeden z pierwszych w pełni udźwiękowionych filmów animowanych, którego wyjątkowość polegała na potraktowaniu rytmu muzyki i dźwięku jako motywatora dla akcji i gagów, takie podejście zrewolucjonizowało ówczesny rynek filmowy. Z tego też powodu w dniu rocznicy premiery „Parowca” obchodzimy światowy dzień Myszki Miki, której przygody do dziś bawią i inspirują kolejne pokolenia. Nasze biblioteki zapraszają do wspólnej celebracji tej wyjątkowej daty. W naszych księgozbiorach znajdziecie wiele ciekawych tytułów poświęconych najsłynniejszej myszce świata, wśród nich znajdą się m.in. „Opowieść wigilijna Myszki Miki”, „Miki i raźni rajdowcy. Upiorna wyścigówka”, „Myszka Miki i statek kosmiczny” oraz „Miki i świąteczne przesyłki”. Miki zaprasza Was do wspólnej zabawy.

UWAGA!!!

Kobierzycki Ośrodek Kultury informuje, że w dniu 11.11.2021 r. w godz. 13.15-13.45 mogą nastąpić utrudnienie w ruchu na terenie Kobierzyc.

Utrudnienia spowodowane są przemarszem uczestników imprezy z okazji Święta Odzyskania Niepodległości, ul. Kwiatową (spod Kościoła) dalej ulicą Spółdzielczą, ul. Ludową aż do miejsca docelowego, czyli hali sportowo-widowiskowej przy ul. Dębowej 20. Na czas przemarszu główne skrzyżowania będą chwilowo zamykane (skrzyżowanie ul. Kwiatowej z ul. Spółdzielczą i ul. Sportową, rondo: ula Spółdzielcza z ul. Robotniczą, ul. Witosa i ul. Ludową, skrzyżowanie ul. Ludowej z ul. Krótką i skrzyżowanie ul. Ludowej z ul. Parkową i ul. Dębową

Prosimy zachować szczególną ostrożność wyjeżdżając z ulic: Spółdzielczej, Ludowej, Witosa Robotniczej, Krótkiej, Dębowej, Parkowej.

Uczestnicy przemarszu idą prawą stroną jezdni. Przepraszamy za utrudnienia.

Agnieszka Miza

Dyrektor Kobierzyckiego Ośrodka Kultury

Regulamin przemarszu

 

Drodzy Rodzice,

jakiś czas temu z radością informowaliśmy, że nasza biblioteka wraz z podległymi jej filiami bibliotecznymi, zakwalifikowała się do projektu realizowanego przez Instytut Książki, pt. “Mała książka-wielki człowiek”.

http://wielki-czlowiek.pl/przedszkolaki/

Dziś, chcielibyśmy Państwu przekazać, że jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami przepięknych wyprawek czytelniczych, skierowanych do dzieci w wieku przedszkolnym na ich dobry czytelniczy start!

Z przyjemnością się nimi podzielimy, dlatego serdecznie zapraszamy do naszych bibliotek 🙂

Czytaj więcej Mała książka-wielki człowiek

Kochani, mamy przyjemność poinformować, że w związku z dużą liczbą osób zapisanych na liście rezerwowej, zdecydowaliśmy, że zorganizujemy dla Państwa trzecie spotkanie z Teatrem Piaskowej Animacji Febus ? Spotkanie odbędzie się tego samego dnia czyli 7.11.2021 o godzinie 17:15 w sali widowiskowej KOK. Pozostało 20 wolnych miejsc! Chęć udziału proszę zgłaszać od piątku godz. 9:00, telefonicznie lub osobiście w kobierzyckiej bibliotece. Jednocześnie prosimy o odebranie wejściówek na wszystkie 3 spektakle.

Dnia 18.10.2021 w sali kinowej Kobierzyckiego Ośrodka Kultury odbyło się spotkanie z przemiłym gościem – panią Ewą Chotomską polską pisarką, autorką książek dla dzieci(„Pamiętnik Felka Parerasa”, „Zając Poziomka”, „Hopsasa Felka Parerasa”, „Kuchenny alfabet w zagadkach”) oraz autorką  utworów muzycznych, w tym licznych piosenek, dla najmłodszych, scenarzystką, najbardziej znaną jako Ciotka Klotka z programy dla dzieci „Tik-Tak”, założycielką dziecięcego zespołu muzycznego ,,Fasolki”.

Czytaj więcej Spotkanie z Ewą Chotomską

W minioną niedzielę 17 października 2021r mieliśmy przyjemność gościć w Kobierzyckim Ośrodku Kultury
jedną z najpopularniejszych polskich pisarek bestsellerowych opowieści historycznych Joannę Jax. Pani Joanna urodziła się i mieszka w Olsztynie. Jest absolwentką Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Przez wiele lat pracowała w międzynarodowych korporacjach finansowych. Oprócz pisania powieści maluje na szkle unikatową techniką warstwową, pasjonuje się literaturą biograficzną i grafiką. Zajmuje się również copywritingiem i jest wolontariuszką w Fundacji dla Rodaka wspierającą Polaków w Kazachstanie.

Czytaj więcej Spotkanie autorskie z pisarką Joanną Jax

Ze względu na dużą popularność wydarzenia „Alicja w Krainie Czarów” – bajka malowana piaskiem (Teatr Piaskowej Animacji Febus), mamy przyjemność ogłosić, że tego samego dnia (7 listopada – niedziela) odbędzie się dodatkowy spektakl. Teatr przedstawi tę samą bajkę o godzinie 14:30 w Sali Widowiskowej KOK. Bezpłatne wejściówki już dzisiaj będą dostępne w Bibliotece w Kobierzycach. Ilość miejsc ograniczona.

Już niedługo kawiarnia zlokalizowana w Kobierzyckim Ośrodku Kultury znów będzie otwarta! Marzymy o tym by stała się miejscem spotkań z kulturą. Smacznym miejscem na mapie Kobierzyc, gdzie będzie można wpaść nie tylko na doskonałą kawę i herbatę, ale również na pyszne desery, śniadania i inne przekąski! Do zobaczenia przy stoliku. ?

Prowadzimy zajęcia dla dzieci (od 4-12 lat), młodzieży oraz dorosłych. Zajęcia dla najmłodszych prowadzone są metodą WOW!English, zajęcia dla starszych dzieci autorską metodą English Now!, a zajęcia dla dorosłych metodą Direct Method. Jeśli są Państwo zainteresowani kursem na rok 2021/22 proszę o kontakt telefoniczny lub mailowy (camdenszkola@gmail.com). Żeby dokonać zapisu wystarczy wysłać smsa (☎️536 703 243) lub wiadomość o treści: imię i nazwisko uczestnika, klasa w przypadku dzieci, mail oraz w razie szczególnych potrzeb dodatkowe uwagi (np. kurs tylko po godzinie 16.00). Wszystkie szczegóły otrzymają Państwo na maila.
?Camden Szkoła Języków Obcych:

Dnia 28 lipca na zaproszenie biblioteki, progi Kobierzyckiego Ośrodka Kultury przekroczył niezwykły Gość, wspaniały człowiek i utalentowany autor rymowanych bajek edukacyjnych dla dzieci –  Pan Poeta.

Podczas 1,5 godzinnego spotkania autorskiego dzieci biorące udział w IV turnusie półkolonii organizowanych przez nasz dom kultury, zaprzyjaźniły się z niezwykłą kurą, co była na diecie, pawiem, co ogon miał  z przyjaźni czy też wróblem, co oćwierkał sąsiadów – czyli fantastycznymi postaciami z książek naszego Gościa, które w ciekawy sposób uświadamiały dzieciom jak ważna jest samoakceptacja czyli postawa zaufania, wiary i szacunku dla samego siebie i tolerancja czyli umiejętność poszanowania czyichś poglądów, wierzeń, upodobań, różniących się od własnych.

Czytaj więcej Pan Poeta.

Zapraszamy na warsztaty letnie w Kobierzyckim Ośrodku Kultury. Na plastyce oraz zajęciach artystycznych będzie wiele się działo:
? kręcenie na kole garncarskim,
? collage artystyczne ,
? malarstwo impresjonistyczne
to tylko niektóre z naszych propozycji dla uczestników.
 
?Termin warsztatów: 02.08 – 6. 08. 2021 r.
 
Co należy zrobić, aby wziąć udział w warsztach?
Wystarczy kliknąć w poniższy link, wypełnić deklarację i przesłać na mail: arachwal@kultura-kobierzyce.pl

Czytaj więcej Warsztaty Letnie??

Drodzy Czytelnicy,

z radością informujemy, że nasza biblioteka zakwalifikowała się do projektu „Mała Książka – wielki człowiek” realizowanego przez Instytutu Książki w ramach ogólnopolskiej kampanii promującej czytelnictwo. Każde dziecko w wieku przedszkolnym, które odwiedzi bibliotekę biorącą udział w projekcie, otrzyma w prezencie Wyprawkę Czytelniczą, a w niej: książkę „Pierwsze czytanki dla…” dostosowaną pod względem formy i treści do potrzeb przedszkolaka oraz Kartę Małego Czytelnika. Za każdą wizytę w bibliotece, zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego, Mały Czytelnik otrzyma naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania. W Wyprawce znajdą coś dla siebie także rodzice – przygotowana dla nich broszura informacyjna przypomni o korzyściach wynikających z czytania dzieciom oraz podpowie, skąd czerpać nowe inspiracje czytelnicze. Dzięki akcji dziecko pozna ważne miejsce na czytelniczej mapie dzieciństwa (bibliotekę) i zostanie pełnoprawnym uczestnikiem życia kulturalnego.

Akcja rozpocznie się we wrześniu/październiku 2021 roku. Śledźcie nas na naszej stronie internetowej i Facebooku!

 

 

kierownik biblioteki

Monika Sankowska

Bielany Wrocławskie – 12.07. – 27.07. 2021

Biblioteka w powyższym terminie czynna w poniedziałki i środy w godzinach 11:00 – 19:00

Tyniec n/Ślęzą i Jaszowice – 26.07. – 13.08.2021

Biblioteka nieczynna

Tyniec Mały – 02.08. – 13.08.2021

Biblioteka nieczynna

Pustków Żurawski – 02.08 – 17.08.2021

Biblioteka nieczynna

Zapraszamy do kobierzyckiej biblioteki czynnej w okresie wakacyjnym.

Takiej książki o kaszach jeszcze nie było! Nastaw się na zdrową dietę, która nie tylko uwolni Cię od wielu dolegliwości, ale także sprawi przyjemność Twojemu podniebieniu: 5 posiłków dziennie, trzy 7-dniowe plany żywieniowe oparte w całości na kaszy jaglanej, gryczanej i komosie ryżowej. Oprócz tego porcja solidnej wiedzy, którą dzielą się z nami autorzy przepisów, twórcy cieszącego się ogromną popularnością bloga naszakasza.pl

Czytaj więcej Biblioteka poleca?

Tęsknota za niezapomnianymi zapachami i smakami dzieciństwa oraz, niestety, w coraz większym stopniu zmodyfikowana żywność, skłaniają do samodzielnego wytwarzania jedzenia. Bo cóż może być smaczniejszego i bardziej wartościowego jak własnoręcznie wypieczony chleb, zamarynowane warzywa oraz tłoczone soki?
Encyklopedia domowych wyrobów to kompendium wiedzy na temat wytwarzania zdrowej żywności i napojów. Zgromadzono w niej szczegółowe informacje na temat samodzielnego wypiekania pieczywa, wytwarzania kiełbas, szynek, nabiału oraz dżemów i przetworów z warzyw. Czytelnik znajdzie w niej też przepisy na domowe nalewki, likiery, wina i samogon.
 
?https://lubimyczytac.pl/ksiazka/271417/encyklopedia-domowych-wyrobow-chleb-wedliny-dzemy-soki-nalewki-samogon-wina-przetwory-z-wa
Już jutro pierwszy dzień wakacji⛱, czyli czas beztroskiej zabawy? i podróżowania✈️, ale żeby tak było to warto pamiętać o kilku ważnych zasadach:
✅Chroń głowę przed słońcem
✅Używaj kremów ochronnych z filtrem
✅Pływaj w miejscach dozwolonych tylko pod opieką osoby dorosłej
✅Podczas jazdy samochodem zawsze zapinaj pasy bezpieczeństwa
✅Pij dużo wody
✅Nie śmieć
✅Ogniska rozpalaj tylko w miejscach do tego wyznaczonych
✅W górach zawsze spaceruj po wyznaczonych trasach
Dnia 18.06.2021 r. w bibliotece publicznej w Kobierzycach odbył się „Baśniowy wieczór w bibliotece”.??
Spotkanie dla dzieci obfitowało w wiele aktywności, a jego główną atrakcją było spotkanie z panią Małgorzatą Żółtaszek – autorką książek dla dzieci, coachem, trenerem komunikacji oraz założycielką Wrocławskiego Centrum Empatii. Motywem przewodnim spotkania było zapoznanie dzieci ze ścieżką wydawniczą oraz wspólne stworzenie przedstawienia opartego na książce „Jak Anitce uciekły zabawki, Jacuś zgubił się w sklepie i inne historyjki”. Dzieci miały okazję sprawdzić się w roli aktorów zarówno w czasie spektaklu, jak i poprzez odgrywanie ról osób zaangażowanych w tworzenie książki. Spotkanie miało bardzo energiczny, pełen ruchu charakter. Stało się okazją do tańców, śpiewów i świetnej zabawy.

Czytaj więcej Baśniowy wieczór w bibliotece

Dziś kolejne informacje na temat wydarzenia, które odbędzie się w najbliższą sobotę na stadionie w Kobierzycach.

Kobierzycki Ośrodek Kultury zaprasza na warsztaty przygotowane przez sekcje KOK i świetlice profilaktyki środowiskowej.

Podczas warsztatów nauczycie się składać samoloty ze styropianu, prowadzący warsztat nauczy Was jak wykonywać akrobacje w powietrzu.  Będzie również stanowisko z butonami i magnesami, gdzie dzieci samodzielnie wykonają fajne zawieszki. Nie zabraknie warsztatu chemika, tym razem Pani Wioletta odkryje tajemnicę co to jest „NUREK” i „Wędrujące robaczki”? Dziewczęta chętnie odwiedzą warsztat z koralikami, gdzie własnoręcznie zrobią biżuterię lub zawieszki do kluczy. Konstruktorzy zbuduję mega budowle z kartonów, a artyści plastycy popróbują sił w malowaniu eco toreb, czy staną przy sztalugach i popróbują sił na warsztacie rysunku z zakresu martwej natury czy krajobrazu. Będzie też coś dla wielbicieli klocków, a mianowicie zajęcia z robotyki.

Nie zabraknie także stanowisk z wplatankami czyli kolorowymi warkoczykami. To na pewno ucieszy dziewczynki.

Na mega zabawę zaprasza Kobierzycki Ośrodek Kultury. Przypominamy 26 czerwca, stadion w Kobierzycach.

Kobierzycki Ośrodek Kultury serdecznie zaprasza w dniu 26.06.2021 r. całe rodziny z dziećmi na mega atrakcję „Miasteczko Boba”. Przypominamy, że impreza odbywa się na terenie rekreacyjnym na stadionie sportowym w Kobierzycach w godz. 13.00-19.30.
Miasteczko oferuje wspaniałą zabawę opartą na popularnej i lubianej bajce „Bob Budowniczy”. „Warsztaty Boba” to niezapomniana edukacja techniczna przez zabawę i kreatywne myślenie. Wspólnie z dziećmi budowane będą wspaniałe budowle z mega klocków. Będą liczne stanowiska warsztatowe, domek Boba, podstawowe narzędzia Boba (taczki, betoniarki, samochody).

Czytaj więcej 26.06.2021- Dzień Rodziny w Gminie Kobierzyce

Drodzy Czytelnicy?
informujemy, ze dnia 17.06. oraz 24.06.2021 roku (czwartek), filia biblioteczna w Wierzbicach czynna będzie dla Czytelników, w godzinach 9:30 – 17:30 (zastępstwo za pracownika p. Bartosza Krynickiego).
O dniach i godzinach pracy biblioteki w lipcu, poinformujemy Państwa w osobnym ogłoszeniu.
Serdecznie zapraszamy.
Opracowany przez zespół specjalistów w dziedzinie Atlas medycyny naturalnej podpowie Czytelnikowi, po jakie popularne naturalne metody leczenia może sięgnąć, by poprawić kondycję swojego organizmu. Poradnik zawiera informacje na temat terapii oddechem (Maria Kerth, psycholog, terapeuta), a także wiedzę z zakresu aromaterapii (Ewelina Jabrucka-Pióro, z Katedry Roślin Warzywnych i Leczniczych SGGW oraz Polskiego Towarzystwa Aromaterapeutycznego), oraz ziołolecznictwa.
?https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4947042/atlas-medycyny-naturalnej
Uwaga, uwaga‼
To już jutro?
Fascynujące eksperymenty chemiczne oraz fantastyczne warsztaty plastyczne (zgadnijcie z kim ?;))
Zostało jeszcze trochę wejściówek do odebrania w KOKu na portierni?
?Plan zajęć
⚗️CHEMIK po 8 osób w grupie
sala nr 14, II piętro
I gr. godz. 10.45 – 11.45
II gr. godz. 11.55 – 12.55
III gr. godz. 13.10 – 14.10
IV gr. godz. 14.20- 15.20
?PLASTYKA po 10 osób w grupie
sala nr 10, I piętro
I gr. – godz. 11.50 – 12.50
II gr. godz. 13.00 – 14.00
III gr. godz. 14.15 – 15.15
Richard Papen rozpoczyna studia w ekskluzywnym college’u w Nowej Anglii. Dołącza do grupy inteligentnych, ekscentrycznych studentów filologii klasycznej, którzy pod wodzą charyzmatycznego wykładowcy odkrywają sposób myślenia i życia niemający nic wspólnego z monotonną egzystencją ich rówieśników. Kiedy jednak eksperymenty z narkotykami, alkoholem i seksualnością nie przynoszą odpowiedzi na pytanie: jak daleko można się posunąć?, dochodzi do morderstwa.

