Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

XI Spotkanie Kresowe

15 września 2019 @ 16:00 - 18:00

Bezpłatnie

Gościem specjalnym XI Spotkania Kresowego będzie Ryszard Sławczyński, historyk i pasjonat Kresów, który w multimedialnej prezentacji opowie o wielu ciekawym miejscach związanych z wybitnymi postaciami naszego życia społeczno-kulturalnego. Na zakończenie spotkania wystąpi zespół Jarzębina.

fot. Tomasz Hołod

 

Ryszard Sławczyński (ur. 1962) – animator kultury, publicysta, podróżnik, miłośnik Odry, popularyzator kultury Kresów Wschodnich. Ukończył historię na Uniwersytecie Wrocławskim. Publikował wiersze i teksty o tematyce historycznej m.in. w „Odrze”, „Radarze”, „Morzu i Ziemi”, „Sigmie” i „Kulturze Dolnośląskiej”, krakowskiej „Hybrydzie” oraz „Zesłańcu”, „Kresowych Stanicach” i „Rodakach” (polskojęzyczne pismo w Rosji); w 1985 w cenionej Kłodzkiej Witrynie Artystów wydał arkusz poetycki  „Zrozumieć siebie”.
W 1999 roku założył i prowadzi Oficynę Wydawniczą Akwedukt, gdzie wydaje poezję oraz literaturę wspomnieniową. Interesuje się Kresami, które często odwiedza. Autor licznych wystaw fotograficznych o tematyce kresowej. Wygłasza na temat Kresów prelekcje połączone z pokazami multimedialnymi. W 2012 roku przez miesiąc przebywał w Kazachstanie, gromadząc materiały na temat Polaków zesłanych tam. Owocem tej podróży jest film „Polacy na Stepach Kazachstanu”. W 2014 roku opublikował album pt. „Samochodem przez Kresy. Miejsca sercu bliskie“ a w 2018 roku broszurę pt. „O dniach kultury polskiej w Chakasji na Syberii”.
W 2013 roku odznaczony medalem „Dziedzictwo Kresów Wschodnich“ przez Stowarzyszenie Rodzin Osadników Wojskowych i Cywilnych Kresów Wschodnich w Warszawie. W 2018 roku otrzymał medal „Za Zasługi dla Fotografii Polskiej”, przyznany przez kapitułę Fotoklubu Rzeczpospolitej Polskiej w 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Honorowy członek Dolnośląskiego Towarzystwa im. F. Chopina we Wrocławiu. Od 2010 roku dyrektor Klubu Muzyki i Literatury we Wrocławiu.

Szczegóły

Data:
15 września 2019
Godzina:
16:00 - 18:00
Koszt:
Bezpłatnie
Kategoria Wydarzenie:
Wydarzenie Tagi:
, , , ,

Organizator

KOK
Telefon:
71 311 12 00
Adres e-mail:
imprezy@kultura-kobierzyce.pl
Zobacz witrynę: Organizator

Miejsce wydarzenia

Kobierzycki Ośrodek Kultury
Ludowa 7
Kobierzyce, Dolnośląskie 55-040
+ Google Map
Zobacz witrynę: Miejsce wydarzenia