W niedzielę, 12 maja odbyły się prezentacje sekcji Kobierzyckiego Ośrodka Kultury. Impreza miała miejsce w Hali Sportowo-Widowiskowej im. Adama Wójcika w Kobierzycach.

Było to wyjątkowe wydarzenie dla podopiecznych naszego ośrodka kultury. Rodzice, dziadkowie, znajomi i mieszkańcy mieli okazję  przyjrzeć się talentom i umiejętnościom wychowanków naszych sekcji artystycznych. Wydarzenie było znakomitą okazją aby zobaczyć niezwykłe występy, usłyszeć piękne wokale i doświadczyć niezapomnianych emocji, które przynosi sztuka.

Kobierzycki Ośrodek Kultury starał się przypomnieć najważniejsze wydarzenia, które miały miejsce na przestrzeni 40 lat. Imprezę rozpoczęła orkiestra dęta KOK i chór Diament z piosenką Andrzeja Rosiewicza z serialu „Czterdziestolatek”. Prowadzący imprezę Janusz Kołodziej, co jakiś czas przenosił nas wszystkich z dekady na dekadę. Piosenka „Czterdzieści lat minęło” rozpoczęła I dekadę. Następnie na scenie pojawił się zespół Jarzębina przypominając imprezę „Kolorowe wsie”. Serca rodziców i dziadków skradli najmłodsi wokaliści, a mianowicie zespół „Jagódki”, który przypomniał Festiwal Piosenki Zuchowej z 1986 r.

Druga dekada rozpoczęła się od wspomnień znanych polskich artystek, które koncertowały w naszej gminie. W tamte lata przeniosła nas Anna Żebrowska, która zaśpiewała piosenki z repertuaru Eleni i Ireny Jarockiej. W tym dniu wszyscy śpiewaliśmy wspólnie „Motylem jestem” czy „Odpływają kawiarenki”. Nie obyło się bez bisu. Takiej artystce jak Anna Żebrowska nie można było pozwolić zejść ze sceny bez kolejnego utworu.

Po występie Pani Anny, na scenie pojawili się wokaliści KOK, przygotowani przez instruktorkę Lilę Reszke oraz zespół Teściowa przygotowany przez instruktora Tomasza Bykowskiego. Wykonawcy przypomnieli niesamowitą artystkę Izabelę Skrybant-Dziewiątkowską z zespołu „Tercet Egzotyczny”. Skoczna piosenka „Conga bonga i cabasa” była doskonałą okazją do zaprezentowania układu tanecznego wykonanego przez Zespół Teściowa. Kolejnym zespołem, który przypomnieliśmy widzom był zespół młodzieżowy Just 5. Jego piosenkę „Kolorowe sny” śpiewała cała Polska, a 12 maja b.r. cała kobierzycka widownia. Utwór odtworzyli wokaliści KOK, a grupa taneczna hip hop pod okiem instruktorki Dobrochny Rajkowskiej wykonała specjalnie przygotowany układ taneczny. Dekadę zakończyła Lila Wróbel, która wykonała piosenkę „Mechaniczna Lalka” z repertuaru diwy sceny polskiej Violetty Villas. Artystka gościła w Kobierzycach w roku 2000 z okazji Dnia Matki.