Czytaj więcej Biblioteka poleca?

Bardzo Młoda Kultura 2019-2021 to ogólnopolski trzyletni program realizowany i finansowany przez Narodowe Centrum Kultury. Jego celem jest wzmacnianie roli edukacji kulturowej w Polsce poprzez pobudzenie i wykorzystanie edukacyjnego potencjału kultury. Operatorem wojewódzkim na terenie Dolnego Śląska jest Ośrodek Działań Artystycznych „Firlej” we Wrocławiu. W ramach programu, ogłoszony został konkurs na wsparcie oddolnych inicjatyw z zakresu edukacji kulturalnej. ODA „Firlej” realizuje program z udziałem partnerów – instytucji kultury z terenu Dolnego Śląska. Partnerami programu są: Wałbrzyski Ośrodek Kultury, Galeria Sztuki w Legnicy, Ośrodek Postaw Twórczych we Wrocławiu, Gminno-Miejski Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Bolkowie, Ośrodek Kultury i Sportu w Bierutowie oraz Kobierzycki Ośrodek Kultury.

W naborze tegorocznym wygrało osiem inicjatyw z terenu Dolnego Śląska. Oto zwycięzcy:

Czytaj więcej Bardzo Młoda Kultura po raz drugi w Kobierzycach

Kiedy się nudzisz, wołaj nudzimisia. Wrota Nudzimisiowa już otwarte! Odtąd już żadne dziecko nie będzie się nudzić! Wszystko zaczęło się od tego, że Szymek się nudził. Głośno wołał „nuuuuudzi mi się!, nuuuuudzi mi się!”. I nudzimisie do niego przyszły…
O przyjaźni przedszkolaków z tymi sympatycznymi stworkami, o odnudzaniu, super zabawie i niezwykłym miejscu – Nudzimisiowie dowiecie się z tej książki. Jej autor, Rafał Klimczak, już zapowiedział, że nudzimisie często go odwiedzają, więc pisze kolejną część ich przygód.
?https://lubimyczytac.pl/ksiazka/134307/nudzimisie
Szanowni Państwo,
 
Informujemy, że biblioteka w Bielanach Wrocławskich będzie nieczynna w dniu 1 czerwca 2021r., dodatkowo Kobierzycki Ośrodek Kultury oraz biblioteki w terenie 4 czerwca 2021 r. będą nieczynne w zamian za Międzynarodowe Święto Pracy przypadające w sobotę 1 maja 2021 r.,
 
Za utrudnienia przepraszamy.

Święto obchodzone jest od 2003 roku dzięki inicjatywie Polskiego Towarzystwa Przyjaciół Przyrody „pro Natura”. Święto jest pretekstem do popularyzacji wiedzy na temat życia bocianów oraz ich szczególnego miejsca w polskiej kulturze i krajobrazie.

 

Z okazji tego dnia, biblioteka w Kobierzycach poleca dla dzieci:

Czytaj więcej 31 maja „Dzień Bociana Białego”

Czy wiesz, że…

  • Najmniejsza książka na świecie to “Teeny Ted z Turnip Town”. Została wpisana do światowej Księgi Rekordów Guinnessa. Stworzył ją Kanadyjczyk Robert Chaplin i naukowcy z laboratorium Simon Fraser University. Książkę można czytać wyłącznie przy pomocy mikroskopu elektronowego. Mierzy ona 0,07 mm x 0,1 mm.
?książkę Nicholasa Sparksa pt. „Powrót”. Poniżej opis.
Ukrywający się przed światem lekarz i dwie kobiety, których sekrety zmienią jego życie… Trevor Benson nie zamierzał wracać do miasteczka New Bern w Karolinie Północnej. Głównie dlatego, że nie przewidywał, że podczas misji wojskowej, gdzie był lekarzem, dojdzie do tak strasznego wypadku jak ten, w którym został ranny. A wtedy stara, odziedziczona po dziadku chata, wydała mu się idealnym schronieniem. Trevor zdecydowanie nie przewidywał też, że w New Bern znajdzie kogoś, kto poruszy jego serce. Kiedy jednak spotyka Natalie, zastępczynię miejscowego szeryfa, nie może przejść obok niej obojętnie. Ale nawet gdy wydaje się, że Natalie odwzajemnia jego uczucia, nadal pozostaje zadziwiająco odległa… A Trevor zastanawia się, co kobieta ukrywa. Jego pobyt w New Bern dodatkowo komplikuje obecność ponurej nastolatki, Callie, która mieszka w przyczepie kempingowej przy drodze. Trevor ma nadzieję, że Callie wie coś o tajemniczej śmierci jego dziadka i za wszelką cenę próbuje wyciągnąć od niej wskazówki, które mogłyby rzucić na nią nowe światło. Nieustępliwa chęć poznania prawdy pozwoli Trevorowi zrozumieć prawdziwe znaczenie miłości i przebaczenia. I da mu ważną lekcję – o tym, że w życiu, aby iść naprzód, często musimy wrócić do miejsca, w którym wszystko się zaczęło. Mistrz romantycznych historii powraca!

Czytaj więcej Biblioteka w Kobierzycach poleca?

Zamykając swój czteroletni okres pracy jako dyrektor Kobierzyckiego Ośrodka Kultury pragnę gorąco podziękować wszystkim Pracownikom KOK, którzy współtworzą tę Instytucję i są jej bijącym sercem. Ostatnie 4 lata w Kobierzyckim Ośrodku Kultury przyniosły sporo nowości oraz wyzwań – zwłaszcza w okresie pandemii. Wszystkiemu temu podołaliśmy RAZEM – i to było najpiękniejsze w tym wszystkim! Praca z Wami była dla mnie prawdziwą przyjemnością – trzymam kciuki za Wasz dalszy rozwój!

Zostawiam zmodernizowany podczas mojej kadencji obiekt dostosowany do nowoczesnych wyzwań, przyjazny zarówno dla uczestników licznych zajęć, które się tu odbywają jak i pracowników. W pierwszej kolejności powstało nowe pomieszczenie biblioteczne na parterze budynku, co umożliwiło większy dostęp do biblioteki, zwłaszcza mniej sprawnym czytelnikom. Powstała pracownia ceramiczna, sala do ćwiczeń tańca i zespołów, sala do nauki śpiewu, odnowiono biura administracji, korytarze, toalety, portiernię i pozostałe sale zajęć. Efekty tych prac zaowocowały opinią o ładnej, przyjaznej i otwartej siedzibie KOK. Przy bibliotece uruchomiono nową kawiarenkę. Unowocześniliśmy materiały graficzne, powstało nowe logo ośrodka. KOK od ubiegłego roku posiada nowoczesną, progresywną stronę internetową, dostosowaną do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Na naszej stronie jak i profilu FB codziennie ukazują się materiały przygotowane przez pracowników KOK.

Z mojej inicjatywy ofertę kulturalną wzbogaciły m.in. nowe wydarzenia, jak coroczny koncert wszystkich sekcji artystycznych KOK (każdorazowo pełne obłożenie hali sportowej), festyn zimowy, czy Kobierzycki Dzień Dziecka, bardzo pozytywnie odebrane przez społeczność lokalną. Wprowadziłam nowe zajęcia, takie jak: ceramika, rysunek, zajęcia umuzykalniająca dla dzieci w wieku do 3 lat, chór dziecięcy, orkiestrę dętą, klasyczny śpiew solowy czy zajęcia nauki gry na skrzypcach. Łącznie roczna liczba uczestników zajęć kulturalnych na terenie gminy to ok 1000 osób.

Pandemia koronawirusa drastycznie ograniczyła dotychczasową aktywność ośrodka. W miejsce tradycyjnych form kształcenia wprowadziłam nowe zajęcia, kursy, koncerty i filmy instruktażowe online, co pozwoliło na utrzymanie stałego kontaktu z naszymi odbiorcami.

Zainicjowałam i utrwaliłam ścisłą współpracę z przedstawicielami lokalnych organizacji pozarządowych oraz ze wszystkimi Kołami Gospodyń Wiejskich gminy Kobierzyce, których działalność jest stale promowana przez KOK.

Dzięki moim staraniom Kobierzycki Ośrodek Kultury został w 2020 roku partnerem programu Bardzo Młoda Kultura. W ramach tego programu w ubiegłym roku zrealizowano w Kobierzycach projekt „Bzz… edukacja poprzez kulturę i ekologię”. W tym roku w Tyńcu Małym będzie realizowany drugi projekt: „ Jeans II życie – sztuka kreacji”.

Dziękuję pani dyrektor Mai Muszyńskiej i wszystkim Pracownikom Kobierzyckiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, z którymi wielokrotnie współtworzyliśmy wspaniałe wydarzenia (kulturalne i sportowe), starając się sprostać oczekiwaniom naszych odbiorców – mieszkańców gminy Kobierzyce.

Praca w kulturze to ciągły proces, wyznaczanie nowych celów, kreacja nowych wydarzeń, ale przede wszystkim  praca z ludźmi  i dla ludzi. Bez integracji środowiska, pomocy i wsparcia Kół Gospodyń Wiejskich, Stowarzyszeń, Pań i Panow Sołtysów oraz firm wspierających naszą działalność byłoby to niemożliwe – dziękuję za to wszystko!

Na końcu książki, którą dostałam ostatnio od Przyjaciół przeczytałam taki oto wpis:

„Dobro to jedyna rzecz, która się mnoży, gdy się ją dzieli”
Za to dobro z całego serca bardzo Wam wszystkim DZIĘKUJĘ,

Maria Bokun

Dyrektor Kobierzyckiego Ośrodka Kultury

26 maja 2017 – 25 maja 2021

?książkę pt. „Przeklęty. Historia domu Smurlów”. Autorzy: Ed Warren, Lorraine Warren, Jack Smurl, Janet Smurl, Robert Curran.
„Przeklęty. Historia domu Smurlów” to oparta na faktach i mrożąca krew w żyłach opowieść. Poznajcie historię przeklętego domu i koszmaru pewnej rodziny nękanej przez demoniczne siły!
“Przeklęty. Historia domu Smurlów” to słynna sprawa Eda i Lorraine Warrenów, potwierdzona przez wielu niezależnych świadków, a także sfilmowana. Historia tej posiadłości sięga końca XIX wieku, kiedy to do nowo zbudowanego domu wprowadziła się pierwsza rodzina. Od samego początku oczywiste było, iż domownicy mają nieproszonego lokatora – zło w najczystszej postaci, które przez kolejne 100 lat będzie zmieniać życie kolejnych rodzin w koszmar.ca

Czytaj więcej Biblioteka w Kobierzycach poleca?

Las. Młoda dziewczyna. Wygląda, jakby spała. Ale nie śpi. Wie, że zaraz umrze. I czuje, co robi z nią jej morderca, tyle że nie jest w stanie nawet mrugnąć.

Kiedy nad ranem zostają znalezione zwłoki, na miejscu zjawia się komisarz Agnieszka Polkowska. Nikt nie chce z nią pracować – zbyt wiele wymaga, słynie z ostrego języka i jest bardziej inteligentna od kolegów. Jej zaangażowanie w każdą ze spraw nie bierze się znikąd: ma kilka tajemnic i wolałaby się nimi nie dzielić. Ostatnie, czego jej trzeba, to błyskotliwy psychopata – człowiek, który odczuwa emocje tylko wtedy, gdy poluje. Gdy wybiera dziewczyny, osacza je i zabija: powoli, delektując się ich cierpieniem. Jest precyzyjny i metodyczny, przekonany, że nikt mu nie dorówna. Nie popełnia błędów. Do czasu.

Czytaj więcej Propozycje czytelnicze? Szadź❄️

Drodzy Czytelnicy, z okazji Tygodnia Bibliotek, zapraszamy serdecznie do zapoznania się z wirtualną wystawą pt. “Książka Roku 2020”, w której znajdziecie informacje o wartościowych pozycjach dla młodych odbiorców! Niektóre z tych pozycji czekają na Państwa w bibliotekach. Serdecznie zapraszamy!

Wirtualna wystawa pt. “Książka Roku 2020”

Czytaj więcej Wirtualna wystawa pt. “Książka Roku 2020”

Kochani Czytelnicy, prezentujemy Wam 10 najgorętszych tytułów roku 2020 w bibliotekach Kobierzyckiego Ośrodka Kultury (choć było ich zdecydowanie więcej ? ). To po tych Autorów i ich dzieła najchętniej sięgaliście. Jeśli, któraś z podanych pozycji nie zagościła jeszcze w Waszym domu, to serdecznie zapraszamy do bibliotek. Te książki naprawdę warto przeczytać.

Z okazji Tygodnia Bibliotek, zapraszamy Państwa do korzystania z biblioteki cyfrowej POLONA.PL oraz strony internetowej wolnelektury.pl. Do Państwa dyspozycji oddajemy 70 bezpłatnych audiobooków!

Wśród propozycji klasyka literatury polskiej, książki dla najmłodszych, lektury szkolne oraz utwory polskich i zagranicznych pisarzy (Antoine de Saint-Exupéry, Jules Verne, George Gordon Byron, Charles Dickens). W polona.pl można posłuchać dzieł m.in. Ignacego Krasickiego, Joanny Papuzińskiej, Janusza Korczaka, Bolesława Leśmiana, Gabrieli Zapolskiej, Elizy Orzeszkowej, Josepha Conrada, Brunona Schulza, Stefana Żeromskiego.

Czytaj więcej Biblioteka cyfrowa polona.pl

W dniu 8 maja świętujemy Dzień Bibliotekarza i Bibliotek.
Kobierzycki Ośrodek Kultury z okazji tego święta zorganizował konkurs pn. „SLEEVEFACE, czyli ubierz się w książkę”. Celem konkursu było rozwijanie wyobraźni przestrzennej i wyrabianie poczucia estetyki, a także popularyzację czytelnictwa i zainteresowania fotografią. KOK gratuluje zwycięzcom konkursu oraz osobom wyróżnionym.

Czytaj więcej Wyniki konkursu konkurs pn. „SLEEVEFACE, czyli ubierz się w książkę”.

WODECKI. TAK MI WYSZŁO- autorzy: Kamil Bałuk, Wacław Krupiński
Choć w ostatnim czasie wielu z nas kojarzy go jako “Pana z telewizji”, był przede wszystkim wielce utalentowanym muzykiem i kompozytorem. Jak wiele twarzy miał Zbigniew Wodecki, jak wszechstronnym był instrumentalistą, a przede wszystkim jakim był człowiekiem, starają się ujawnić autorzy jego biografii “Wodecki. Tak mi wyszło”.

Czytaj więcej ?Biblioteka w Kobierzycach poleca

Dnia 4 maja świętujemy dzień „Gwiezdnych Wojen”. Dlaczego akurat ten dzień?
Przyczyniła się do tego prosta gra słów z języka angielskiego. Ponieważ „May the Force be with you” (Niech moc będzie z Tobą), czyli słynne powiedzenie Zakonu Jedi, brzmi podobnie jak „May the 4th be with You!” (4 maja będzie z Tobą). W tym roku obchodzimy także 44 rocznice kinowej premiery pierwszego filmu sagi „Gwiezdnych Wojen”, która przypada na 25 maja. Twórca świata „Star Wars” George Lucas w 2012 roku sprzedał prawa autorskie do swojej marki wytwórni Disney’a, co przyczyniło się do powstania tzw. nowego kanonu oraz medialnego rozwoju świata odległej galaktyki. Nowe książki, komiksy, filmy i seriale wciąż rozwijają uniwersum „Gwiezdnych Wojen” i raczej nie zapowiada się na osłabniecie tego fenomenu.
Zapraszamy do biblioteki w Tyńcu Małym, gdzie można wypożyczyć m.in. książki biograficzne Carrie Fisher (odtwórczyni roli księżniczki Lei Organy) i George’a Lucasa, książki fabularne oraz komiksy. Niech moc będzie z Wami.
Koń to niezwykle szlachetne zwierzę. Przez długie lata służył jako siła robocza w gospodarstwach. Dziś konie hoduje się głównie w celach rekreacyjno-sportowych oraz rehabilitacyjnych (hipoterapia). Dziś koń to także „atrakcja turystyczna”, szczególnie zaprzęg koni przy dorożce.

Czytaj więcej 30 kwietnia- Ogólnopolski Dzień Koni?

?„Horyzonty uczuć” Dorota Schrammek
Matylda prowadzi pensjonat w Pobierowie i nawet nie przypuszcza, co przyniesie nadchodzące lato. Przyjazd wyjątkowych gości sprawi bowiem, że te wakacje będą inne niż wszystkie do tej pory.
Iwona, Zoja, Aldona zmagają się z problemami życiowymi i niezrealizowanymi marzeniami. Ryszard zjawia się w pensjonacie z wnuczkiem Antosiem, ale szybko wychodzi na jaw, że wcale nie jest spokrewniony z chłopcem. Dorota i Piotr to natomiast młode małżeństwo, które wskutek niedawnej tragedii przeżywa poważny kryzys.
Dwa tygodnie pełne słońca, morza i nieoczekiwanych wydarzeń na zawsze zmieniają życie bohaterów, którzy spotkali się przez przypadek…

Czytaj więcej ?Biblioteka w Kobierzycach poleca

Święto to zostało  ustanowione na cześć ciekawego odkrycia. Naukowcy zaobserwowali, że przez 7 lat z rzędu kolonia pingwinów Adeli po spędzeniu miesięcy na morzu, wracała na Antarktydę do swoich terenów lęgowych – za każdym razem 25 kwietnia. Właśnie w ten dzień świętujemy Światowy Dzień Pingwina.

Czytaj więcej 25 kwietnia przypada Światowy Dzień Pingwina  

23 kwietnia jest Światowym Dniem Książki i Praw Autorskich
(Międzynarodowy Dzień Książki, Światowy Dzień Książki).
 
