Dzisiaj polecamy książki, które dotyczą polskich tradycji i obyczajów. Zachęcany do lektury. Książki dostępne są w bibliotece w Kobierzycach.

„Polska Wigilia” – Hanna Szymanderska
Tak obchodzonej jak w Polsce Wigilii nie świętuje się nigdzie indziej. W polskiej tradycji Wigilia to wieczór prawdziwego zbliżenia, lekcja miłości, najbardziej uroczyste i rodzinne święto w roku. To wieczór szczególnego przesłania, szczególnych obyczajów, szczególnej pamięci, słów, życzeń, smaków i zapachów. Książka Hanny Szymanderskiej jest jednym z najwspanialszych opisów.
https://lubimyczytac.pl/ksiazka/14814/polska-wigilia

—————————————————-

Książka cudeńko, nasza biblioteka ma ją w swoim księgozbiorze. Może okładka nie tak kolorowa, ale treść warta polecenia. Gdy zobaczyłam przepisy na świąteczne potrawy, od razu zrobiło mi się przyjemnie i świątecznie. Pamiętam jak babcia lub mama robiła takie potrawy. W domu był jeszcze piec kaflowy w kuchni, a na nim parzył się mak, wokół unosił się aromat migdałowy, pachniało makowcem drożdżowym, sernikiem z rodzynkami czy smażonym karpiem. Jako dziecko lubiłam obserwować dorosłych, którzy krzątali się po kuchni szykując wigilijne potrawy. Każdy miał coś do zrobienia. Dziadek przynosił sianko ze stodoły, tato sprawić karpia, babcia mieszała drożdżowy chleb i ciasto do makowca a mama szykowała inne potrawy. Zawsze było gwarno i radośnie, my-dzieci biegaliśmy pomiędzy dorosłymi, chętni do wszelkiej pomocy. Szykowaliśmy stół, stroiliśmy choinkę i z niecierpliwością oczekiwaliśmy pojawienia się pierwszej gwiazdki na niebie. Tak wspominam święta. Zachęcam do przedświątecznej lektury. Na pewno powrócimy do lat dziecięcych, kiedy czekało się na Wigilię z utęsknieniem, do smaków i tradycji.

Joanna Szymkowska

„Polskie tradycje i obyczaje”Sylwia Chmiel, Anna Wilman
Książka przedstawia bogaty i fascynujący świat polskich tradycji – tych najdawniejszych i tych nowszych. Można w niej znaleźć zarówno echa prasłowiańskich wierzeń, jak i opisy bogatej obrzędowości związanej z rokiem liturgicznym i najważniejszymi świętami kościelnymi. Treść książki wzbogacają liczne ilustracje oraz cytaty z dzieł wybitnych znawców staropolskich obyczajów, m.in. Jędrzeja Kitowicza, Zygmunta Glogera i Oskara Kolberga.
https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4698856/polskie-tradycje-i-obyczaje