Zaloguj

Zaloguj się

Użytkownik *
Hasło *
Zapamiętaj mnie
niebieski_jasny
niebieski-ciemny
niebieski
pasek
niebieski-jasny

2017 05 27 mistrz kuchni 61W słoneczną sobotę, 27.05.2017 r. w GCKiS  odbyła się kolejna edycja „Świetlicowego Mistrza Kuchni”. W kulinarnych zmaganiach wzięli udział podopieczni świetlic profilaktycznych z Jaszowic, Kobierzyc, Królikowic, Krzyżowic, Magnic, Owsianki, Szczepankowic, Ślęzy, Tyńca Małego, Tyńca nad Ślęzą i Wierzbic. Tym razem na małych kucharzy czekała pewna niespodzianka.

Uczestnikom zasłonięto produkty i do ostatniej chwili nikt nie wiedział, jaki będzie temat przewodni sobotniego spotkania. Kulinaria otworzyła Pani Dyrektor - Maria Bokun i zafascynowanym dzieciom przedstawiła temat majowego „Świetlicowego Mistrza Kuchni”. Dzieci i młodzież mogły wreszcie odsłonić przygotowane produkty… i rozpoczął się smaczny, kolorowy „Kinder Bal”.

Na stołach pojawiły się warzywa, owoce i słodkości. Młodzi kucharze zadbali o swój profesjonalny wygląd, ubierając się w fartuszki oraz kucharskie czapki. Z głowami pełnymi pomysłów zabrali się do przygotowywania oryginalnych potraw, które na koniec poddano pod ocenę komisji. Przedstawiciele każdej ze świetlic wraz z Panią Dyrektor przyjrzeli się wszystkim daniom i każdego skosztowali. Komisja przyznała nagrody:
I MIEJSCE – świetlica w Wierzbicach;
II MIEJSCE – świetlica w Tyńcu Małym;
III MIEJSCE – świetlica w Tyńcu nad Ślęzą.

Wszyscy uczestnicy przyznali jednej ze świetlic NAGRODĘ PUBLICZNOŚCI, a w tej edycji powędrowała ona do dzieci z Królikowic. Dla zwycięzców przygotowano pamiątkowe puchary, statuetki, dyplomy oraz nagrody rzeczowe. Najlepsze jednak pozostało na koniec - skosztowanie wszystkich kolorowych, wyjątkowych, kuszących zapachem i wyglądem potraw.

Anita Kruczykowska

Początek strony