Zaloguj

Zaloguj się

Użytkownik *
Hasło *
Zapamiętaj mnie
niebieski_jasny
niebieski-ciemny
niebieski
pasek
niebieski-jasny

2017 11 11 swieto 01„Potrzeba nieustannej odnowy umysłów i serc, aby przepełniała je miłość i sprawiedliwość, uczciwość i ofiarność, szacunek dla innych i troska o dobro wspólne, szczególnie o to dobro, jakim jest wolna Ojczyzna” – Jan Paweł II
W sobotnie popołudnie, 11.11. w Kobierzycach odbyły się uroczystości 99-tej rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości. W tym wyjątkowym dniu, mogliśmy oddać hołd naszym walecznym przodkom, którzy za wolność przyszłych pokoleń i niepodległość swojej ukochanej ojczyzny zapłacili własną krwią i życiem.


Gminne obchody Święta Odzyskania Niepodległości rozpoczęły się uroczystą Mszą Świętą w intencji Ojczyzny, w której uczestniczyli przedstawiciele władz Gminy Kobierzyce, mieszkańcy i zaproszeni goście, poczty sztandarowe i delegacje szkół, Ochotniczych Straży Pożarnych, Związku Kombatantów, Związku Sybiraków, Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej i 31 Dolnośląskiego Batalionu Radiotechnicznego z Wrocławia.
Po Mszy Świętej, pod Pomnikiem Sybiraków w asyście pocztów sztandarowych i honorowej warty pełnionej przez Straż Pożarną, złożono biało-czerwone kwiaty, jako symbol wdzięczności i pamięci o naszych rodakach. Następnie uroczystym pochodem udaliśmy się do Hali Widowiskowo-Sportowej KOSiR, gdzie odbyły się dalsze uroczystości.
Wszystkich przybyłych przywitała Dyrektor Kobierzyckiego Ośrodka Kultury – Maria Bokun, która poprowadziła część oficjalną uroczystości. W tym wyjątkowym dniu miał miejsce debiut sceniczny dzieci i młodzieży z Reprezentacyjnego Chóru Dziecięcego KOK, w skład którego wchodzą uczniowie szkół z Kobierzyc, Bielan Wrocławskich i Wysokiej. Wspólnie z nimi zaśpiewaliśmy hymn. Następnie głos zabrał Wójt Gminy Kobierzyce – Ryszard Pacholik, który poprosił zgromadzonych w hali KOSiR, by minutą ciszy uczcić pamięć naszych przodków.
Następnie wspólne z Panią Czesławą Muraczewską - Prezesem Związku Sybiraków koła terenowego w Kobierzycach - oraz Panem Eugeniuszem Kuszką - Prezesem Zarządu Oddziału Związku Sybiraków we Wrocławiu, wręczyli przyznane przez Prezesa Zarządu Głównego Związku Sybiraków - Złote Odznaki Honorowe za Zasługi dla Związku Sybiraków. Uhonorowano nimi ludzi dobrego serca, którzy działają na rzecz Związku Sybiraków. Wójt wręczył także okolicznościowe dyplomy członkom zwyczajnym i podopiecznym Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych koła terenowego w Kobierzycach.
Zwieńczeniem gminnych obchodów 99-tej rocznicy Odzyskania Niepodległości był wyjątkowy koncert „Hej, hej Ułani”, w wykonaniu Alicji Majewskiej, Włodzimierza Korcza i Strzyżowskiego Chóru Kameralnego pod dyrekcją prof. Grzegorza Oliwy. Wspólnie z Artystami, jednym głosem zgromadzona publiczność śpiewała pieśni patriotyczne.
Po koncercie zgromadzeni goście mogli przy kawie, herbacie i słodkim ciastku porozmawiać, powspominać, spędzić miło czas i obejrzeć wystawę prac „Droga do Niepodległości” przygotowaną przez kobierzycką bibliotekę a także „Kocham Cię Polsko – patriotyzm i niepodległość oczyma przedszkolaka”, która składała się z prac przygotowanych przez dzieci ze szkoły podstawowej w Wysokiej.
Przez lata i pokolenia Ojczyzna zawsze dla Polaków była dobrem najwyższym. „ Długi łańcuch ludzkich istnień połączonych myślą prostą. Żeby Polska była Polską!”
Anita Kruczykowska

Początek strony