Zaloguj

Zaloguj się

Użytkownik *
Hasło *
Zapamiętaj mnie
niebieski_jasny
niebieski-ciemny
niebieski
pasek
niebieski-jasny

2018 06 02 spotkanie kresowe 14W sobotnie popołudnie 2 czerwca 2018 roku już po raz dziesiąty, w sali widowiskowej Kobierzyckiego Ośrodka Kultury, spotkali się Kresowiacy oraz kochający tradycję i korzenie polskie.

Śpiewa ci obcy wiatr
Zachwyca wielki świat, a serce tęskni.
Bo gdzieś daleko stąd został rodzinny dom,
tam jest najpiękniej.
Żeby tak jeszcze raz ujrzeć ojczysty las,
Pola i łąk, i do matczynych rąk
Przenieść z zielonych łąk rozkwitłe pąki […]

Autor nieznany, zesłaniec na Sybir: „Ojczyste Kwiaty”

Na tragedię Kresów Wschodnich można spoglądać w wymiarze cywilizacyjnym. To nie tylko śmierć kilkuset tysięcy niewinnych ludzi – to zagłada wielowiekowej cywilizacji kultury europejskiej, która wyrosła tamże. Zadano przecież śmiertelny cios nauce i kulturze, które w tym regionie przez stulecia wytwarzały intelektualną i duchową rzeczywistość Europy. Przecież tutaj kształtował się szacunek dla dziedzictwa kulturowego, podstawowe zasady moralne, wrażliwość i wyobraźnia, duma, godność i honor – wartości, których tak często nam dzisiaj brakuje. Za tę spuściznę duchową jesteśmy Kresom i Kresowiakom coś winni a organizowane przez Kobierzycki Ośrodek Kultury „Spotkania Kresowe” są właśnie taką cegiełką pamięci złożoną im w hołdzie. W szczególności zaś tym, którzy osiedli po 1945 roku na ziemi kobierzyckiej.
Na jubileuszowe dziesiąte spotkanie przybyli Kresowiacy i ich rodziny, dzieci i młodzież ze szkół podstawowych gminy oraz jej mieszkańcy, a także goście: Maria Wilk – sekretarz gminy Kobierzyce i Czesława Muraczewska – przewodnicząca Związku Sybiraków oddział w Kobierzycach. W nostalgiczną wędrówkę po miejscach urodzenia i wspomnień zaprosiła pani Maria Wilk, kierując do wszystkich ciepłe słowa przywitania. Po nich nastąpiło wręczenie nagród laureatom konkursu plastycznego i fotograficznego, który stanowił II etap szerszego projektu konkursowego pn. „Gmina Kobierzyce – Moja Mała Ojczyzna”. Wystawę prac plastycznych i fotograficznych można było oglądać w holu przed salą widowiskową oraz w sali widowiskowej.
Część artystyczną spotkania zapewnił niecodzienny koncert artystów z Białorusi, laureatów festiwalu piosenki Anny German „Eurydyka” w Mińsku. Trasę koncertową po Polsce rozpoczęli koncertem w Kobierzycach, gdzie mieli bezpośrednią okazję spotkać się z potomkami Kresowiaków pochodzących z terenu obecnej Białorusi. Sam koncert był dla publiczności wielkim przeżyciem. Mądre i ponadczasowe teksty Anny German wciąż wzruszają. „Ubrane” w piękną warstwę muzyczną tworzą kanon najpiękniejszych polskich piosenek. Występujący artyści (co ciekawe, w większości z polskimi korzeniami) znać, że mieli bardzo osobisty stosunek do wykonywanych utworów. Ich interpretacje były bardzo piękne…
I tak – przy kawie, herbacie i słodkich jak mniód ciastach, rozmowach o swojej małej pierwszej ojczyźnie ze znajomymi, których nie widuje się na co dzień – upłynęło sobotnie popołudnie w Kobierzyckim Ośrodku Kultury.
A na zakończenie jeszcze krótka refleksja. Dziesięć lat temu zapraszając na I Spotkanie Kresowe nie spodziewaliśmy się, że aż tylu wspaniałych Kresowiaków mieszka na terenie gminy Kobierzyce. Przez ten czas niektórzy z nich odeszli, ale my zrobimy wszystko, aby podtrzymać tradycję tych spotkań w naszej gminie. Spotkań Kresowiaków i z Kresowiakami.

Ewa Gacek

Początek strony