Zaloguj

Zaloguj się

Użytkownik *
Hasło *
Zapamiętaj mnie
niebieski_jasny
niebieski-ciemny
niebieski
pasek
niebieski-jasny

2019 04 24 Komiks1Dnia 24.04.2019r. w bibliotece w Tyńcu Małym odbyło się spotkanie z czytelnikami omawiające kinowy renesans filmów superbohaterskich bazujące na książce Tomasza Żaglewskiego "Kinowe Uniwersum Superbohaterów" . Książka Żaglewskiego jest pierwszą w Polsce pozycją naukową poświęconą całościowo opisowi współczesnego filmu komiksowego. Wspólnie z czytelnikami podjeliśmy próbę odpowiedzi na pytanie: Co jest przyczyną ogromnego sukcesu filmowych produkcji, które jeszcze pod koniec XX wieku uchodziły za synonim złego smaku?

Biblioteka w Tyńcu Małym zaprasza do odwiedzania działu "historii komiksu" w którym znajdziemy takie pozycje jak:

  • 2019 04 24 Komiks7"Stan Lee. Człowiek-Marvel" autorstwa Boba Batchelora 

Szczera, prawdziwa i niezwykle absorbująca opowieść o człowieku, który chciał napisać Wielką Amerykańską Powieść, a zrobił coś o wiele większego: zmienił amerykańską kulturę przez stworzenie nowych światów i bohaterów.

Bob Batchelor opisuje jedną z najciekawszych postaci świata komiksu, ojca najbardziej popularnych rysunkowych bohaterów – Stana Lee, którego życie było równie niezwykłe, jak historie przez niego wymyślone. Stan Lee, dzięki ogromnym staraniom i niezwykłemu talentowi, już jako nastolatek został redaktorem Marvel Comics. To tam powstała Fantastyczna Czwórka, Spider-Man, Hulk, Iron Man, X-Men czy Avengersi – najsłynniejsze postaci komiksowego świata, którymi fascynują się kolejne pokolenia czytelników.

  • 2019 04 24 Komiks8"Mordobicie. Wojna superbohaterów. Marvel kontra DC" autorstwa Reeda Tuckera 

Tytani świata komiksów, niczym Cola i Pepsi, od ponad 50 lat prowadzą nieustającą wojnę o dominację. Stawką w tej bezpardonowej, często wyniszczającej walce są nie tylko wyniki sprzedaży, ale również wpływ na kulturę masową oraz serca milionów fanów na całym świecie.

  • 2019 04 24 Komiks9"Niezwykła historia Marvel Comics" autorstwa Seana Howe'a 

Droga Marvela na szczyt była niezwykle wyboista. Firma startowała ze straconej pozycji. Dzisiaj ma status niepokonanej korporacyjnej bestii. Przetrwała machinacje Wall Street, porażki Hollywood i upadek rynku komiksowego. Postaci ze świata Marvela przechodziły przez ręce kolejnych pokoleń genialnych redaktorów, rysowników i scenarzystów. Ludzie, którym powierzono opiekę nad tradycją – zubożałe cudowne dzieci, czarujący pacyfiści i najemni karierowicze – zmuszeni byli zmagać się z komercjalizacją, kapryśnymi czytelnikami oraz biurową codziennością.

  • 2019 04 24 Komiks5 1"Żywot człeka zmałpionego" autobiografia Henryka Jerzego "Papcia Chmiela" Chmielewskiego 

W „Żywocie człeka zmałpionego” Papcio Chmiel opisuje swoje dzieje od momentu zakończenia wojny po dzień dzisiejszy. Liczne zdjęcia, dokumenty i fragmenty komiksów doskonale ilustrują drogę Henryka Jerzego Chmielewskiego przez wyboje PRL-u, rodzenie się nowego ustroju z całkiem odmiennym rynkiem wydawniczym oraz ostatnie dokonania dziewięćdziesięcio sześcio letniego artysty.

  • 2019 04 24 Komiks6"Komiks. Wokół warstwy wizualnej" autorstwa Michała Traczyka i Justyny Czaji

Trudno sobie wyobrazić pisanie o komiksie bez dostrzeżenia w jakimś, choćby nikłym stopniu także najważniejszej, bo najbardziej widocznej komiksowej warstwy – ułożonych sekwencyjnie obrazków z ich bogactwem, różnorodnością przedstawień i całą gamą niuansów odsłaniających się stopniowo, wprost proporcjonalnie do lekturowych doświadczeń czytelników.

...i wiele więcej. Zapraszamy do czytania. 

bib_biblioteka_narodowa bib_ministerstwo_kultury bib_narodowy_program1 bib_promocja_czytelnictwa3
Początek strony