Święto to jest organizowane przez UNESCO w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich. Dzień ten po raz pierwszy obchodzony był w 1995 roku.
Z tej okazji Biblioteka w Kobierzycach poleca następujące propozycje czytelnicze:

Czytaj więcej 23 kwietnia jest Światowym Dniem Książki i Praw Autorskich.

Kobierzycki Ośrodek Kultury zaprasza do udziału w konkursie pn.  „SLEEVEFACE, czyli ubierz się w książkę”

Sleeveface, polega na sfotografowaniu siebie z zasłoniętą przez okładkę książki częścią ciała. Chodzi o zdjęcia, których elementem jest okładka książki – wmontowana w ten sposób, że widoczna jest tylko część twarzy, ciała bądź całej sylwetki.

Wykonane zdjęcie należy przesłać na adres e-mail: imprezy@kultura-kobierzyce.pl do 05.05.2021

regulamin_konkurs_sleeface

karta zgłoszenia_zał.1

zgoda_na_przetwarzanie_danych_i_klauzula-2-1

 

  ?„Czas leczy rany” Hanna Kruszewska
Helena, właścicielka niewielkiej cukierni, stara się wzorowo wypełniać obowiązki matki i żony. Nie wszystko w jej rodzinie jest idealne, ale sił dodają jej nadchodzące lato i zbliżające się wakacje.
Mimo upałów wszyscy cieszą się z długich wieczorów spędzanych na Podlasiu. Nie mogą doczekać się cichych rozmów prowadzonych w zaciszu działkowej werandy.

Czytaj więcej ?Biblioteka w Kobierzycach poleca

?Podróż na koniec świata- Nicholas Gannon
Archer B. Helmsley wychował się w domu pełnym pamiątek z licznych podróży babci i dziadka – słynnych odkrywców. Zna w tym domu dosłownie każdy zakamarek. Bo odkąd dziadkowie zaginęli na górze lodowej, mama pozwala mu wychodzić tylko do szkoły. Archer, podobnie jak dziadkowie, także łaknie przygód i marzy o mrożących krew w żyłach wyprawach. Ale jak ma coś przeżyć, kiedy nie może nawet przekroczyć progu własnego domu? Na szczęście są przyjaciele. Adelajda L. Belmont ma na koncie wiele przygód i drewnianą nogę w miejscu własnej, którą – według relacji dziewczynki – zjadł krokodyl. Oliver Glub, miłośnik łakoci, pamięta zaś o najdrobniejszych szczegółach, dzięki czemu Archer nie musi się o nie troszczyć. Archer, Adelajda i Oliver mają plan. Już wkrótce wyrwą się w świat ze swego sennego miasteczka. To bardzo dobry plan, a w każdym razie nie najgorszy. Tyle tylko, że w życiu rzadko wszystko idzie zgodnie z planem.
?https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4864457/podroz-na-koniec-swiata

Czytaj więcej ?Biblioteka w Kobierzycach poleca serię książek dla dzieci

W Polsce święto to obchodzone jest również 7 lipca.

Słodka, czekoladowa przekąska czekoladowej to dla wielu z nas przysłowiowe „niebo w gębie” ?. Czekolada ma doskonały wpływ na nasz nastrój, samopoczucie i myślenie. Jej najzdrowsza wersja, chociaż niestety nie najsłodsza ☹  wersja to czekolada gorzka, ponieważ w swoim składzie ma dużą ilość kakao, a jak sami doskonale wiecie im więcej kakao w czekoladzie tym jest ona zdrowsza dla naszego organizmu ?.

Czytaj więcej 12 kwietnia Światowy Dzień Czekolady – propozycje czytelnicze

Dzisiaj Katarzyna Giebel pokaże wam jak przygotować ciekawy stroik z filiżanki☕️
 
?Niezbędne materiały do wykonania „Wiosennej Filiżanki”:
filiżanka i podstawek
mech
kamyczki
kwiatki, biedronki, motylki, muszelki, kora
grubszy drut
klej na gorąco
nożyczki

Z okazji Światowego Dnia Zdrowia i Pracownika Służby Zdrowia, Kobierzycki Ośrodek Kultury składa serdeczne podziękowania wszystkim pracownikom służby zdrowia za ich ogromną pracę i trud jaki wkładają podczas codziennych obowiązków. Życzymy wszystkim satysfakcji z wypełnianej, trudnej i odpowiedzialnej pracy, wytrwałości, nadziei na lepsze jutro oraz wszelkiej pomyślności w życiu prywatnym i zawodowym. Dyrektor i Pracownicy Kobierzyckiego Ośrodka Kultury

‼️Laurki namalowane przez dzieci trafiły do pracowników służby zdrowia Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. Jana Mikulicza-Radeckiego we Wrocławiu (ul. Borowska) oraz do NZOZ „Twój Lekarz” w Kobierzycach.

?W cudzym domu
Lata osiemdziesiąte XIX wieku. Los rzuca Joachima Hallmana (von Eistetten), Luizę Sokołowską (Roisier) i Dmitrija Szuszkina do Warszawy. Każdy z nich chce tu rozpocząć nowe życie. Tymczasem Joachim na skutek donosu zostaje osadzony w Cytadeli. Grozi mu szubienica, a w najlepszym razie wywóz na Sybir, gdyż śledztwo prowadzi specjalny wysłannik carski, radca Szuszkin. Nienawidzi on wszystkiego co polskie. Do czasu…

Czytaj więcej Biblioteka w Kobierzycach proponuje serię książek Hanny Cygler

02 kwietnia- Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieciświęto obchodzone jest co roku w dzień urodzin duńskiego baśniopisarza Hansa Christiana Andersena. Dzień ten ma na celu rozpowszechnienie książek dla dzieci oraz wspieranie czytania przez najmłodszych.

Kobierzycki Ośrodek Kultury również przyłączył się do tego święta. Dzisiaj proponujemy serię książeczek o małej weterynarz o imieniu Misia.

Czytaj więcej Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci

Kobierzycki Ośrodek Kultury dziękuje wszystkim dzieciom, które wzięły udział w konkursie pn. „Laurka z okazji Światowego Dnia Zdrowia i Pracownika Służby Zdrowia”. Zgłosiło się siedemdziesięciu ośmiu uczestników. Dziękujemy nauczycielom, którzy zmotywowali dzieci do udziału w konkursie. Komisja nagrodziła następujące osoby:
 
I. kategoria: dzieci w wieku 5-6 lat
? miejsce- Pola Kubiak – z Przedszkola Samorządowego w Kobierzycach
? miejsce- Ewa Łukawska- z Przedszkola Samorządowego w Ślęzie
? miejsce- Łucja Lech- z Przedszkola Samorządowego w Kobierzycach
WYRÓŻNIENIA:
1. Weronika Styś- z ZSP w Tyńcu Małym
2. Zofia Kowalik- z Przedszkola Samorządowego w ZSP w Tyńcu Małym
3. Zuzanna Pańko- z Przedszkola Samorządowego w ZSP w Tyńcu Małym
 
II. kategoria: dzieci klasa I-II SP
? miejsce- Alex Korletjanu- z ZSP w Bielanach Wr.
? miejsce- Maksymilian Podczaszy- z ZSP w Bielanach Wr.
? miejsce- Antonina Żarkowska- z ZSP w Bielanach Wr.
WYRÓŻNIENIA:
1. Franciszek Walenta- z ZSP w Bielanach Wr.
2. Malwina Dzielnicka- z ZSP w Bielanach Wr.
3. Gracjan Chojnowski – z ZSP w Tyńcu Małym
 
III. kategoria: dzieci klasa III-IV SP
? miejsce- Emanuel Łukawski- z ZSP w Tyńcu Małym
? miejsce- Emilia Trybuś- z ZSP w Tyńcu Małym
? miejsce- Dawid Palus- z ZSP w Tyńcu Małym
WYRÓŻNIENIA:
1. Emilia Sobańska- z ZSP w Tyńcu Małym
2. Aleksandra Łukawska- z ZSP w Tyńcu Małym
3. Filip Cięciała- z ZSP w Tyńcu Małym
 
?Zwycięzcom gratulujemy?.
 
?Zapraszamy po odbiór nagród do KOK (portiernia), środa (8.00-20.00), cz i pt (8.00-13.00) lub po przerwie świątecznej w godz. 8.00-15.00.
Kobierzycki Ośrodek Kultury dziękuje wszystkim dzieciom, które wzięły udział w konkursie recytatorskim pn. „TUWIM I BRZECHWA” – on-line. Wszystkich uczestników konkursu było trzydziestu dwóch. Dziękujemy nauczycielom, którzy przygotowali dzieci do udziału w konkursie. Komisja nagrodziła następujące osoby:

Czytaj więcej Zwycięzcy konkursu recytatorskiego pn. „TUWIM I BRZECHWA” – on-line.

P⏰ra dla seniora

Dzisiaj pokażemy wam jak w prosty sposób przygotować własnoręczne serwetki wielkanocne, a właściwie zrobi to Pani Katarzyna Marczyńska, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi na Wydziale Projektowania Ubioru.

 

Czytaj więcej P⏰ra dla seniora – Serwetki wielkanocne

Kobierzyce – dn.02.04.2021

Wierzbice – dn.01.04.2021

Jaszowice – dn.01.04.2021 i 06.04.2021

Bielany Wrocławskie – dn. 01.04.2021

Biblioteka w Tyńcu Małym i punkt biblioteczny w Pustkowie Żurawskim czynny bez zmian.

Jednocześnie informujemy, że dnia 31.03.2021 biblioteka w Bielanach Wrocławskich czynna będzie w godzinach 13:00-19:00.

Za utrudnienia przepraszamy.

25 marca The Tolkien Society organizuje Dzień Czytania Tolkiena. Po raz pierwszy zorganizowano go 25 marca 2003 roku. Dzień Czytania Tolkiena obchodzony jest również w Polsce.
John Ronald Reuel Tolkien jest najbardziej znany jako autor trylogii Władca Pierścieni i powieści Hobbit, których akcja rozgrywa się w mitycznym świecie Śródziemia. Tolkien jest prekursorem współczesnej literatury fantasy.

Biblioteki z terenu gminy Kobierzyce polecają następujące pozycje książkowe:

Czytaj więcej 25 marca, czyli Światowy Dzień Czytania Tolkiena.

Przypominamy, że został jeszcze tydzień do zgłaszania swoich prac w konkursie na stroik wielkanocny z wykiełkowanym owsem. Link do konkursu: http://bityl.pl/CJCb9
My dzisiaj przedstawiamy naszą propozycję takiego stroika, mamy nadzieję, że uda nam się was zainspirować do stworzenia własnej kompozycji.
21 marca obchodzony jest Światowy Dzień Poezji. Święto to ustanowione zostało przez UNESCO jesienią 1999 roku. Celem tego dnia jest promocja czytania, pisania, publikowania i nauczania poezji na całym świecie. UNESCO zadeklarowało, że ten dzień ma “dać nowy impuls, aby docenić poezję oraz poprzeć krajowe, regionalne i międzynarodowe ruchy poetyckie”.
Kobierzycki Ośrodek Kultury dla miłośników poezji ma następujące pozycje czytelnicze:
„Poezje” Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego czy Karola Wojtyły.

Biblioteka w Kobierzycach poleca:

  „Nie jem, więc gotuję” Małgorzata Górnikowska

to książka kucharska wychodząca naprzeciw osobom zmagającym się z alergiami pokarmowymi. Autorka proponuje w niej smaczne i bogate w składniki odżywcze potrawy bez glutenu, jajek, mleka krowiego, drożdży, orzechów, kukurydzy, migdałów, miodu i kakao. Zgromadzone przez nią przepisy na pieczywo, apetyczne smarowidła, zupy, dania główne, przekąski, sałatki i desery pozwalają na komponowanie codziennych jadłospisów dla całej rodziny bez popadania przy tym w rutynę i kulinarną nudę. Uzupełnieniem są atrakcyjne zdjęcia pobudzające apetyt i zachęcające do przyrządzania prostych, a przy tym niebanalnych dań.

https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4947039/nie-jem-wiec-gotuje-diety-przy-nietolerancjach-pokarmowych

Czytaj więcej Propozycje czytelnicze

Petersburska trylogia Alla Chrzanowska

Jest to saga opowiadająca o losach trzech pokoleń rosyjskich emigrantów oparta na faktach, w której jest wszystko – miłość, zdrada, cierpienie, radość, ból, narodziny i śmierć na tle dramatycznych wydarzeń, w jakie obfitował XX wiek.

https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4241323/petersburska-trylogia-pierwsze-pokolenie

W ostatnim czasie coraz więcej osób zajmuje się rękodziełem, można więc powiedzieć, że przeżywa ono swój renesans. W wolnym czasie powstają oryginalne i niepowtarzalne prace, które stanowią wspaniałą ozdobę naszych mieszkań. Panie Teresa Schmidt i  Danuta Klepuszewska, mieszkanki Kobierzyc, które od wielu lat tworzą różne ozdoby, dekoracje i są prawdziwymi artystkami w swoim fachu zgodziły się zaprezentować na naszej stronie kilka własnoręcznie wykonanych prac, które mogą stanowić ozdobę każdego domu w czasie zbliżających się świąt wielkanocnych.

Czytaj więcej Propozycje ozdób wielkanocnych

W 1976, W Radomiu na świat przyszedł Szymon Wydra, laureat pierwszej edycji telewizyjnego programu “Idol”, lider zespołu Carpe Diem znanego z takich piosenek jak: “Życie jak poemat”, “Jak ja jej to powiem” czy “Teraz”. W 2008 roku wystąpił podczas Dożynek Gminnych w Kobierzycach.

Orkiestra Dęta Kobierzyckiego Ośrodka Kultury wspólnie ze strażakami z OSP KSRG Kobierzyce zorganizowała przemarsz z okazji Dnia Kobiet??
Dla wszystkich, którzy nie mogli być wczoraj z nami, przygotowaliśmy relację wideo z tego wydarzenia.

KONKURS PN. „LAURKA Z OKAZJI ŚWIATOWEGO DNIA ZDROWIA I PRACOWNIKA SŁUŻBY ZDROWIA”

Kobierzycki Ośrodek Kultury zaprasza chętne dzieci do udziału w konkursie plastycznym na laurkę/kartkę. Szczegóły konkursu w załączonym regulaminie.

Czytaj więcej Konkurs pn. „LAURKA Z OKAZJI ŚWIATOWEGO DNIA ZDROWIA I PRACOWNIKA SŁUŻBY ZDROWIA”

Uwaga‼ Uwaga‼
Kochani obiecaliśmy wam niespodziankę z okazji Dnia Kobiet, więc mamy dla was prawdziwą petardę??
Już dzisiaj (tj. 8.03) o godzinie 17.00 spod Kobierzyckiego Ośrodka Kultury wyruszy przemarsz naszej orkiestry dętej wspólnie z OSP KSRG Kobierzyce?‍?
Jedno możemy obiecać, na pewno nie będzie cicho??
Do zobaczenia!

– głównym elementem stroika musi być wysiany owies
– od dnia 04.03.2021 r. w Kobierzyckim Ośrodku Kultury można odebrać torebkę owsa do wysiania (owies dostępny do wyczerpania zapasów, na portierni KOK. Wejście od ul. Krótkiej)
– konkurs przeznaczony jest dla mieszkańców gminy Kobierzyce
– uczestnik zgłasza jedną pracę
– prace należy opublikować w komentarzach na profilu facebookowym Kobierzyckiego Ośrodka Kultury do 29.03.2021 r. do godz. 14.00 (Link do konkursu)
– ogłoszenie wyników konkursu nastąpi 30.03.2021 r.
– troje zwycięzców otrzyma “Wielkanocną Kurę”, informację otrzymają Państwo na FB

??Drodzy Czytelnicy, w związku z urlopem pracownika w dniach: 8.03-12.03.2021 r., biblioteka w Kobierzycach czynna będzie dnia 10.03.2021 (środa) i 12.03.2021 piątek). Jednocześnie informujemy, ze dnia 10.03.2021 r., filia biblioteczna w Bielanach Wrocławskich czynna będzie w godzinach 13-19.
 
Za utrudnienia przepraszamy.

Kristy Cambron – “Wróbel w getcie”

Opis wydawcy:
Poruszająca opowieść o miłości i rodzinie w najmroczniejszych czasach.

Gdy Kaja Makovsky dowiaduje się, że niemiecki terror dociera do Pragi, opuszcza Wielką Brytanię, żeby ratować swoją żydowską rodzinę. Kiedy jest już u celu, ucieczka okazuje się niemożliwa, a piekło wojny staje się jej bolesną codziennością. Kobieta trafia do getta w Terezinie, gdzie poznaje dziewczynkę, która niespodziewanie odmieni jej życie.

Czytaj więcej Biblioteka w Kobierzycach zaprasza.

“Włącz myślenie, napisz życzenie, bukietem kwiatów spełnij marzenie!”

Kobierzycki Ośrodek Kultury zaprasza do udziału w konkursie na życzenia z okazji “Dnia Kobiet”

-życzenia należy opublikować w komentarzu pod plakatem na profilu KOK Kobierzyce

-na życzenia czekamy do piątku (5.03.2021) do godz. 14.00

-uczestnik konkursu zgłasza jeden tekst z życzeniami

-zwycięzca otrzyma informację z zaproszeniem po odbiór bukietu kwiatów
-kwiaty do odebrania w portierni KOK w godz. 11.00-19.00, w dniu 08.03.2021

Kobierzycki Ośrodek Kultury zaprasza szkoły i przedszkola z terenu gminy Kobierzyce do udziału w konkursie recytatorskim “Tuwim i Brzechwa” dla dzieci w wieku 4-6 lat i klasy I SP.
Poniżej karta zgłoszenia, regulamin i zgoda.

