Zaloguj

Zaloguj się

Użytkownik *
Hasło *
Zapamiętaj mnie
niebieski_jasny
niebieski-ciemny
niebieski
pasek
niebieski-jasny

Spotkanie autorskie z Markiem Krajewskim 3Dnia 7 czerwca 2019 roku w sali kinowej Kobierzyckiego Ośrodka Kultury odbyło się spotkanie autorskie z Markiem Krajewskim – pisarzem, doktorem habilitowanym filologii klasycznej, laureatem „Paszportu Polityki”, zdobywcą Nagrody Księgarzy „Witryna” oraz „Nagrody Wielkiego Kalibru” dla najlepszej powieści kryminalnej.

Pisarz rozpoczął swoje spotkanie z czytelnikami od opowieści, co skłoniło go do napisania pierwszej książki z serii kryminałów z Eberhardem Mockiem w roli głównej. Wyjaśnił również dlaczego miejscem rozgrywającej się akcji jest Wrocław i opowiedział o ogromnej sympatii do tego miasta, czyniąc je drugoplanowym bohaterem swych książek.

Krajewski to wielbiciel detalu i perfekcjonista zarówno w życiu jak i w powieściach, które pisze. Mówił: Jestem człowiekiem, który nie wierzy w natchnienie i skomplikowaną grę wyobraźni. Siadam i pracuję. Usłyszeliśmy, że materiałów do swoich książek szuka w archiwach i bibliotekach. Cechuje go dbałość o  realia historyczne. Konsultuje je często ze specjalistami konkretnych dziedzin. W swoich książkach przedstawia śmierć w niezwykłych sytuacjach: Fikcja jest ciekawsza od rzeczywistości, dlatego posługuję się w swoich powieściach theatrum mortis – zaznaczył. Theatrum mortis w kryminale jest istotnym zabiegiem pisarskim i musi mieć swoją oprawę. Służy temu nawet pewna doza obrzydliwości – powiedział Krajewski.

Podczas spotkania dowiedzieliśmy się również ciekawych informacji na temat napisanych już książek i ich bohaterach oraz stosunku autora do wykreowanych postaci: Bliższa mi jest osoba Edwarda Popielskiego. Jest Polakiem… i fryzurę ma taką jak ja

Marek Krajewski zdradził również informację o tytułach, które mają się dopiero ukazać, jak i planach na przyszłość: Chcę też kiedyś napisać powieść środowiskową, osadzoną w kręgach uniwersyteckich, w którym przez piętnaście lat pracowałem. Bardzo je cenię i lubię. To już jednak zrobię dopiero na pisarskiej emeryturze.

Miłośnicy książek Krajewskiego mieli okazję uzyskać odpowiedzi na nurtujące ich pytania. Dotyczyły one m.in. postaci głównego bohatera, podobieństw między autorem a głównym bohaterem czy roli kobiety w kryminale. Autor ochoczo wyjaśniał a po spotkaniu rozdawał autografy.

Wszystkim naszym Czytelnikom dziękujemy za tak liczne przybycie.

bib_biblioteka_narodowa bib_ministerstwo_kultury bib_narodowy_program1 bib_promocja_czytelnictwa3
Początek strony