Dawne przepisy

Są chyba w każdym domu – przepisy skrzętnie odręcznie notowane w zeszytach lub na karteluszkach przez babcie i mamy. Czasami towarzyszą tym zbiorom wycinki z gazet. Z „Kobiety i Życia”, „Przyjaciółki” i innych tytułów popularnych dawniej. Bywają też zachomikowane wyrywane kartki z kalendarzy, na których odwrocie drukowano przepisy. Taka kolekcja jest bezcenną skarbnicą wiedzy i pamiątką. Warto do niej sięgnąć, bo znajdą się tam często bardzo smakowite potrawy z różnych regionów i interesujące przepisy wprost na wigilijny, czy świąteczny stół.
Można też podejść do tych wycinków w sposób twórczy i stworzyć unikatowy kolaż, który ozdobi wnętrze kuchni.

Wykonanie:
Należy wybrać interesujące karteczki, kierując się zarówno walorami estetycznymi, jak i treścią, rozłożyć na stole i ułożyć z nich kompozycję. Najlepiej zrobić to na kartce papieru (format A3, lub większy – np. wycięty z brystolu) i pobawić się w dopasowanie. Mogą wystawać poza obrys kartki (gdy ułożone zostały skosem), ale wtedy będą wymagały przycięcia.  Gotowy kolaż warto sfotografować, by pamiętać ułożenie. Wtedy należy zacząć po kolei przyklejać kartki do podłoża i sprawdzać, czy zgadzają się z naszą koncepcją. Wybierzmy dobry klej, który stosowany z umiarem nie spowoduje marszczenia papieru!
Po przyklejeniu można położyć na wierzchu kolejną kartkę papieru i na niej jakieś obciążenie (sprawdzają się tu porozkładane książki). Wtedy nasza kompozycja zostanie lepiej doklejona i wyrównana. Zostawić na kilka godzin, albo przez noc.
Gdy nasza praca jest już ukończona, można z nią zrobić wiele rzeczy: oprawić w ramę z szybą (nie będzie się tłuścił i kurzył!) i powiesić na ścianie, zeskanować (to zawsze warto zrobić, żeby mieć w archiwum) i stworzyć z tego w profesjonalnym punkcie drukarskim swoją własną fototapetę, którą można przykleić na front szafki kuchennej.
Możliwości jest wiele. Taki autorski obraz z pewnością zwróci uwagę i będzie dla nas wspaniałą pamiątką. Już nie leżącą gdzieś w pudełkach, tylko pięknie wyeksponowaną.

Izabella Starzec