Konkurs recytatorski_Klauzula numer 11 – KONKURSY KOK 20 07 2017
Konkurs recytatorski_regulamin_konkursu_Tuwim_Brzechwa
Konkurs recytatorski_ZGODA-aktualna
Konkurs recytatorski_karta_zgloszenia

Zauroczeni przedwiosennymi krajobrazami wybraliśmy się na wycieczkę po gminie, by utrwalić filmowo budzącą się do życia przyrodę. Wszystkim dedykujemy tę impresję wraz z pięknym wierszem Leopolda Staffa “Sad o przedwiośniu”, przy okazji rekomendując książki z naszej kobierzyckiej biblioteki z tekstami tego wybitnego poety.

Czytaj więcej Przedwiośnie w gminie Kobierzyce

W niedzielę 14 lutego o g. 16.00 Kobierzycki Ośrodek Kultury wyemituje na swojej stronie internetowej www.kultura-kobierzyce.pl specjalny koncert na walentynki.
Wystąpią podopieczni z sekcji wokalnych, zespołowych i tanecznych. Kogo będzie można obejrzeć i posłuchać? Zatańczy Reprezentacyjna Grupa Taneczna z Bielan Wrocławskich, która pracuje pod opieką instruktora Łukasza Cichowskiego oraz grupa nastolatków z zespołu Bang Bang, kształcących się u Małgorzaty Żamojcin.

Czytaj więcej Koncert walentynkowy online

W rocznicę urodzin Alana Alexandra Milne – autora książki o przygodach misia „o bardzo małym rozumku, świętujemy Międzynarodowy Dzień Kubusia Puchatka. Ten dzień przypada na 18 stycznia. Pierwsza książka pt. „Kubuś Puchatek” została wydana w 1926 roku. Druga pt. „Chatka Puchatka” dwa lata później. Przygody Kubusia i jego przyjaciół bawią wszystkie dzieci na całym świecie od wielu pokoleń.
Międzynarodowy Dzień Kubusia Puchatka to świetna okazja do sięgnięcia po sympatyczne książki. Na rynku wydawniczym ukazało się wiele historyjek o Puchatku i jego towarzyszach.
Zapraszamy do wszystkich bibliotek na terenie gminy!

 

 

Marcin Kozioł – “Skrzynia Władcy Piorunów”

Pierwsza część cyklu „Detektywi na kółkach”. Książka wpisana na listę lektur uzupełniających do klasy IV-VI szkoły podstawowej. Kryminał z wieloma zwrotami akcji, książka przygodowa pełna szyfrów i zagadek, zarazem świetnie napisana biografia wielkiego wynalazcy Nikoli Tesli dla młodszych nastolatków.
Julia, śliczna czternastolatka, pomaga swemu o rok starszemu przyjacielowi Tomowi odszukać porwanego ojca. Od czasu wypadku dziewczyna jeździ na wózku (stąd tytuł cyklu: „Detektywi na kółkach”), nie przeszkadza jej to jednak uczestniczyć w tropieniu przestępców, wręcz przeciwnie – często to ona wpada na trop, świetnie kojarząc fakty i… odczytując szyfry. W poszukiwaniach bierze udział jeszcze jeden niezwykły bohater: pies Julii, przesympatyczny labrador Spajk-Biszkopt, który… pamięta swoje poprzednie wcielenia.
Współczesna akcja splata się z historią rozpoczynającą się ponad 150 lat wcześniej, w dniu narodzin Nikoli Tesli. Wszystko, czego dowiadujemy się o dzieciństwie i życiu słynnego wynalazcy, zwanego Władcą Piorunów, jest prawdą – nawet najbardziej nieprawdopodobne, wręcz fantastyczne wydarzenia z jego życia opisane w książce oparte są na faktach.
Fantastyczne przygody i przesympatyczni bohaterowie sprawiają, że książkę czyta się jednym tchem.
Książkę można wypożyczyć w bibliotece w Kobierzycach.

Agnieszka Stelmaszyk – “Odyseusze. Gwiazda Morza”, t.1. 

Matylda i Daniel Wesołowscy wypływają wraz z rodzicami w podróż dookoła świata. Gdzieś na oceanie spotyka ich olbrzymi sztorm, który cudem udaje im się przeżyć. W trakcie dalszej podróży znajdują łódź, która jak się okazuje, jest pusta, nigdzie nie ma właściciela. Matylda i Daniel znajdują natomiast tajemnicze notatki, medalion i dyktafon. W tajemnicy przed rodzicami odsłuchują nagranie. To zdarzenie jest początkiem wielu zaskakujących zdarzeń. Za sprawą tajemniczej anomalii Matylda i Daniel przenoszą się do czasów, gdy morzami i oceanami władali piraci… Poznaj mrożące krew w żyłach przygody na otwartym morzu!
Książkę można wypożyczyć w bibliotece w Kobierzycach.
Źródło: https://lubimyczytac.pl

Krzysztof Petek – “Gra w trzy karty”

Paweł budzi się w ciemnym pomieszczeniu. Nie ma bladego pojęcia, gdzie jest, jak długo tu leży. Co gorsza – nie może sobie przypomnieć, KIM jest! Z pomocą dziewczyny spotkanej w ciemnym lochu przypomina sobie swoje imię. I nic więcej! Wspólnie walczą o przetrwanie w niesprzyjających warunkach i o powrót wspomnień Pawła. Czy jednak ta wiedza przyniesie spokój?
Książkę można wypożyczyć w bibliotece w Kobierzycach, Jaszowicach oraz punkcie bibliotecznym w Pustkowie Żurawskim.
Źródło: opis książki został zaczerpnięty z okładki książki

Dale Peck – „Dryfujący dom. Pierwsza podróż”
Dwunastoletnia Zuza razem ze swoimi młodszymi braćmi Karolem i Makarym przyjeżdżają do Kanady, by zamieszkać u brata mamy. Wujek Fabrycy ma przedziwny dom wyglądający zupełnie jak statek, który krzywo osiadł na mieliźnie. Kiedy dzieci budzą się u wujka pierwszego ranka i stwierdzają, że Dryfujący Dom wypłynął w morze, rozpoczyna się niesamowita podróż, pełna niezwykłych przygód. Okazuje się, że Zuza i jej bracia mają do spełnienia wyjątkową misję. Czy uda się im ją wypełnić?

Dale Peck – „Zaginione miasta. Wyprawa po Morzu Czasu”
Zuza i Karol Oakenfeldowie jadą na wakacje do Dryfującego Domu, pływającego dworu ich wuja. Zaraz po przyjeździe potężna fala rozdziela ich. Karol ląduje na drzewie razem z papugą Prezydentem Wilsonem i tajemniczą księgą, a Zuza i wujek Fabrycy dryfują domem po Morzu Czasu. Każdy na własną rękę usiłuje dociec, skąd wziął się temporalny szkwał, który obudził tę potężną falę. Wkrótce okazuje się, że zostali rzuceni nie tylko w różne miejsca, ale i czasy!
Książki można wypożyczyć w punkcie bibliotecznym w Pustkowie  Żurawskim.
źródło: https://lubimyczytac.pl

Biblioteka Publiczna w Kobierzycach proponuje dla dzieci i młodzieży kilka pozycji książkowych, które w okresie ferii warto przeczytać. Dzisiaj: Adam Bahdaj – “Gdzie twój dom, Telemachu?”

Nastoletni Maciej Łańko, pozbawiony rodzinnego ciepła, podobnie jak mitologiczny Telemach rusza w świat. Z internatu przeprowadza się do domu wuja i ciotki. Jednak niesłusznie oskarżony o kradzież musi wyruszyć w kolejną podróż po Polsce w poszukiwaniu szczęścia, przygody i swojego miejsca w życiu. Czy, mimo wielu trudności, odnajdzie je w Bieszczadach u boku swojego przyjaciela Joja – poszukiwacza piątej strony świata?
Książkę można wypożyczyć w bibliotece w Kobierzycach, Tyńcu n/Ślęzą, Wierzbicach oraz punkcie bibliotecznym w Pustkowie  Żurawskim.
Źródło: okładka książki

Informujemy, że od 4 stycznia 2021 r. biblioteka w Kobierzycach oraz jej filie otwierają swoje drzwi dla Czytelników na zasadach, które zostały ustalone wcześniej: m.in. w bibliotece obowiązuje zakrywanie maseczką nosa i ust, dezynfekcja rąk, w bibliotece przebywać może tylko jeden czytelnik. Informujemy jednocześnie, że od dnia 4 stycznia 2021 r. bibliotekarze rozpoczynają pracę w programie bibliotecznym Mak +, co oznacza konieczność ponownego zapisania się do biblioteki. Prosimy o zabranie ze sobą dowodu osobistego.

Czytaj więcej Zmiana godziny pracy bibliotek

Błogosław ziemi z Twej szczodrobliwości,
Niech nam dawa dostatek żywności,
Uchowaj głodu  i powietrza złego:
Daj wszystko dobre z miłosierdzia swego.

Jan Kochanowski “Kolęda”

Okres świąt Bożego Narodzenia, Nowego Roku, Trzech Króli kojarzy się z czasem kolędowania, jasełek, wzajem składanych sobie życzeń oraz darów. Kolęda pochodzi do łacińskiego słowa calendae, co oznaczało w czasach rzymskich pierwszy dzień miesiąca (januarie) i wiązało się ze styczniowymi życzeniami pomyślności i urodzaju na nowy rok. W kulturze chrześcijańskiej pojmowano kolędę, jako daninę składaną kościołowi w czasie Bożego Narodzenia i termin ten pojawił się po raz pierwszy w 1255 roku – również, jako zwyczaj wizytowania przez księży wiernych danej parafii.

Czytaj więcej Kolędowanie z KOK. “Do Betlejemu” – Jarzębina

Biblioteka w Kobierzycach poleca dzisiaj typowe “czytadła” – w sam raz do miłego spędzenia czasu z lekką książką. Oto trzytomowa seria autorstwa Joanny Szarańskiej.

„Choinka cała w śniegu”
Chwytająca za serce opowieść o ludziach, których w święta połączy wyjątkowa więź.
W bloku przy ulicy Weissa prym wiedzie pani Michalska – dozorczyni zawsze gotowa służyć pomocą. Mieszkańcy przychodzą do niej po rady i wsparcie, a kiedy nadchodzi ten niezwykły czas, to jej najbardziej zależy na tym, by sąsiedzi byli sobie bliscy jak rodzina. Zanim jednak wszyscy zaczną świętować, muszą wyjaśnić sobie kilka spraw. Pomoc potrzebującym nie tylko ich zjednoczy, ale i sprawi, że odkryją w końcu, co jest naprawdę ważne. W codziennym zabieganiu warto na chwilę przystanąć i zachwycić się magią świątecznego drzewka.
Blask lampek choinkowych, iskrzący się biały puch za oknem, spotkania i rozmowy z najbliższymi… Niech te święta będą niezapomniane!
https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4901575/choinka-cala-w-sniegu

„Cztery płatki śniegu”
Gwiazdka za pasem, w powietrzu pachnie makowcem, goździkami i zieloną choinką. Mieszkańcy małego miasteczka myślą już o przygotowaniach świątecznych, ale na drodze lepienia uszek i łańcuchów choinkowych staną im rodzinne perypetie. Zabiegani zapomną, co naprawdę liczy się w świętach. Na szczęście ktoś im o tym przypomni…
Ten wyjątkowy czas skrzyżuje ze sobą drogi małżeństwa posądzającego się wzajemnie o zdrady, młodej mamy zmęczonej dobrymi radami teściowej, sknery, którego żona marzy o dziecku, kobiety samotnie wychowującej córeczkę i pewnego przystojnego mężczyzny. Wśród codziennych problemów trudno się zatrzymać i po prostu cieszyć wspólnymi chwilami, ale w miasteczku mieszka ktoś, kto pomoże im na nowo odkryć magię świąt.
https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4807156/cztery-platki-sniegu

„Anioł na śniegu”
Pełna ciepła, radości i wzruszeń opowieść o rodzinnej bliskości. Gdy na girlandach migoczą lampki, a bombki błyszczą wszystkimi kolorami, mieszkańcy miasteczka czują magię świąt. To czas przebaczenia i domowego ciepła, kiedy najbardziej cieszą drobiazgi, a codzienne nieporozumienia przestają być ważne. W ten wyjątkowy, wigilijny wieczór nikt nie powinien być sam. Bo najcenniejsze, co mamy, to czas spędzony razem. Pachnąca piernikami i jodłą kontynuacja “Czterech płatków śniegu”, które tysiące czytelniczek znalazły pod choinką.
https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4863101/aniol-na-sniegu

Książki znajdziemy w bibliotece w Kobierzycach

Dzisiaj polecamy książki, które dotyczą polskich tradycji i obyczajów. Zachęcany do lektury. Książki dostępne są w bibliotece w Kobierzycach.

„Polska Wigilia” – Hanna Szymanderska
Tak obchodzonej jak w Polsce Wigilii nie świętuje się nigdzie indziej. W polskiej tradycji Wigilia to wieczór prawdziwego zbliżenia, lekcja miłości, najbardziej uroczyste i rodzinne święto w roku. To wieczór szczególnego przesłania, szczególnych obyczajów, szczególnej pamięci, słów, życzeń, smaków i zapachów. Książka Hanny Szymanderskiej jest jednym z najwspanialszych opisów.
https://lubimyczytac.pl/ksiazka/14814/polska-wigilia

—————————————————-

Czytaj więcej Kalendarz Adwentowy KOK. Dzień 17

Dawne przepisy

Są chyba w każdym domu – przepisy skrzętnie odręcznie notowane w zeszytach lub na karteluszkach przez babcie i mamy. Czasami towarzyszą tym zbiorom wycinki z gazet. Z „Kobiety i Życia”, „Przyjaciółki” i innych tytułów popularnych dawniej. Bywają też zachomikowane wyrywane kartki z kalendarzy, na których odwrocie drukowano przepisy. Taka kolekcja jest bezcenną skarbnicą wiedzy i pamiątką. Warto do niej sięgnąć, bo znajdą się tam często bardzo smakowite potrawy z różnych regionów i interesujące przepisy wprost na wigilijny, czy świąteczny stół.
Można też podejść do tych wycinków w sposób twórczy i stworzyć unikatowy kolaż, który ozdobi wnętrze kuchni.

Czytaj więcej Kalendarz Adwentowy KOK. Dzień 14

Dzisiaj rekomendujemy dla dzieci trzy tytuły tematycznie związane z czasem świątecznym. “Magiczne Święta w Polsce” Anieli Cholewińskiej-Szkolik to ciekawa wędrówka przez różne części Polski z przykładami kolęd, opisami bożonarodzeniowych zwyczajów i tradycji charakterystycznych dla poszczególnych regionów naszego kraju. Są też nawet przepisy na dania wigilijne!
Dzięki książce “Magia Świąt” (praca zbiorowa) dzieci dowiedzą się, na czym polega magia tych wyjątkowych, zwłaszcza w Polsce, Świąt. Są w niej m.in. ciekawostki i świąteczne opowieści o pierwszym Bożym Narodzeniu i Trzech Królach.
“Opowieść wigilijna” Charlesa Dickensa należy jednych z najsłynniejszych bajek świata. Świetne tłumaczenie i przystępny język sprawi, że będzie brzmiała przyjaźnie przy czytaniu najmłodszym. Książeczce towarzyszą wspaniałe ilustracje i płyta CD. Jest to słuchowisko z udziałem plejady polskich aktorów i piosenkarzy. Książeczki są dostępne w bibliotece w Kobierzycach.

Muzyczną oprawą naszej rekomendacji jest piosenka Majki Jeżowskiej pt. “Ulica Śnieżynkowa” w wykonaniu grupy uczniów przygotowanych przez Darię Stachowicz, instruktor śpiewu w Kobierzyckim Ośrodku Kultury.

Piernik dwutygodniowy, cz. 1
Dzisiaj prezentujemy smakowity przepis naszej koleżanki z Kobierzyckiego Ośrodka Kultury. A właściwie jej babci, świetnej kucharki, której specjalnością były ciasta drożdżowe, piernikowe i zawijane makowce. Polecamy jej piernik dwutygodniowy, co oznacza, że właśnie z takim wyprzedzeniem przed świętami należy rozpocząć jego przygotowywanie.

Składniki:
2 małe jajka lub 1 duże
1 kg mąki
1 filiżanka miodu (rozpuścić w kąpieli wodnej) lub ½ szklanki
20-25 dag margaryny
20 dag cukru
3 dag sody (2 łyżeczki)
1 opakowanie proszku do pieczenia
1 szklanka mleka
1 opakowanie przyprawy piernikowej

składniki na piernik dwutygodniowy

Wysypać mąkę do dużej miski lub na stolnicę. Dodać do mąki margarynę i cukier – wymieszać składniki. Następnie dodać mleko, jaja, miód, sodę, proszek do pieczenia i przyprawę piernikową. Wyrobić ciasto.

wyrobione ciasto

Ciasto należy przełożyć do glinianego naczynia lub emaliowanego garnka. Dno naczynia wysypać mąką. Po włożeniu ciasta oprószyć je mąką i przykryć ściereczką bawełnianą. Odstawić na 2 tygodnie w chłodne i ciemne miejsce.
Po dwóch tygodniach będziemy piec trzy placki, ale o tym napiszemy w następnym materiale.


ciasto w makutrze 

 

 

W drugą niedzielę adwentu zapalamy drugą świeczkę na naszym wieńcu. Dzisiaj ponadto przypada dzień św. Mikołaja, jednego z najpopularniejszych świętych. Niezliczone są podania i baśnie o nim. Cnoty i niezwykła dobroć sprawiły, ze już za życia (IV w. ) otrzymał od Boga dar czynienia cudów. Jest patronem wielu zawodów, profesji, opiekunem gospodarzy i pasterzy, jak również cnotliwych panien na wydaniu. Dzieciom kojarzy się z prezentami i łakociami. Jest dla nich przyjacielem i dobrodziejem, który niesie radość.

Na świętego Mikołaja
Czeka dzieci cała zgraja,
Da posłusznym ciasteczko,
Złe przekropi rózeczką.

