Zaloguj

Zaloguj się

Użytkownik *
Hasło *
Zapamiętaj mnie
niebieski_jasny
niebieski-ciemny
niebieski
pasek
niebieski-jasny

grafik swietlice 110pxswietlica aktualnosci.png 110px

Świetlica w Tyńcu nad Ślęzą
ul. Sportowa 1, Tyniec nad Ślęzą

2017 02 09 paczki 6Tłusty czwartek to dzień rozpoczynający ostatni tydzień karnawału i jednocześnie zwiastujący nadejście Wielkiego Postu. Znany jest w większości krajów o obrzędowości chrześcijańskiej. Tłusty czwartek pojawił się w Polsce w XVII wieku. W przeszłości zwany był również czwartkiem „zapuśnym” lub „combrowym”. Celebrowanie tłustego czwartku polega na solidnym objadaniu się przed Wielkim Postem.

W tym celu na tłusty czwartek przygotowywano zawsze najbardziej kaloryczne przysmaki. Symbolem tego dnia stały się pączki, które, co ciekawe, serwowano w przeszłości nie na słodko, ale pikantne i „na tłusto”.
Pączki przyrządzano bowiem z ciasta chlebowego i faszerowano boczkiem oraz mięsem. Dopiero w XVI wieku na polskich stołach zagościły słodkie pączki.Tyle historia. W filii bibliotecznej Tyniec nad Ślęzą świętowano Tłusty Czwartek tradycyjnie - na "obżartucha".Były oponki, faworki i począki robione samodzielnie z niewielką pomocą pani Ani z biblioteki.Po słodkim poczęstunku przyszedł czas na zabawę oraz zapoznanie się z przysłowiami dotyczącymi słodkiego święta.

Początek strony