III dekada była bogata w wiele wydarzeń. Jedną z cyklicznych imprez tego okresu, był Kobierzycki Integracyjny Przegląd Teatrów Amatorskich „Kobierzycki Arlekin”. Imprezę tę przypomniała nam sekcja teatralna z Bielan Wr. i Kobierzyc. Młodych aktorów przygotowała Martyna Majcher. Kolejnym ważnym wydarzeniem dla centrum kultury były Dni Kobierzyc, podczas których prezentowały się sekcje Gminnego Centrum Kultury i Sportu. Instruktor Marina Stachniczek przygotowała układ taneczny „Woda” z sekcją tańca jazz.  Następnie na kobierzyckiej scenie zaprezentowali się nasi młodzi, zdolni instrumentaliści, którzy przenieśli nas widzów w inny wymiar czasu. Eryk Suchodolski zagrał na pianinie utwór pt. „River flows in you”, a Olek Vishur wykonał utwór „Taniec ludowy” i  „ Deszczyk”, natomiast gitarzystka Zofia Hamerska wykonała utwór Metaliki pt. Master of Puppets”. Młodzież przygotowali instruktorzy: Dariusz Samerdak i Tomasz Bykowski.  Na zakończenie III dekady wystąpiły dwie grupy taneczne Akademii Artystycznej Artia, sekcji KOK mix dance. Dzieci miały specjalnie przygotowany układ taneczny do piosenki z filmu „Król Lew”. Piosenkę „Krąg życia”  zaśpiewała Zofia Kobryń. Tancerzy przygotowała instruktorka Izabela Zieleniecka a wokalistkę Lila Reszke. Występ przypomniał spektakl taneczny „Król Lew” z 2012 r., którego pomysłodawczynią była ówczesna instruktorka Agata Kostrzewa. Dzieci występujące były ucharakteryzowane na zwierzęta z tytułowej bajki. Taniec i charakteryzacja sprawiły, że występujący wprowadzili widzów w świat bajki.

Ostatnia IV dekada obfitowała również w wiele wspaniałych wydarzeń kulturalnych. Jedną z najważniejszych imprez organizowanych przez KOK były i są Dożynki Gminne. Była to prestiżowa impreza najważniejsza dla mieszkańców naszej gminy. Na scenie podczas tej imprezy prezentowało się wiele znakomitych gwiazd polskiej estrady. W niedzielę przypomniano niektóre z nich, a mianowicie, piosenkarkę Kayah, z utworem pt.” Ramie w ramię”. Piosenkę wykonali wokaliści KOK. Kolejną prezentacją był występ Natalii Kowalczyk, która zaśpiewała „Meluzynę” z repertuaru Małgorzaty Ostrowskiej.

Podczas Dożynek prezentowali się również tancerze tańca towarzyskiego z Bielan Wr. W niedzielę sekcja taneczna prowadzona przez Łukasza Cichowskiego dała piękny pokaz swych umiejętności. Tancerze wystąpili w profesjonalnych strojach do tańców standardowych i latynoamerykańskich. Niespodzianką była krótka rozmowa prowadzącego imprezę, Janusza Kołodzieja z zaproszonym gościem i wydarzenia, a mianowicie Zbigniewem Zasadą. Zbigniew Zasada to wysokiej klasy znawca tańca, Prezes Polskiego Związku Tanecznego, który sprawuje nadzór nad imprezami międzynarodowymi, ale to także były trener sekcji tańca do której uczęszczał nasz instruktor Łukasz Cichowski. Bardzo dziękujemy, że znalazł czas, aby przybyć na imprezę.

Pokazy taneczne zakończyły dzień z kulturą.

Kobierzycki Ośrodek Kultury bardzo dziękuje uczestnikom sekcji, instruktorom za przygotowanie się do pokazów. Ogromne podziękowania należą się również rodzicom dzieci, którzy wykazali się dużym zaangażowaniem. Dziękujemy za zakup i uszycie strojów. Wszystkie te działania przyczyniły się do wzrostu rangi imprezy. Prezentacje naszych podopiecznych były bardzo starannie przygotowane, widać było ogrom pracy jaki włożyli wszyscy instruktorzy i sami wykonawcy.

Dziękujemy także naszym radnym, którzy przyszli na imprezę. Ich obecność jest bardzo dla nas cenna, ponieważ mogą się przekonać jak duże zaangażowanie wkładają w pracę instruktorzy, uczestnicy sekcji oraz ich rodzice czy opiekunowie.

Jeszcze raz wszystkim dziękujemy za wsparcie artystów i do zobaczenia na innych wydarzeniach.

 

Joanna Szymkowska