Atrakcją III Festynu Świątecznego w 2019 roku był występ zespołu Pectus. Żywiołowi muzycy, wspaniałe interpretacje i aranżacje kolęd oraz innych utworów z ich płyty “Kolędy przy kominie” bardzo podobały się publiczności. Przypomnijmy, że wraz z braćmi Szczepanikami zaśpiewał też nasz Reprezentacyjny Chór KOK, czyli Insieme. A oto jedna ze wspólnie wykonanych kolęd.

W ubiegłym roku Kobierzycki Ośrodek Kultury zorganizował po raz trzeci Festyn Świąteczny w Hali Sportowo-Widowiskowej im. Adama Wójcika w Kobierzycach. Przygotowaliśmy wtedy sporo atrakcji. Dwudniowe okołomikołajkowe spotkanie uświetnił koncert zespołu Pectus. Były też wystawy rękodzielnictwa świątecznego, warsztaty, zabawy i występy podopiecznych Kobierzyckiego Ośrodka Kultury. Przypominamy tamte chwile z roztańczonymi dziećmi i młodzieżą.

 

Nasza biblioteka poleca.

„Boże Narodzenie dla całej rodziny. Pomysły dla majsterkowiczów, dekoracje, prezenty, przepisy”
Książka została przygotowana z myślą o wszystkich, którzy pragną być wszechstronnie przygotowani zarówno do świąt Bożego Narodzenia, jak i poprzedzającego je czasu adwentu. Oto propozycje dla całej rodziny: pomysły na świąteczne dekoracje stołu i pokoju, wskazówki dla majsterkowiczów, jak samodzielnie wykonać ozdoby choinkowe i adwentowe kalendarze. Idee oryginalnych opakowań na prezenty, propozycje wypieków świątecznych, dodatek i dołączony do książki arkusz wzorów zawiera modele wszystkich proponowanych dekoracji wielkości naturalnej.
Książka dostępna jest w bibliotece w Kobierzycach.

Czytaj więcej Kalendarz Adwentowy KOK. Dzień 3

Andrzejki

Dzień św. Andrzeja kojarzy się z wróżbami matrymonialnymi już od XVI wieku! Pierwsze wzmianki o tym zwyczaju pochodzą z roku 1557. Wigilia tego dnia, 29 listopada, zwana była niegdyś jędrzejówkami, andrzejówkami. I to właśnie wtedy wszystkie panny na wydaniu wróżyły sobie o miłości i małżeństwie.

Czytaj więcej Kalendarz Adwentowy KOK. Dzień 2

Dzisiaj pierwszy dzień adwentu, który zakończy się wieczorem 24 grudnia. Wtedy, zgodnie z tradycją, rozpoczyna się świętowanie Wigilii Bożego Narodzenia. Adwent zwyczajowo dzieli się na dwa okresy:
od początku adwentu do 16 grudnia (czas szczególnego oczekiwania na powtórne przyjście Jezusa Chrystusa na końcu czasów);
od 17 grudnia do 24 grudnia (czas bezpośredniego przygotowania do uroczystości Narodzenia Pańskiego).
Tradycyjnie w każdą niedzielę adwentu zapala się kolejne świeczki na wieńcu. Będziemy z Państwem w ten czas. Świeczki na naszym wieńcu zapalają pracownicy Kobierzyckiego Ośrodka Kultury lub ich dzieci.
Zapraszamy też do codziennych odwiedzin naszego FB i strony, gdzie będziemy w naszym Kalendarzu Adwentowym KOK publikować różne ciekawostki, rekomendacje książkowe, filmiki czy prace plastyczne tematycznie nawiązujące do świątecznego czasu.

Święta Katarzyna, adwent zaczyna
święty Jędrzej jeszcze mędrzej
[ściślej]

Rokrocznie w Jaszowicach tamtejsze panie organizowały jesienne spotkania katarzynkowe. Były one okazją do miłych spotkań, wróżb, wspominek, żarcików i konsumpcji różnych smakołyków przyniesionych przez każdą uczestniczkę. Gościnne progi świetlicy profilaktyki środowiskowej a dawniej też biblioteczne służyły za miejsce biesiad. Każda z pań przynosiła coś na stół. Śledziki, sałatki, wypieki – ciasta, rurki z kremem i inne pyszności. Czasami tym spotkaniom towarzyszyło drobne rękodzieło, jak na przykład robienie z kolorowej bibuły kwiatów.

Czytaj więcej Z archiwum KOK. Katarzynki

Szanowni Państwo!
Na podstawie § 6 ust. 11 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 6 listopada 2020 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii wprowadzono ograniczenie prowadzenia działalności instytucji kultury. W związku z tym informujemy, że do dnia 29.11.2020 r. zostają zawieszone wszystkie zajęcia zbiorowe odbywające się w Kobierzyckim Ośrodku Kultury (dotyczy zajęć prowadzonych w Kobierzycach, Tyńcu Małym oraz Ślęzie).
Zajęcia indywidualne będą odbywały się bez zmian zgodnie z obowiązującym reżimem sanitarnym.
Pozostajemy z Państwem w kontakcie telefonicznym, mailowym, przez Fb oraz stronę internetową www.kultura-kobierzyce.pl
Piszcie, dzwońcie i przede wszystkim dbajcie o siebie!

W tym roku przypada 102. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Dzień ten przypomina o drodze, jaką nasz kraj musiał przejść w dążeniu do upragnionej wolności. Mieszkańcy naszej gminy zawsze godnie i uroczyście przeżywali te rocznice, tłumnie manifestowali swój patriotyzm wieszając flagi narodowe, jak i uczestnicząc w uroczystościach organizowanych przez Kobierzycki Ośrodek Kultury. Dzisiaj przypominamy je w krótkim felietonie, jak również prezentujemy kilka wybranych pieśni z polskiej skarbnicy w wykonaniu zespołu Jarzębina.

Na podstawie § 6 ust. 11a rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 6 listopada 2020 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii wprowadzono ograniczenie prowadzenia działalności przez biblioteki publiczne i naukowe, działające samodzielnie lub wchodzące w skład innej instytucji kultury, polegające na zakazie: UDOSTĘPNIANIA ZBIORÓW CZYTELNIKOM.

 

Biblioteka w Kobierzycach i jej filie, nie chcąc zamykać bibliotek dla swoich Czytelników,  będą nadal otwarte, ale na zasadach rekomendowanych przez Bibliotekę Narodową. Stąd też udostępnianie i zwroty zbiorów, odbywać się będą w następujący sposób:

Czytaj więcej Grafik bibliotek w czasie pandemii

W związku z bardzo dużym wzrostem zakażeń, biblioteki Kobierzyckiego Ośrodka Kultury ograniczają swoją działalność  do trzech dni w tygodniu. Stąd też od dnia 9.11.2020 r. do dnia 27.11.2020 biblioteka publiczna w Kobierzycach oraz jej filie czynne będą od poniedziałku do środy. Godziny pracy bibliotek nie ulegają zmianom, z wyjątkiem biblioteki w Kobierzycach, która w środę czynna będzie w godzinach 10:00-18:00.
Przypominamy również, że nadal można skorzystać z naszej platformy IBUK LIBRA, na której znajdziecie Państwo dużo interesujących tytułów. Wystarczy napisać  mailowo prośbę o kod dostępu:
bibliotekakobierzyce@kultura-kobierzyce.pl
bibliotekawierzbice@kultura-kobierzyce

Towarzyszyliśmy temu projektowi od najwcześniejszych działań. Od pierwszych kresek ołówkiem Marka Ruszkiewicza szkicującego mural, wykładów dla dzieci (Wioletta Rumian i Marek Ruszkiewicz), warsztatów hoteli dla owadów (Katarzyna Giebel) oraz ceramicznych poidełek (Marcin Jagiełło). Dokumentowaliśmy wycieczkę do zagrody edukacyjnej “Miodowa spiżarnia”. Przyglądaliśmy się, jak dzieci tworzą własne pomysły muralu na sztalugach, jak w pracowni ceramicznej Kasia i Marcin Jagiełłowie przygotowują kafle i poidełka, które ozdobiły mural. Sprawdziliśmy, jak pięknie wkomponowują się w przestrzeń hotele dla owadów w kobierzyckim parku, przy budynku KOSiR i ośrodku zdrowia. Wreszcie – z satysfakcją odnotowaliśmy uroczyste odsłonięcie muralu i zakończenie niezwykłego projektu.
Ten reportaż pokazuje proces tych działań, zaangażowanie dzieci i instruktorów, radość z tworzenia i oryginalność pomysłu ujętego w tytule “Bzz… edukacja poprzez sztukę i zabawę”.

                     

Więcej o programie Bardzo Młoda Kultura na stronie oraz na Facebooku.

Z uwagi na dynamicznie zmieniającą się sytuację epidemiczną świetlice profilaktyki środowiskowej zostają zamknięte do listopada w trosce o bezpieczeństwo i zdrowie uczestników zajęć oraz z powodu zwiększonego prawdopodobieństwa zarażenia się wirusem SARS-Cov-2. Za utrudnienia przepraszamy.

komunikat informacja Kobierzyckiego Ośrodka Kultury

Kobierzycki Ośrodek kultury informuje o odwołaniu imprez:
16.10.2020 r. (Teatr Maska)
25.10.2020 r. (Koncert Anny Żebrowskiej)
Z uwagi na dynamicznie zmieniającą się sytuację epidemiczną wyżej wymienione wydarzenia zostają odwołane w trosce o bezpieczeństwo i zdrowie uczestników imprez oraz z powodu zwiększonego prawdopodobieństwa zarażenia się wirusem SARS-Cov-2.
Za utrudnienia przepraszamy.
Wydarzenia te najprawdopodobniej zorganizowane zostaną w nowym roku, o czym zostaną Państwo poinformowani na stronie www.kultura-kobierzyce.pl oraz na FB.

Serdecznie zapraszamy na magiczne spotkanie w Bibliotece Publicznej w Kobierzycach, adresowane dla dzieci w wieku 8 – 10 lat. Będzie to wieczór pełen atrakcji. W programie znajdą się m.in. warsztaty malowania na wodzie techniką ebru, gry i zabawy tematyczne, spotkanie z autorką bajek – Małgorzatą Żółtaszek. Obowiązują bezpłatne wejściówki, po które można się już zgłaszać od poniedziałku 28 września. Dostępne będą w bibliotece w Kobierzycach w godzinach jej pracy. Liczba miejsc ograniczona.

Na zaproszenie Biblioteki Publicznej w Kobierzycach odbyły się w niedzielę 20 września dwa spotkania z poczytną autorką kryminałów – Katarzyną Bondą. Gdy debiutowała przed kilkunastu laty od razu okrzyknięto ją mianem „królowej kryminału”, również z racji świetnej sprzedaży jej książek.

Czytaj więcej Katarzyna Bonda – “królowa kryminału”. Spotkanie autorskie w KOK-u.

Każda z naszych bibliotek “dostała” swój krótki, prezentacyjny filmik, który znaleźć można w zakładce “biblioteki” pod wybraną miejscowością. Zachęcamy serdecznie do odwiedzin naszych placówek. Zbiory biblioteczne są obecnie udostępniane dwutorowo – drogą tradycyjną oraz przez platformę IBUK Libra.

Czytaj więcej Filmiki o bibliotekach

„Dwór cierni i róż” – Sarah J. Maas

Idealna lektura dla fanów George. R.R. Martina! Co może powstać z połączenia baśni o Pięknej i Bestii oraz legend o czarodziejskich istotach? Dziewiętnastoletnia Feyre jest łowczynią – musi polować, by wykarmić i utrzymać rodzinę. Podczas srogiej zimy zapuszcza się w poszukiwaniu zwierzyny coraz dalej, w pobliże muru, który oddziela ludzkie ziemie od Prythian – krainy zamieszkanej przez czarodziejskie istoty. To rasa obdarzonych magią i śmiertelnie niebezpiecznych stworzeń, która przed wiekami panowała nad światem. Kiedy podczas polowania Feyre zabija ogromnego wilka, nie wie, że tak naprawdę strzela do faerie. Wkrótce w drzwiach jej chaty staje pochodzący z Wysokiego Rodu Tamlin, w postaci złowrogiej bestii, żądając zadośćuczynienia za ten czyn. Feyre musi wybrać – albo zginie w nierównej walce, albo uda się razem z Tamlinem do Prythian i spędzi tam resztę swoich dni. Pozornie dzieli ich wszystko – wiek, pochodzenie, ale przede wszystkim nienawiść, która przez wieki narosła między ich rasami. Jednak tak naprawdę są do siebie podobni o wiele bardziej, niż im się wydaje. Czy Feyre będzie w stanie pokonać swój strach i uprzedzenia? Pełna namiętności i pasji, romantyczna, brutalna i okrutna. Jedno jest pewne: Dwór cierni i róż to z pewnością nie cukierkowa baśń w stylu Disneya…

Zapraszamy do biblioteki!

Zdjęcie okładki: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/295801/dwor-cierni-i-roz

Szanowni Państwo!

informujemy, iż 28 sierpnia b.r., (piątek) Kobierzycki Ośrodek Kultury będzie nieczynny, również w tym dniu wszystkie biblioteki KOK – z wyjątkiem filii bibliotecznej w Tyńcu Małym będą zamknięte.

Przepraszamy za utrudnienia.

„Zjazd absolwentów” – Guilliano Musso

Zima 1992 roku. Riwiera Francuska. Na zasypanym śniegiem kampusie Liceum Saint-Exupery’ego dochodzi do zaginięcia. Dziewiętnastoletnia Vinca Rockwell ucieka z młodym nauczycielem filozofii. Już nigdy nie zostaną znalezieni żywi. Z biegiem czasu zaginięcie pary kochanków staje się obiektem fascynacji wśród młodych uczennic oraz powracającą obsesją u przyjaciół dziewczyny. Mija dwadzieścia długich lat. Szkolni przyjaciele spotykają się na zjeździe absolwentów. Łączy ich tajemnica, którą za kilka dni pozna cały świat. Zamurowane zwłoki zostaną odkryte zaraz po wyburzeniu starej hali sportowej. Thomas i Maxime doskonale wiedzą, że razem z murami w gruzach runie całe ich życie. Zjazd absolwentów to nowa, wciągająca powieść Guillaume Musso, pełna sekretów, tajemnic, ale także o poszukiwaniu miłości sprzed lat oraz samego siebie.

Zapraszamy do biblioteki!

Zdjęcie okładki: https://www.gloskultury.pl/zjazd-absolwentow-recenzja

„Nigdziebądź” – Neil Gaiman (fantastyka)

Pod ulicami Londynu leży świat, o którym ludziom nawet się nie śniło.
Richard Mayhew jest, delikatnie rzecz ujmując, dość nieporadny życiowo. Ma pracę, na której mu właściwie nie zależy, żyje w wynajmowanym mieszkaniu i jest zaręczony z kobietą, która kontroluje każdy jego ruch. I gdy wydaje się, że głównego bohatera nie spotka już w życiu nic ciekawego, na jego drodze pojawia się tajemnicza dziewczyna. Richard postanawia pomóc rannej, dziwnej kobiecie. Nie zdaje sobie jednak sprawy z tego, że znajomość z Drzwi (bo tak ma na imię jego nowa, niecodzienna towarzyszka) spowoduje, że stanie on w obliczu wielu wyzwań.

Zapraszamy do biblioteki!

Zdjęcie okładki: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/3652739/nigdziebadz

„Krucyfiks”– Chris Carter (thriller)

Przyprawiający o dreszcze, mroczny i niepokojący thriller, który wbija w fotel i długo nie pozwala zasnąć.
W głębi parku narodowego Los Angeles National Forest, w opuszczonej chacie, policjanci odkrywają zwłoki młodej kobiety. Przed śmiercią ofiarę okrutnie torturowano, a na koniec przywiązano ją za nadgarstki do dwóch równolegle ustawionych drewnianych pali. Kolana kobiety dotykały ziemi, jak podczas modlitwy, a na jej karku morderca zostawił podpis: tajemniczy symbol podwójnego krzyża. Ten sam, którego kilka lat wcześniej używał seryjny morderca ochrzczony przez media Krucyfiksem. Problem w tym, że przed dwoma laty Krucyfiksa złapano i stracono… Czy to możliwe, by naśladowca dotarł do szczegółów starej zbrodni, znanych tylko wąskiej grupie pracujących przy dochodzeniu policjantów? A może skazano wówczas niewłaściwego człowieka? Pracujący przy tamtym śledztwie detektyw Robert Hunter nigdy nie był przekonany, że udało się złapać prawdziwego mordercę. Kiedy więc pewnego dnia odbiera telefon i słyszy ten sam, znajomy i zniekształcony specjalnymi urządzeniami, głos, czuje, że koszmar sprzed dwóch lat odżywa na nowo, ze zdwojoną siłą. A morderca znów próbuje go wciągnąć w swą chorą grę.

Zapraszamy do biblioteki!

Zdjęcie okładki: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4068206/krucyfiks

„Sekret Heleny” – Lucinda Riley (literatura obyczajowa/romans)

Magiczny dom, pamiętne lato… Podobno każdy, kto odwiedził willę Pandora po raz pierwszy, musi natychmiast się zakochać. Dwadzieścia cztery lata temu Helena spędziła magiczne wakacje na Cyprze. Zakochała się wtedy pierwszy raz. Gdy ojciec chrzestny zostawia jej w spadku popadającą w ruinę willę Pandora, Helena powraca na słoneczną wyspę, by wraz z rodziną spędzić tam wakacje. Idylliczny krajobraz wyspy skrywa jednak gęstą pajęczynę sekretów. Helena za nic nie pozwoli, by dowiedzieli się o nich William i Alex, jej mąż i syn. Przeżywający udręki dorastania trzynastoletni Alex jest rozdarty pomiędzy potrzebą chronienia ukochanej matki za wszelką cenę, a nieuniknioną koniecznością zmierzenia się z dorosłymi problemami. Jednocześnie rozpaczliwie pragnie się dowiedzieć, kim był jego prawdziwy ojciec… Przypadkowe spotkanie Heleny z jej ukochanym sprzed lat uruchamia lawinę wypadków, w wyniku których zderzenie teraźniejszości z przeszłością staje się nieuniknione. Helena i jej syn wiedzą, że kiedy Pandora odkryje swoje tajemnice, nic już nie będzie takie jak dawniej…

Zapraszamy do biblioteki!

Zdjęcie okładki: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4880763/sekret-heleny

MAGNESY LODOWKOWE – (robaczki, chrząszcze, biedronki)

  • Do wyboru – glina, modelina, masa solna – 250 g
  • Patyczek lub wykałaczka
  • Nożyk do cięcia – niekoniecznie ostry
  • Magnes neodymowy
  • Klej epoksydowy do przyklejenia magnesu.

Czas lepienia ok. 20 – 30 minut

TEKSTURY

  • Glina albo inna masa plastyczna np. modelina plastelina, masa samoutwardzalna, itp.
  • Wałek do ciasta, albo inny przyrząd do wałkowania (butelka, kawałek okrągłego kijka)
  • Narzędzia do robienia tekstur: grzebienie, różnego kształtu patyczki, ołówki, kawałki materiałów, serwetki haftowane, liście, kamyczki muszelki i wszystko to, co sobie wymyślimy.

KANAPKOWY ZAWRÓT GŁOWY

Pasta z jajek:

– 5 jajek

– 2 łyżki majonezu

– 0,5 cebuli

– łyżeczka kurkumy

– sól i pieprz

Pasta z sera białego:

– ser biały 200 g

– rzodkiewka

– szczypiorek

– śmietana 12%  3 łyżki

– sól i pieprz

Produkty do kanapek
wg inwencji :

– chleb tostowy

– bagietka razowa

– krakersy

– masło

– przygotowane pasty

– pomidorki koktajlowe

– ogórek zielony

– ogórek konserwowy

– oliwki czarne i zielone

– papryka trzy kolory

– mix sałat

– ser żółty

– kiełbasa krakowska

– bazylia

– sól i pieprz

Bądźcie z nami przez cały przyszły tydzień podczas Akcji Lato online Kobierzyckiego Ośrodka Kultury! Codziennie trzy filmiki i dobra zabawa. Przypominamy grafik oraz listę wszystkich produktów. Do zobaczenia!

Akcja Lato Online_materialy i produkty do wszystkich filmikow
AKCJA LATO ONLINE_grafik

Interesujące propozycje na letnie zabawy plastyczne i ceramiczne przygotowali Ania Askaldowicz ze Świetlicy Profilaktyki Środowiskowej w Dobkowicach i Marcin Jagiełło – prowadzący zajęcia z ceramiki w Kobierzyckim Ośrodku Kultury. Poniżej grafik publikacji w ramach naszej Akcji Lato online, a w plikach pdf materiały niezbędne do przygotowania przed zajęciami.

Poniedziałek 27 lipca, g. 12.00 – Ceramika (Kubek i talerzyk)
Wtorek 28 lipca, g. 11.00 – Plastyka (Pan gniotek)
Środa 29 lipca, g. 12.00 – Ceramika (Tekstura)
Czwartek 30 lipca, g. 11.00 – Plastyka (Pachnący glutek)
Piątek 31 lipca, g. 12.00 – Ceramika (Owocowe party)

PLASTYKA – MATERIAŁY
Akcja Lato Online_plastyka_pan gniotek_28.07
Akcja Lato Online_plastyka_pachnacy glutek_30.07

CERAMIKA – MATERIAŁY
Akcja Lato Online_ceramika_kubek i talerzyk_27.07
Akcja Lato Online_ceramika_tekstury_29.07
Akcja Lato Online_ceramika_magnesy lodowkowe_31.07

Kolorowe, smaczne, proste w przygotowaniu – takie są propozycje kulinarne Magdy Lachtery z synem Olkiem. W Akcji Lato online znajdziecie dwie propozycje na przyrządzanie smakołyków: kanapkowy zawrót głowy i owocowe party. Z pewnością ucieszą nie tylko dzieci! Opublikujemy filmiki następująco:

Wtorek, 28 lipca, g.12.00 – kanapkowy zawrót głowy
Czwartek, 30 lipca, g. 12.00 – owocowe party

A oto lista produktów:
Akcja Lato Online_Gotowanie_kanapki_produkty_28.07
Akcja Lato Online_Gotowanie_produkty_owocowe party 30.07

Ciekawe eksperymenty przygotowała Wioletta Rumian, nasza instruktorka prowadząca w Kobierzyckim Ośrodku Kultury zajęcia Małego Chemika. W Akcji Lato znajdą się filmiki z prostymi, a efektownymi doświadczeniami, które m.in. stworzą wir na mleku a na talerzu tęczę, czy też pokażą “sztuczki” ze zwykłym jajem.
Eksperymenty będziemy publikować codziennie o g.10.00 od poniedziałku 27 lipca do piątku 31 lipca wg grafiku:

Poniedziałek 27.07, g. 10.00 – Tęcza na talerzu
Wtorek 28.07, g. 10.00 – Napięcie powierzchniowe
Środa 29.07, g. 10.00 – Wir na mleku
Czwartek 30.07, g. 10.00 – Piankolina
Piątek 31.07, g. 10.00 – Eksperymenty z jajem

Poniżej opisy potrzebnych materiałów (do pobrania w formacie pdf) oraz krótka prezentacja doświadczeń.

Akcja Lato Online_eksperymenty_tecza na talerzu_27.07
Akcja Lato Online_eksperymenty_napiecie powierzchniowe_28.07
Akcja Lato Online_eksperymenty_wir na mleku_29.07
Akcja Lato Online_eksperymenty_piankolina_30.07
Akcja Lato Online_eksperymenty_jajo_31.07

 

W Akcji Lato online zaplanowane są trzykrotne spotkania taneczne z naszą instruktorką Małgosią Żamojcin. Wystarczy ubrać się wygodnie, mieć nieco przestrzeni do tańca i… bawić się razem z nami. Będzie zawsze krótka rozgrzewka, zostaną pokazane kroki, gesty i układ. Na koniec razem zatańczymy!
Taniec opublikujemy w poniedziałek (27.07), środę (29.07) i piątek (31.07) o g. 11.00.

Startujemy z Akcją Lato online w poniedziałek 27 lipca! To propozycja dla wszystkich, a w szczególności dla dzieci i młodzieży . Zachęcajmy do uczestnictwa w warsztatach i zajęciach tanecznych przygotowanych przez naszych instruktorów i pracowników KOK. Codziennie między 27 a 31 lipca będziemy publikować trzy filmiki, o g.10.00, 11.00 i 12.00. W tym tygodniu, w krótkich spotach promujemy nasze zajęcia. Będą też opisy, co należy przygotować, by wspólnie z instruktorem tworzyć eksperymenty, kulinarne smakołyki, czy bawić się na plastyce.
Dzisiaj prezentujemy pełny grafik emisji, a w krótkim filmiku zachęcamy do udziału w Akcji Lato online Kobierzyckiego Ośrodka Kultury!

AKCJA LATO ONLINE_grafik

Na zakończenie naszych wakacyjnych propozycji książek zamieszczonych na platformie IBUK LIBRA przedstawiamy – w szczególności naszym najmłodszym Czytelnikom – wiedźmę Nataszę oraz jej magiczny świat zawarty w bajkach z morałem Elżbiety Wolskiej pt. „Bajki wiedźmy Nataszy”. Wiedźma Natasza okazuje się być dobrotliwą i dającą nauki, jak dobrze postępować. Piękny kodeks dla najmłodszych. Przykłady znane nam wszystkim – jak to nie chce się pracować, chodzić do szkoły i co zrobić, by się nie nudzić i nie męczyć swoich rodziców, jak to lenistwo nie popłaca, a brak nauki uniemożliwia wykonywanie najprostszych czynności w życiu. Wiedźma Natasza podaje też przykład pewnego Dyzia, który poznał, że warto być dobrym dla zwierząt i przyrody, bo ta dobroć wraca nagradzając sowicie. Język prosty i łatwo wpadający w ucho, wybijając swoisty rytm przy czytaniu, co świetnie jest odbierane przez najmłodszych. Pewne fragmenty można zapamiętać i dawać jako przykład.

Tym razem zapraszamy miłośników powieści fantasy – tych młodszych i tych starszych – do lektury „Wrót światów” Dariusza Adamowskiego. To nasza propozycja z platformy IBUK LIBRA. „Wrota światów” to pełna przygód historia nastolatków, którzy dzięki kupionej w tajemniczym antykwariacie grze komputerowej trafiają na tytułowe „Wrota”. Dzięki nim zobaczą rzeczy, o których do tej pory jedynie czytali w książkach fantasy, lub oglądali na filmach. Smoki, dungale, mistrz Dżen, magia i magowie, a także cudowne i straszne krainy, niezwykli przyjaciele i potężni, groźni wrogowie – jest tu wszystko, co trzeba. A do tego mnóstwo akcji, humoru i odrobina wschodniej mistyki.

Szykujcie się na rozrywkę i niespodzianki! Startujemy w ostatni tydzień lipca z naszą Akcją Lato online. Od 23 do 31.07 codziennie będziemy publikować na stronie i Facebooku KOK-u różne filmiki z myślą o dzieciach i młodzieży, które mają uatrakcyjnić letni czas. Więcej – wkrótce!

Autora tej powieści nie musimy nikomu przedstawiać. Graham Masterton to autor ponad 100 książek, które przełożono na 18 języków i wydano w 27 milionach egzemplarzy. Jego powieści otrzymały wiele międzynarodowych nagród, m.in. Edgar Allan Poe Award, Prix Julia Verlanger i Srebrny Medal West Coast Review. Może więc ktoś z Was skusi się na wakacje z dreszczykiem?
Zapraszamy do przeczytania powieści pt. „Rytuał”, której akcja toczy się w ponurym domostwie na odludziu zamieszkałym przez niesamowite towarzystwo najwyraźniej związane z jakąś tajemnicą. Każdemu z nich czegoś brakuje – ucha, palca czy nawet ręki. Co dziwniejsze, goszczą tam światowej sławy kucharze, zdrowi i jak najbardziej kompletni.
Zapraszamy na platformę IBUK LIBRA.

komunikat informacja Kobierzyckiego Ośrodka Kultury

Informujemy, że od 1 lipca Kobierzycki Ośrodek Kultury jest otwarty w godzinach 8.00 – 15.30. Wizyty osobiste w siedzibie KOK winny odbywać się wyłącznie w przypadkach niecierpiących zwłoki. Rekomendujemy kontakt telefoniczny i mailowy.

Sekretariat
Ewa Liebig – specjalista ds. obsługi administracyjnej
biuro@kultura-kobierzyce.pl
tel. 71 311 12 00, wew. 21
tel. 669-559-777

Księgowość/Kadry
tel. 71 311 12 00, wew. 23
Krystyna Białobrzeska – główna księgowa
tel. 691-733-973

Danuta Kołodziejczyk – specjalista ds. kadr i płac
tel. 667-945-777
kadry@kultura-kobierzyce.pl

Dział Kultura
Joanna Szymkowska – kierownik działu
tel. 71 311 12 00, wew. 22
kom. 669-627-200
imprezy@kultura-kobierzyce.pl

Jacek Schmuland  – specjalista ds. wydarzeń kulturalnych
tel. 663-785-000
jschmuland@kultura-kobierzyce.pl

Dział Sekcji Kulturalnych i Świetlic Profilaktyki Środowiskowej
Aleksandra Rachwał – kierownik działu
tel. 663 994 000
arachwal@kultura-kobierzyce.pl

Dorota Fąfara – specjalista ds. sekcji kulturalnych
tel. 608 329 418
kok@kultura-kobierzyce.pl

Magdalena Lachtera – specjalista ds. świetlic profilaktyki środowiskowej
tel. 665-261-777
swietlice@kultura-kobierzyce.pl

Dział Biblioteki
Monika Sankowska – kierownik działu
tel. 669-676-000

Punkt biblioteczny w Pustkowie Żurawskim
bibliotekawpustkowzur@kultura-kobierzyce.pl

Filia w Wierzbicach
bibliotekawierzbice@kultura-kobierzyce.pl

Kto z Was ma ochotę na wspaniałą, pełną znakomitych akcji historię? Zapraszamy serdecznie na platformę IBUK LIBRA po przezabawną, zaskakującą i wciągającą komedię kryminalną Agnieszki Pruskiej pt. „Wakacje z trupami”, która niewątpliwie zaciekawi nie tylko płeć piękną.
Jest to świetna komedia kryminalna,  w której dwie nauczycielki znów są na tropie zbrodni. Alicja i Julia postanawiają spędzić wakacje w uroczym Fromborku. Miejsce wypoczynku wybrały nieprzypadkowo – od jakiegoś czasu słychać było, że w okolicy malowniczego miasteczka dzieje się coś dziwnego. Gnane ciekawością przyjaciółki przyjeżdżają na miejsce i od razu pakują się w kłopoty. A to dopiero początek ich pełnego przygód i zwariowanego pobytu w grodzie Kopernika.

Czytaj więcej Wakacyjne propozycje czytelnicze na platformie IBUK LIBRA

informujemy, że w związku z urlopami wakacyjnymi pracowników bibliotek nastąpią zmiany w otwarciu bibliotek. Jednocześnie przypominamy o dniu pracy wewnętrznej (biblioteka nieczynna dla czytelników), który przypada w każdy czwartek w bibliotece w Kobierzycach i Tyńcu Małym oraz w piątek w bibliotece w Bielanach Wrocławskich i Tyńcu n/Ślęzą.
Poniżej harmonogram urlopowy (w pozostałe dni biblioteki czynne będą bez zmian).

Czytaj więcej Godziny otwarcia bibliotek w wakacje

Kobierzycki Ośrodek Kultury zaprasza do wzięcia udziału w quizie internetowym dotyczącym gminy Kobierzyce. Ma on na celu popularyzację wiedzy na temat historii naszej gminy. Będzie to też mały sprawdzian wiadomości na temat środowiska lokalnego. Dla miłośników historii polecamy link do „Monografii historycznej gminy Kobierzyce”: https://www.ugk.pl/files/_monografia/e-Kobierzyce.pdf.

Dla zwycięzców miłe upominki (gadżety). Serdecznie zapraszamy!

ZGODA_Quiz_historyczny

Regulamin_Quizu (002)

Quiz – Link do quizu 

Nasze dzieci, czyli te, które przez lata działalności ośrodka kultury w Kobierzycach przychodziły na zajęcia muzyczne, taneczne, plastyczne czy teatralne. Występowały na popisach sekcyjnych i podczas różnych imprez. Chcemy dzisiaj przypomnieć wybrane zdjęcia z różnych lat.

Czytaj więcej Z archiwum KOK. Nasze dzieci

Zapraszamy na koncert z okazji Dnia Dziecka! Najmłodsza gwiazda dance, 11-letni Woner S, czyli Szymon Woner, specjalnie dla Was!
A my, czyli cały zespół Kobierzyckiego Ośrodka Kultury, życzymy wszystkim dzieciom dużo uśmiechu i radości. Zapraszamy na cały tydzień filmików Wam dedykowanych.

Czytaj więcej Woner S – koncert na Dzień Dziecka!

W Dniu Działacza Kultury zapraszamy do obejrzenia krótkiego materiału z ostatnich tygodni, gdy nasze działania – przerwane pandemią – z konieczności zaczęły przybierać nieco inną formę. Pokazujemy od kulis, jak pracujemy dla Państwa i na rzecz naszych podopiecznych.

Kiedyś Dzień Działacza Kultury (29 maja) obchodzony był bardzo uroczyście i oficjalnie. Odbywały się wtedy liczne uroczystości, były wyróżnienia, nagrody, słowa uznania i odznaczenia. Tego dnia uhonorowywano odznaką Działacza Kultury twórców i osoby wspomagające rozwój życia kulturalnego. Zaglądamy do kroniki Kobierzyckiego Ośrodka Kultury z roku 2001, by pokazać, jak wówczas wyglądał ten dzień i o czym pisała prasa.

Czytaj więcej Dzień Działacza Kultury wczoraj. Z archiwum KOK

Najmłodsza gwiazda dance, 11-letni Woner S, czyli Szymon Woner, zaśpiewa specjalnie na Dzień Dziecka dla społeczności gminy Kobierzyce. Wyemitujemy jego koncert 1 czerwca o g. 12.00 na naszej stronie internetowej, na który już dzisiaj serdecznie zapraszamy wraz wokalistą.
Jako ciekawostkę można dodać, że jego ostatni utwór „Moja jedenastka”, który miał premierę 30.01.2020 roku w Radiu WAWA i na YouTube, osiągnął w 3 miesiące ponad 1 mln wyświetleń!

Czytaj więcej Woner S na Dzień Dziecka!

Kobierzycki Ośrodek Kultury zachęca dzieci i młodzież do wzięcia udziału w quizie „Co wiesz o Karolu Wojtyle (Janie Pawle II)”. Quiz przygotowano z okazji 100. rocznicy urodzin Ojca Świętego. Dla zwycięzców miłe upominki (gadżety). Serdecznie zapraszamy!
Poniżej regulamin oraz druk zgody wzięcia udziału w quizie. Prosimy przed rozpoczęciem quizu o uważne zapoznanie się treścią dokumentów.

Quiz o Papiezu_zgoda
Quiz o Papiezu_regulamin

Quiz – Link do Quizu

 

 

Drodzy Czytelnicy!
Informujemy, że dnia 26.05. 2020 r. (wtorek), biblioteka w Bielanach Wrocławskich będzie nieczynna. Przypominamy również o dniu pracy wewnętrznej (biblioteka nieczynna dla czytelnika), który w bibliotece w Bielanach Wrocławskich przypada w każdy piątek miesiąca.
Jednocześnie informujemy, że dnia 28.05.2020 r. (czwartek) biblioteka w Wierzbicach będzie nieczynna.
Za utrudnienia przepraszamy.

Rok 2020 został obwołany przez Sejm RP Rokiem Św. Jana Pawła II. Mamy specjalnie dla Państwa – z okazji tej rocznicy – piękny koncert folkowy kapeli Góralska Hora w składzie: Szczepan Karwowski – skrzypce, Dominik Karwowski – kontrabas, Szymon Jurasz – akordeon. Tytuł koncertu – „Nuty góralskie o św. Janie Pawle II”.

Link do koncertu:

Czytaj więcej Koncert góralski z okazji 100. rocznicy urodzin Św. Jana Pawła II – specjalnie dla Państwa!

W poniedziałek 18 maja, dokładnie w setną rocznicę urodzin Św. Jana Pawła II – Karola Wojtyły, wyemitujemy o g. 12.00 na naszej stronie i FB koncert kapeli “Góralska Hora”, na który już dzisiaj zaprasza Szczepan Karwowski! Przy tej sposobności zachęcamy do odwiedzin FB i naszej strony w przyszłym tygodniu. Przygotowaliśmy specjalny felieton w hołdzie św. Janowi Pawłowi II oraz zaprosimy dzieci i młodzież do udziału w specjalnym quizie poświęconym naszemu Papieżowi.

Czytaj więcej Zapraszamy na koncert „Nuty góralskie o św. Janie Pawle II”

Drodzy Czytelnicy!

Przedstawimy kolejne propozycje książek, które czekają na Was na platformie elektronicznej IBUK Libra. Przypominamy, że wystarczy do nas napisać na adres email: bibliotekawierzbice@kultura-kobierzyce.pl lub bibliotekakobierzyce@kultura-kobierzyce.pl  (lub zgłosić się osobiście do biblioteki, z której wypożyczacie Państwo książki), aby otrzymać niezbędny kod dostępu do platformy.
Uwaga! Wszystkie PIN-y aktywne do kwietnia 2020 zostały przedłużone na kolejny rok i czytelnicy, którzy taki PIN otrzymali, nie muszą pobierać nowych.
2020.05.14_Propozycje czytelnicze Biblioteki Publicznej w Kobierzycach

Czytaj więcej Kolejne propozycje czytelnicze z platformy IBUK Libra

Serdecznie zapraszamy do naszych bibliotek. W trosce o wspólne bezpieczeństwo zostały one wyposażone w ochronne pleksy przy kontuarach Są też przygotowane dla odwiedzających środki dezynfekcyjne. Przypominamy, że wchodzimy do bibliotek pojedynczo i każdy ma obowiązek noszenia maseczki oraz rękawiczek ochronnych.

Czytaj więcej Nasze biblioteki otwarte!

Serdecznie apraszamy we wtorek 12 maja 2020 w godzinach pracy KOK (8.30-15.00) po odbiór bezpłatnych maseczek dla dzieci i seniorów. Mamy sporo rozmiarów mini – dla dzieci! To już ostatnia okazja, by skorzystać z maseczek szytych przez Kobierzycki Ośrodek Kultury.

Każda książka żyje tyle razy, ile razy została przeczytana.

Ogólnopolski Dzień Bibliotekarza i Bibliotek obchodzony jest 8 maja od 1985 roku. Święto zainicjowało Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Cieszymy się, że już w poniedziałek 11 maja nasze biblioteki otworzą swoje podwoje dla Państwa – naszych drogich czytelników. Książki się już za Wami stęskniły, tak samo jak i my! Wszystkim bibliotekarzom składamy dzisiaj najserdeczniejsze życzenia a Państwu polecamy lekturę artykułu naszego pracownika z filii bibliotecznej w Tyńcu Małym – Daniela Pilarskiego.

 

Dzisiaj piekarze mają swoje święto. Jest wprawdzie Dzień Piekarza i Cukiernika (15 marca), ale to właśnie 4 maja honorujemy wyłącznie tych, którym zawdzięczamy świeże poranne pieczywo! Nasi przyjaciele – Ekoludek, Jaś i Bąbelek – opowiedzą dzieciom o tym. Smacznego!

Czytaj więcej “Od ziarenka do bochenka” – teatrzyk KOK z okazji Dnia Piekarza!

Rekomendujemy wszystkim familijną baśń rycerską przygotowaną przez Teatr Barnaby. Uwaga! Transmisja będzie aktywna 6 maja (środa) g. 18.00 na profilach:
facebook.com/oksibp/
youtube.com/channel/UCAEOQQtBm61cpglRNSBAwqg/featured

Poinformujcie swoich znajomych i zaproście do wspólnego oglądania. Więcej informacji oraz zwiastun:
atrybut.com.pl/2020/04/27/basn-o-rycerzu-bez-konia/
facebook.com/events/638522523363769/

 

W pierwszej kronice ówczesnego Gminnego Ośrodka Kultury zachowały się zdjęcia z uroczystości pierwszomajowych roku 1984. Jak widać, sala widowiskowa KOK została stosownie “udekorowana” hasłami, portretem i mównicą, z której witano i przemawiano. Ciekawe, ale festyn nie odbył się w plenerze, tylko też we wnętrzu… Zdjęcia, mimo upływu czasu, oddają tamten klimat.

Decyzją Dyrektora Kobierzyckiego Ośrodka Kultury biblioteki na terenie gminy Kobierzyce będą  czynne od dnia 11.05.2020 r. Do tego czasu trwać będą działania mające na celu przystosowanie  pomieszczeń bibliotecznych do ponownego otwarcia z zachowaniem szczególnych środków ostrożności tak, aby uchronić Państwa i naszych Pracowników przed zarażeniem koronawirusem (COVID 19).

Bardzo prosimy, aby każdy Czytelnik przed przyjściem do biblioteki zaopatrzył się w maseczkę oraz rękawiczki ochronne!

Jednocześnie informujemy, że od dnia 11.05.2020 r. do odwołania, w bibliotekach wprowadzony zostanie dzień pracy wewnętrznej oraz 15 minutowe przerwy w otwarciu bibliotek (wietrzenie pomieszczeń, dezynfekcja). Poniżej szczegółowy grafik funkcjonowania naszych bibliotek.

2020.04.29_Grafik bibliotek na terenie gminy Kobierzyce

 

Drodzy Czytelnicy!

Pragniemy bliżej przedstawić Wam sylwetkę Pana Poety, czyli autora książek dla najmłodszych, które zostały właśnie zakupione do naszych bibliotek. Autora, z którym mamy nadzieję – jeśli tylko będzie to możliwe – zobaczyć się już w listopadzie na spotkaniach autorskich organizowanych przez biblioteki KOK. Zachęcamy do obejrzenia materiału, w którym Pan Poeta opowiada o poszczególnych książkach z „Ptasiej serii” – bajkach, które zostały wyróżnione i znalazły się na Złotej Liście Fundacji „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”. W filmiku Pan Poeta zawarł dla Was również nie lada niespodziankę!

A my czekamy na Was z utęsknieniem. Mamy nadzieję, że zaprezentowane pozycje książkowe już niedługo będą mogły trafić w Wasze ręce.

Do zobaczenia w bibliotece
Monika Sankowska

Link do filmiku:
https://youtu.be/h5PNOsbVavM

Dzisiaj, 29 kwietnia, przypada Międzynarodowy Dzień Tańca. Z tej okazji proponujemy krotki filmik prezentujący umiejętności naszych podopiecznych z sekcji tanecznej. Nagrania pochodzą z jubileuszu 35-lecia Kobierzyckiego Ośrodka Kultury.

Czytaj więcej Międzynarodowy Dzień Tańca – nasze sekcje taneczne

W niedzielę 26.04.2020 r. odbyło się internetowe spotkanie dla dzieci z lubianą i znaną autorką kultowej serii o Basi – Zofią Stanecką. W zaprezentowanym przez autorkę 45-minutowym filmie, zamieszczonym na Facebooku Kobierzyckiego Ośrodka Kultury, przedstawiła ona swoją osobę, opowiedziała o pracy pisarza a także odpowiedziała na zadane wcześniej przez dzieci pytania, w tym m.in.:  „Jak narodził się pomysł Basi? Wymyśliła Pani główną bohaterkę czy jest to osoba z Pani otoczenia, która zaistniała w bajkach?”, „Gdyby była Pani superbohaterem, jak by się Pani nazywała i jakie by były Pani supermoce?”, „Czy będą również przygody starszej Basi lub innej dziewczynki w wieku szkolnym?”.
Każdy miał również możliwość wysłuchania bajek przeczytanych przez Zofię Stanecką. Mamy nadzieję, że byliście z nami i podobało się Wam to spotkanie.

Monika Sankowska

Internetowe spotkanie z Zofią Stanecką – autorką kultowej serii książek o Basi. Nagranie będzie udostępnione jednokrotnie na Facebooku Kobierzyckiego Ośrodka Kultury 26.04.2020 (niedziela) o godzinie 11:00. Po odtworzeniu tego spotkania będzie ono niedostępne, dlatego zachęcamy do odwiedzenia nas dokładnie tego dnia i tej godzinie.

Czytaj więcej Internetowe spotkanie z Zofią Stanecką

Drodzy Czytelnicy!
Jeśli zastanawiacie się jeszcze czy skorzystać z platformy IBUK Libra, do której biblioteka wykupiła dla Was dostęp, przedstawiamy propozycje książek, które mogą Was zainteresować. Pamiętajcie, to nic trudnego. Wystarczy do nas napisać na adres email: bibliotekawierzbice@kultura-kobierzyce.pl lub bibliotekakobierzyce@kultura-kobierzyce.pl, a otrzymacie Państwo kod dostępu do platformy. W czasie gdy nasze biblioteki są zamknięte, to naprawdę świetna alternatywa. Poniżej kilka interesujących propozycji książkowych, a już niedługo kolejne.
kierownik bibliotek
Monika Sankowska

Czytaj więcej Propozycje czytelnicze na platformie IBUK Libra

W związku z przedłużającym się zagrożeniem koronawirusem Kobierzycki Ośrodek Kultury podjął decyzję o odwołaniu wszystkich zajęć sekcji w trzecim semestrze tj. od 1.04.2020 r. do 15.06. 2020 r. Osoby, które dokonały opłaty za ten okres otrzymają zwrot gotówki, natomiast zajęcia zawieszone od 12.03.2020 r. do 31.03. 2020 r. zostaną odpracowane. Zachęcamy wszystkich do odwiedzania naszej strony internetowej www.kultura-kobierzyce.pl oraz śledzenia profilu Kobierzyckiego Ośrodka Kultury na FB.
W imieniu instruktorów prowadzących zajęcia oraz wszystkich pracowników Kobierzyckiego Ośrodka życzymy Państwu dużo zdrowia i wytrwałości

Tym razem proponujemy wykorzystanie małych skarpetek dziecięcych do wymodelowania świątecznego zajączka. Przygotowanie: Katarzyna Giebel, instruktorka KOK.

Czytaj więcej “Galeria dobrych pomysłów” z KOK-iem. Zajączek ze skarpetki.

Podstawka do jajka – prosta, a miła dla oka ozdoba świątecznego stołu. Może służyć jako podstawka do ugotowanych, nieozdobionych jajek na twardo lub do pisanek. Przygotowanie: Katarzyna Giebel, instruktorka KOK.

 

OPIS
Materiały

  • nożyczki
  • klej
  • grubsze kartki papieru formatu A4 w dwóch odcieniach zielonego koloru
  • mazaki, kredki
  • dowolne ozdoby

 

 

 

 

 


Wycinanie pasków

Wycinamy po dwa paski z każdego koloru o wymiarach 5 cm x 21 cm.

 

 

 

 


Rysowanie szablonu
Na paskach rysujemy kształty, które imitować będą źdźbła trawy/owsa. Kontury powinny być mniej więcej do 1/3 wysokości paska.

 

 

 

 


Wycinanie konturów

 

 

 

 

 

Sklejanie i ozdabianie
Dwa paski składamy ze sobą tak, aby źdźbła układały naprzemiennie. Następnie tworzymy z nich okrąg
i mocno sklejamy. Ozdabiamy dowolnie. Można też przed sklejeniem pasków namalować na nich szlaczki, kwiatki itp.

 

 

 

 


Efekt końcowy

 

 

Uwaga!

W związku ze stanem epidemii Kobierzycki Ośrodek Kultury od dnia 1 kwietnia 2020 do odwołania będzie pracował w godzinach 8.30–15.00. Budynek będzie zamknięty dla osób z zewnątrz. W trosce o Państwa i nasze zdrowie, bardzo prosimy o załatwianie wszystkich spraw wyłącznie drogą telefoniczną lub elektroniczną.

Poniżej dane kontaktowe do wszystkich naszych działów.

Czytaj więcej Funkcjonowanie Kobierzyckiego Ośrodka Kultury od 1 kwietnia 2020 r.

Przed zbliżającą się Wielkanocą Kobierzycki Ośrodek Kultury proponuje, by zadbać o domową, rodzinną atmosferę i spędzić czas na przygotowaniu świątecznych ozdób bez zbędnych zakupów. Najważniejsze, żeby wykonanie było jak najprostsze i nie wymagało zaawansowanych umiejętności. Warto też uatrakcyjnić dzieciom czas i zachęcić do wspólnych działań. Dzisiaj proponujemy do samodzielnego wykonania zajączka na sztućce. Przygotowanie: Katarzyna Giebel, instruktorka KOK.
Gotowy kontur jest do pobrania zajaczek wielkanocny_szablon

Czytaj więcej “Galeria dobrych pomysłów” z KOK-iem. Zajączek na sztućce

Z przyjemnością informujemy, że Biblioteka Publiczna w Kobierzycach oraz jej filie, ponownie wykupiła dostęp do wybranych publikacji w platformie IBUK LIBRA. Posiadamy już 2512 tytułów!
Serdecznie zachęcamy do korzystania z naszej platformy w momencie zamknięcia bibliotek ze względu na koronawirusa. Można uzyskać wgląd do literatury z zakresu prawa, medycyny, nauk społecznych, ekonomicznych, humanistycznych, technicznych oraz do wielu publikacji dla dzieci i młodzieży, a także literatury faktu, literatury pięknej i kobiecej.
Z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie!
Aby uzyskać dostęp do zasobów należy wysłać do nas maila z prośbą o kod, a już tego samego dnia będzie można oddać się lekturze. Adresy: bibliotekakobierzyce@kultura-kobierzyce.pl,  bibliotekawierzbice@kultura-kobierzyce.pl

FILMKI INSTRUKTAŻOWE DO LOGOWANIA
Przypominamy o dostępnych filmikach instruktażowych, w tym filmik dot. rejestracji i logowania do platformy IBUK Libra.

Wszystkie filmiki są dostępne na YouTube:
•  https://www.youtube.com/watch?v=p-DQnp1fvgI
•  https://www.youtube.com/watch?v=LWWktdghscY
•  https://www.youtube.com/watch?v=7GNxlHtmtWk

komunikat informacja Kobierzyckiego Ośrodka KulturyUwaga!

W związku ze stanem zagrożenia epidemicznego Kobierzycki Ośrodek Kultury w dniach 16.03–31.03.2020 r. będzie pracował w godzinach 8.30–15.00. W tych dniach budynek będzie zamknięty dla osób z zewnątrz. W trosce o Państwa i nasze zdrowie, bardzo prosimy o załatwianie wszystkich spraw wyłącznie drogą telefoniczną lub elektroniczną.

Poniżej dane kontaktowe do wszystkich naszych działów.

Czytaj więcej Funkcjonowanie KOK w okresie 16.03-31.03.2020 r.

Sprzedaż biletów wstzrymana

Kobierzycki Ośrodek Kultury informuje, że zostaje zawieszona sprzedaż biletów na “Pana Magicznego”. Planowany spektakl iluzji w dniu  19.04.2020 nie odbędzie się. KOK wkrótce poinformuje o nowym terminie imprezy. Zakupione bilety prosimy zachować, nie tracą ważności pomimo przeniesienia spektaklu na inny termin.
Zmiana podyktowana jest rozprzestrzenianiem się zakażeń wirusem SARS CoV-2 (koronawirus).
Za zmiany przepraszamy.

komunikat informacja Kobierzyckiego Ośrodka Kultury

UWAGA!

Z powodu rozprzestrzeniania się koronawirusa Kobierzycki Ośrodek Kultury informuje, że od dnia 12.03.2020 r. do 15.04.2020 r. wszystkie sekcje KOK, nauka języków obcych, zajęcia indywidualne (nauka gry na instrumentach muzycznych, nauka śpiewu), prowadzone w Kobierzycach, Tyńcu Małym oraz w Bielanach Wrocławskich zostają odwołane.
Zamknięte zostają również Świetlice Profilaktyki Środowiskowej na terenie gminy Kobierzyce oraz Świetlica Dzieci Młodszych w Tyńcu nad Ślęzą.

Pan Magiczny 19 kwietnia 2020, godz. 16.00 sala widowiskowa KOK, bilety do nabycia w Kobierzyckim Ośrodku Kultury, cena biletu 20 zł

Emocje, śmiech, radość i zadziwienie z wieloma iskrami niesamowitości – to gwarantuje niepowtarzalne widowisko „Pan Magiczny w świecie baśni”. Ten fabularny spektakl prezentujący baśnie w magicznym wydaniu, adresowany do dzieci i rodzin, odbędzie się 19 kwietnia 2020 o g.16.00 w Kobierzyckim Ośrodku Kultury. Bilety już w sprzedaży! Organizatorem wydarzenia jest kobierzycka biblioteka.

Czytaj więcej “Pan Magiczny w świecie baśni” – bilety już w sprzedaży!

Dzisiaj, 19 lutego 2020 świętujemy 37. urodziny naszego ośrodka kultury. To wspaniały wiek! Jesteśmy już na tyle dojrzali, by mieć za sobą różne nieporadności lat wcześniejszych i ważne doświadczenia, i na tyle młodzi, by eksponować energię do działania, pomysły i chęci. By tworzyć nowe projekty, animować ciekawe zdarzenia i być razem z Państwem!

Czytaj więcej 37. urodziny Kobierzyckiego Ośrodka Kultury! Z archiwum KOK

Z humorem, licznymi anegdotami i w sympatycznej atmosferze przebiegło spotkanie autorskie z Arturem Andrusem – znakomitym publicystą i satyrykiem, mistrzem słowa mówionego i pisanego, by wymienić tylko niektóre z jego licznych zawodowych działań i przymiotów. W niedzielne popołudnie 9 lutego w sali widowiskowej Kobierzyckiego Ośrodka Kultury pojawiła się „na Andrusie” doprawdy rekordowa publiczność. Słuchano na siedząco i stojąco, szczelnie wypełniając miejsce spotkania.
Po powitaniu publiczności przez Marię Bokun, dyrektorkę KOK-u, i przedstawieniu przez nią sylwetki gościa, na scenę wszedł Artur Andrus. Interesująco rozpoczął od stwierdzenia, że o sobie nie za bardzo lubi mówić, po czym zajął uwagę na dobre półtorej godziny, wciągając słuchaczy w liczne zabawne wspomnienia. Przywołał też postaci dla niego bardzo ważne, prawdziwe osobistości ze świata polskiej kultury i rozrywki – Marię Czubaszek, Stefanię Grodzieńską i Andrzeja Poniedzielskiego.
Odpowiadał na pytania z sali, w tym skąd bierze pomysły na teksty do swoich piosenek i książek oraz o pomyśle na napisanie książki dla dzieci. Dzielił się też anegdotami o zawodowych potknięciach w swojej pracy radiowej. Opowiadał o współpracy z radiową Trójką i z RMF Classic. Również o pracy w „Spadkobiercach” i składzie chemicznym butelek znajdujących się w barku rodziny Owensów…
Zwieńczeniem spotkania były burzliwe oklaski, bukiet kwiatów oraz autografy na płytach, książkach, ulotkach ze spotkania i zdjęcia. Spotkanie autorskie z Arturem Andrusem zorganizowane zostało przez bibliotekę w Kobierzycach.

 

17 stycznia 2020 roku w bibliotece publicznej w Kobierzycach i punkcie bibliotecznym w Pustkowie Żurawskim, odbyło się spotkanie autorskie z Justyną Bednarek, romanistką, dziennikarką, redaktorką i pisarką, autorką między innymi bestsellerowej sagi skarpetkowej oraz cyklu „Dusia i Psinek-Świnek”. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas II szkoły podstawowej w Kobierzycach oraz uczniowie klas I-III z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Pustkowie Żurawskim.
Podczas naszego spotkania dzieci dowiedziały się jak Autorka została pisarką oraz wysłuchały pierwszego wiersza, który napisała jako mała dziewczynka. Justyna Bednarek opowiedziała o strachu przed krytyką oraz o tym, jaką drogę zawodową przeszła zanim napisała swoją pierwszą powieść.
Prezentując swoje książki, autorka zdradziła nam, kim jest mama małej B., jak wygląda niesporczak, ile w sumie napisała książek, kto jest pierwowzorem Babcochy i o czym jest najnowsza część przygód skarpetek.
Usłyszeliśmy również fragmenty książki nagradzanej wieloma nagrodami, pt. „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek”, w której główni  bohaterowie ruszają w świat, robią zawrotne kariery i mają świetne przygody: zostają gwiazdami filmowymi, detektywami, mysimi mamami albo po prostu uszczelniają wronie gniazdo. Dzieci nie tylko z uwagą słuchały bajecznych opowieści, ale też aktywnie udzielały odpowiedzi na kierowane do nich pytania. Zebrani entuzjastycznie przyjęli także opowieść detektywistyczną autorki „Pięć sprytnych kun” z niesamowitymi miniaturkami bohaterów, które mogli ujrzeć na żywo. Na zakończenie spotkania, każdy uczestnik mógł otrzymać autograf autorki.  Serdecznie zapraszamy do biblioteki, po te niezwykłe pozycje książkowe.

Monika Sankowska

Zdjęcie ze spotkania autorskiego z Justyną Bednarek 17.01.202 w bibliotece w Kobierzycach i punkcie bibliotecznym w Pustkowie Żurawskim

 

W załączeniu zamieszczamy listy dzieci zakwalifikowanych na ferie zimowe 2020 organizowane przez Kobierzycki Ośrodek Kultury.

Uprzejmie prosimy o dokonywanie wpłat na konto bankowe KOK: 20 9575 0004 0000 0316 2000 0010 ( w tytule: warsztaty feryjne w KOK lub zimowisko, imię i nazwisko dziecka). Jeżeli do dnia 20.01.2020 r., rodzic bądź opiekun prawny nie wpłaci wyznaczonej kwoty za udział dziecka w warsztatach feryjnych KOK za tydzień pierwszy – lub za zimowisko do dnia 24.01.2020 r. będzie to jednoznaczne z rezygnacją udziału dziecka i zostanie ono automatycznie wykreślone z listy uczestników – przy czym za dzień zapłaty liczony jest dzień uznania rachunku KOK – zaś jego miejsce zajmuje kolejne dziecko z listy rezerwowej, które nie zostało zakwalifikowane w pierwszej turze naboru.

Numery tydzień I

Zimowisko

 

 

komunikat informacja Kobierzyckiego Ośrodka KulturyHarmonogram pracy Kobierzyckiego Ośrodka Kultury

Przerwa świąteczna w bibliotekach?:

?biblioteka w Kobierzycach oraz filie w Jaszowicach, Tyńcu n/ Ślęzą i Pustkowie Żurawskim – nieczynna w terminie 23.12.2019 – 1.01.2020

?filia w Tyńcu Małym, Wierzbicach oraz Bielanach Wrocławskich – nieczynna w terminie 23.12.2019 – 6.01.2020

?20.12.2019

?Biblioteka w Pustkowie Żurawskim i Tyńcu nad Ślęzą czynna będzie do godziny 12:30
?Biblioteka w Kobierzycach będzie czynna do godziny 14:00.
?Pozostałe biblioteki (Tyniec Mały, Bielany Wrocławskie) czynne bez zmian.
?Zajęcia plastyczne z Katarzyną Giebel będą odwołane

?23.12.2019

?Zajęcia plastyczne z Katarzyną Giebel będą odwołane

Na zaproszenie kobierzyckiej biblioteki gościliśmy w niedzielne popołudnie 24 listopada 2019 r. zespół Nocą Umówieni. Podczas koncertu w Kobierzyckim Ośrodku Kultury publiczność mogła usłyszeć utalentowanych młodych muzyków, którzy wystąpili w składzie: Aleksandra Czajor (skrzypce), Grażyna Zubik (skrzypce), Katarzyna Sałapa (skrzypce, autorka muzyki), Michał Górka (wiolonczela) oraz Wojciech Sałapa (fortepian) i Katarzyna Guran – śpiew.  Tematyka wierszy wybranych przez autorkę muzyki skupiona była wokół miłości – różnie ukazanej przez polskich poetów. Umuzycznione wiersze brzmiały niesłychanie oryginalnie, były w wykonaniu bardzo głębokie i emocjonalne. Można było posłuchać Haliny Poświatowskiej „W jadowitym brzęku…”, „Nie rzuca się kobiet”, Bolesława Leśmiana „Nocą umówioną”, Wisławy Szymborskiej „Schyłek wieku”, „Prospekt”.
To spotkanie z piękną poezją i muzyką zapadnie z pewnością w pamięć. Dziękujemy publiczności za tak liczne przybycie i zapraszamy na kolejne inicjatywy biblioteczne.

Monika Sankowska

Drodzy Czytelnicy!
Pragniemy poinformować, że biblioteka w Kobierzycach zebrała dla Fundacji Mam Marzenie (organizatora zbiórki) 274 pozycje z literatury dla dzieci i młodzieży. Dzięki Wam książeczki trafią do małych pacjentów Przylądka Nadziei i oddziału kardiologicznego Kliniki Kardiologii we Wrocławiu. Jesteśmy przekonani, że zebrane przez nas pozycje niewątpliwie umilą czas dzieciom i pozwolą im choć na chwilę oderwać się od smutnej rzeczywistości. Dziękujemy wszystkim za bezinteresowną pomoc, serce, życzliwość i wsparcie akcji!
Lista przekazanych książek znajduje się w załączniku.

Lista przekazanych ksiazek do Fundacji Mam Marzenie

Dnia 20.11.2019 r., w bibliotece głównej w Kobierzycach odbyło się spotkanie z Anną Paszkiewicz, autorką ponad 20 książek dla dzieci, współpracującą na co dzień z czasopismem „Promyczek” wydawanym dla dzieci niewidomych i niedowidzących.
Przybyłe na spotkanie dzieci z kl. II z pobliskiej Szkoły Podstawowej im. Polskich Odkrywców i Podróżników w Kobierzycach, wzięły udział w spotkaniu pt. „Dookoła świata”. Podczas zajęć dzieci wraz z autorką „odwiedziły” niezwykłe miejsca: poznały plemię żyjące nad Różowym Jeziorem w Senegalu, zawitały do lodowego hotelu w Laponii i wioski Świętego Mikołaja, a także zajrzały w przepaść Wielkiego Kanionu Kolorado. Na zakończenie, przygotowały mapę Cukierkolandii – kontynentu, który z pewnością każdy chciałby chociaż raz w życiu odwiedzić.

Monika Sankowska

W niedzielę 24 listopada 2019 o g. 16.00 w sali widowiskowej Kobierzyckiego Ośrodka Kultury wystąpi zespół Nocą umówieni. Są to profesjonalni artyści – absolwenci Akademii Muzycznej w Krakowie i Wrocławiu. Tworzą autorską muzykę do wierszy wybitnych polskich poetów – w większości związanych z Krakowem – na skład kameralny (kwartet smyczkowy, fortepian i głos). Nazwa nawiązuje do wiersza Bolesława Leśmiana – „Nocą umówioną”. Skład stanowią: wokalistka – Katarzyna Guran, skrzypaczki – Aleksandra Czajor i Grażyna Zubik, altowiolistka i autorka muzyki – Katarzyna Sałapa, wiolonczelista – Michał Górka oraz pianista – Wojciech Sałapa.
Organizatorem wydarzenia jest kobierzycka biblioteka. Na koncert wstęp jest wolny.
Posłuchajmy, jak brzmi wiersz Leśmiana w ich autorskiej interpretacji.

 

Dnia 14.11.2019 r., z okazji Ogólnopolskiego Dnia Biblioterapii, w punkcie bibliotecznym w Pustkowie Żurawskim odbyło się spotkanie z Małgorzatą Żółtaszek – coachem, trenerem komunikacji, założycielką Wrocławskiego Centrum Empatii oraz autorką książek dla dzieci.
Przybyłe na spotkanie dzieci z kl. 0 i kl. 1 z pobliskiego Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Pustkowie Żurawskim wzięły udział w spotkaniu opartym na książce „Jak Anitce uciekły zabawki, Jacuś zgubił się w sklepie i inne historyjki”. Motywem przewodnim spotkania było zapoznanie dzieci ze ścieżką wydawniczą oraz wspólne stworzenie przedstawienia. Dzieci miały okazję sprawdzić się w roli aktorów zarówno w czasie spektaklu, jak i poprzez odgrywanie ról osób zaangażowanych w tworzenie książki. Spotkanie miało bardzo energiczny, pełen ruchu charakter. Stało się okazją do tańców, śpiewów i świetnej zabawy.
Serdecznie dziękujemy Małgorzacie Żółtaszek za pozytywną energię i rewelacyjne spotkanie oraz dyrektorce Zuzannie Moskal i dzieciom z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego za cudowną współpracę.

 

Dnia 15.10.2019 roku filię biblioteczną w Tyńcu Małym odwiedziła grupa dzieci z leśnego przedszkola „Echo – edukacja na wolnym powietrzu”. Podczas spotkania dzieci mogły się dowiedzieć, czym jest biblioteka, po co się do niej przychodzi i jakie panują w niej zasady.
Dzieci tworzyły też regulamin biblioteki, przypieczętowany kolorowym podpisem z odcisku dłoni oraz ozdobiony liśćmi, które same zebrały. Na zakończenie, kreatywne przedszkolaki wysłuchały bajek, które same mogły wybrać ze zbiorów książek dla dzieci.
Zapraszamy do odwiedzania naszych bibliotek oraz przedszkola „Echo”, które znajduję się na leśnej polanie przy ul. Parkowej w Tyńcu Małym.

Daniel Pilarski

Biblioteka w Kobierzycach dołącza w tym roku do ogólnopolskiej akcji fundacji „Mam Marzenie” związanej z Dniem Pluszowego Misia (25 listopada). Rozpoczynamy zbiórkę nowych książeczek dla dzieci i młodzieży, które trafią do małych pacjentów „Przylądka Nadziei” oraz oddziału kardiologicznego Kliniki Kardiologii we Wrocławiu. Zachęcamy wszystkich do wzięcia udziału w tej inicjatywie. 
Książki przyjmuje każda placówka biblioteczna Kobierzyckiego Ośrodka Kultury działająca na terenie gminy w godzinach jej pracy. Akcja trwa do dnia 20 listopada 2019 r.

 

Dnia 5 października 2019 r. odbyła się ogólnopolska, wieczorno-nocna impreza „Noc bibliotek”, promująca czytelnictwo, w której wzięło udział 1761 bibliotek z Polski i zagranicy. Do akcji przyłączyła się także biblioteka w Tyńcu Małym, która przygotowała dla uczestników wiele atrakcji.

Czytaj więcej „Noc bibliotek” w Tyńcu Małym

W niedzielne popołudnie 6 października 2019 r. odbył się w Kobierzyckim Ośrodku Kultury spektakl pt. „Kopciuszek” w wykonaniu Teatru Piaskowej Animacji „Fieb”.
Niezwykle utalentowana artystka, Svitlana Orlova, przez wiele dni w swojej magicznej pracowni szukała środków do przekazania widzom prawdziwej, bajecznej atmosfery dla pięknej i romantycznej historii Kopciuszka. Na dużym ekranie, za pomocą światła, piasku i cienia powstała autorska interpretacja ulubionej baśni naszych młodszych i starszych czytelników. Nowe spojrzenie na znaną od dawna historię i niezrównana animacja tworzona na żywo, zabrała każdego z uczestników przedstawienia w niezwykłą podróż do magicznego świata baśni braci Grimm.
Biblioteka w Kobierzycach serdecznie dziękuje wszystkim zgromadzonym za tak liczne przybycie i zaprasza na kolejne spotkania biblioteczne. 

Kierownik bibliotek
Monika Sankowska

W związku z przygotowaniem i organizacją nocnej imprezy bibliotecznej dla dzieci, w ramach Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania, informujemy, że w dniu 27 września 2019 roku (piątek) biblioteka publiczna w Kobierzycach oraz jej filie będą nieczynne.

Za utrudnienia przepraszamy.

Zdjęcie z Nocy Kupały 22 czerwca 2019 r. w obiekcie Kobierzyckiego Ośrodka Kultury w Pustkowie Żurawskim.

W sobotę 22 czerwca 2019 r. w obiekcie KOK w Pustkowie Żurawskim odbyła się impreza zorganizowana przez Bibliotekę Publiczną w Kobierzycach wraz z podległymi jej filiami przy współudziale świetlic profilaktyki środowiskowej z naszej gminy. Okazją do wspólnej zabawy była zbliżająca się Noc Kupały. Na imprezę zostały zaproszone dzieci uczestniczące w zajęciach świetlic profilaktycznych, mali czytelnicy naszych bibliotek oraz dzieci z Pustkowa Żurawskiego i okolic, które w tym dniu zechciały bawić się wspólnie z nami.

Czytaj więcej Noc Kupały

Zdjęcie z imprezy bibliotecznej Kobierzyckiego Ośrodka Kultury 24.05.2019.

W piątkowy wieczór 24 maja biblioteka Kobierzyckiego Ośrodka Kultury zorganizowała spotkanie poświęcone interaktywnemu kryminałowi w wykonaniu grupy Improwizowane Poniedziałki ze Stowarzyszenia Garaże Kultury.

Czytaj więcej Wieczór kryminałów w kobierzyckiej bibliotece

Plakat imprezy bibliotecznej “Wieczór z Andersenem” w Kobierzyckim Ośrodku Kultury 26.04.2019.

Biblioteka oraz świetlica profilaktyki środowiskowej w Kobierzycach zorganizowały 26.04.2019 roku dla swoich małych czytelników i dzieci uczestniczących w zajęciach świetlicowych spektakl muzyczny pt. „Baśniowa edukacja – muzyczna podróż przez najwspanialsze baśnie Jana Christiana Andersena”, połączony z ciekawymi warsztatami plastycznymi.
Spotkanie rozpoczęło się o godzinie 18.00 spektaklem muzycznym przypominającym dzieciom najbardziej znane baśnie Andersena. Była to podróż, w której dzieci poznały zarówno treść baśni i ich przesłanie, jak również dowiedziały się o budowie skrzypiec i altówki oraz brzmieniu innych instrumentów. W aspekt muzyczny wpleciono zabawy i zgadywanki, dzięki czemu dzieci współtworzyły projekt i były jego aktywnymi uczestnikami. W zabawach użyte zostały rekwizyty pobudzające wyobraźnię dzieci i zachęcające do skojarzeń związanych z wybranym baśniami.
Po spektaklu przystąpiono do warsztatów plastycznych, podczas których wykonano kolorowe, relaksacyjne gniotki, co stanowiło nie lada atrakcję dla naszych małych uczestników spotkania. Nie zapomnieliśmy również o poczęstunku, który dodatkowo osłodził ten wyjątkowy czternasty już „Wieczór z Andersenem”. Dziękujemy i do zobaczenia za rok!