LEKTOR JĘZYKA POLSKIEGO DLA OBCOKRAJOWCÓW

 

lektor języka polskiego dla obcokrajowców – dorośli

wymagania:

– wykształcenie pedagogiczne / certyfikat językowy poziom B2, C1 (język polski)

– znajomość języka ukraińskiego na poziomie komunikacyjnym

Czytaj więcej POSZUKUJEMY LEKTORA JĘZYKA POLSKIEGO DLA OBCOKRAJOWCÓW

W dniu, któremu patronuje święta Katarzyna organizowano zabawy i spotkania towarzyskie połączone z ludowymi wróżbami i przepowiedniami dotyczącymi tak niebagatelnej dziedziny życia, jaką jest małżeństwo. Szukano sposobów, by zapewnić sobie powodzenie, przechytrzyć los i choć w części odkryć jego tajemnice. Patronkę proszono o wstawiennictwo i powodzenie u panien, samego losu pytano o podstawowe sprawy: imię, urodę, stan majątkowy, charakter przyszłej towarzyszki życia.

Katarzynki są już zapomnianym zwyczaje matrymonialnych wróżb kawalerskich, które obchodzono w dniu 25 listopada. Rokrocznie w Jaszowicach panie organizowały jesienne „spotkania Katarzynkowe”. Spotkania te były okazją do miłych spotkań, wróżb oraz wspaniałych wspomnień.

Czytaj więcej Katarzynki

UWAGA!!!

Kobierzycki Ośrodek Kultury informuje, że w dniu 11.11.2021 r. w godz. 13.15-13.45 mogą nastąpić utrudnienie w ruchu na terenie Kobierzyc.

Utrudnienia spowodowane są przemarszem uczestników imprezy z okazji Święta Odzyskania Niepodległości, ul. Kwiatową (spod Kościoła) dalej ulicą Spółdzielczą, ul. Ludową aż do miejsca docelowego, czyli hali sportowo-widowiskowej przy ul. Dębowej 20. Na czas przemarszu główne skrzyżowania będą chwilowo zamykane (skrzyżowanie ul. Kwiatowej z ul. Spółdzielczą i ul. Sportową, rondo: ula Spółdzielcza z ul. Robotniczą, ul. Witosa i ul. Ludową, skrzyżowanie ul. Ludowej z ul. Krótką i skrzyżowanie ul. Ludowej z ul. Parkową i ul. Dębową

Prosimy zachować szczególną ostrożność wyjeżdżając z ulic: Spółdzielczej, Ludowej, Witosa Robotniczej, Krótkiej, Dębowej, Parkowej.

Uczestnicy przemarszu idą prawą stroną jezdni. Przepraszamy za utrudnienia.

Agnieszka Miza

Dyrektor Kobierzyckiego Ośrodka Kultury

Regulamin przemarszu

 

Zapraszamy na warsztaty letnie w Kobierzyckim Ośrodku Kultury. Na plastyce oraz zajęciach artystycznych będzie wiele się działo:
? kręcenie na kole garncarskim,
? collage artystyczne ,
? malarstwo impresjonistyczne
to tylko niektóre z naszych propozycji dla uczestników.
 
?Termin warsztatów: 02.08 – 6. 08. 2021 r.
 
Co należy zrobić, aby wziąć udział w warsztach?
Wystarczy kliknąć w poniższy link, wypełnić deklarację i przesłać na mail: arachwal@kultura-kobierzyce.pl

Czytaj więcej Warsztaty Letnie??

Dziś kolejne informacje na temat wydarzenia, które odbędzie się w najbliższą sobotę na stadionie w Kobierzycach.

Kobierzycki Ośrodek Kultury zaprasza na warsztaty przygotowane przez sekcje KOK i świetlice profilaktyki środowiskowej.

Podczas warsztatów nauczycie się składać samoloty ze styropianu, prowadzący warsztat nauczy Was jak wykonywać akrobacje w powietrzu.  Będzie również stanowisko z butonami i magnesami, gdzie dzieci samodzielnie wykonają fajne zawieszki. Nie zabraknie warsztatu chemika, tym razem Pani Wioletta odkryje tajemnicę co to jest „NUREK” i „Wędrujące robaczki”? Dziewczęta chętnie odwiedzą warsztat z koralikami, gdzie własnoręcznie zrobią biżuterię lub zawieszki do kluczy. Konstruktorzy zbuduję mega budowle z kartonów, a artyści plastycy popróbują sił w malowaniu eco toreb, czy staną przy sztalugach i popróbują sił na warsztacie rysunku z zakresu martwej natury czy krajobrazu. Będzie też coś dla wielbicieli klocków, a mianowicie zajęcia z robotyki.

Nie zabraknie także stanowisk z wplatankami czyli kolorowymi warkoczykami. To na pewno ucieszy dziewczynki.

Na mega zabawę zaprasza Kobierzycki Ośrodek Kultury. Przypominamy 26 czerwca, stadion w Kobierzycach.

Kobierzycki Ośrodek Kultury serdecznie zaprasza w dniu 26.06.2021 r. całe rodziny z dziećmi na mega atrakcję „Miasteczko Boba”. Przypominamy, że impreza odbywa się na terenie rekreacyjnym na stadionie sportowym w Kobierzycach w godz. 13.00-19.30.
Miasteczko oferuje wspaniałą zabawę opartą na popularnej i lubianej bajce „Bob Budowniczy”. „Warsztaty Boba” to niezapomniana edukacja techniczna przez zabawę i kreatywne myślenie. Wspólnie z dziećmi budowane będą wspaniałe budowle z mega klocków. Będą liczne stanowiska warsztatowe, domek Boba, podstawowe narzędzia Boba (taczki, betoniarki, samochody).

Czytaj więcej 26.06.2021- Dzień Rodziny w Gminie Kobierzyce

Bardzo Młoda Kultura 2019-2021 to ogólnopolski trzyletni program realizowany i finansowany przez Narodowe Centrum Kultury. Jego celem jest wzmacnianie roli edukacji kulturowej w Polsce poprzez pobudzenie i wykorzystanie edukacyjnego potencjału kultury. Operatorem wojewódzkim na terenie Dolnego Śląska jest Ośrodek Działań Artystycznych „Firlej” we Wrocławiu. W ramach programu, ogłoszony został konkurs na wsparcie oddolnych inicjatyw z zakresu edukacji kulturalnej. ODA „Firlej” realizuje program z udziałem partnerów – instytucji kultury z terenu Dolnego Śląska. Partnerami programu są: Wałbrzyski Ośrodek Kultury, Galeria Sztuki w Legnicy, Ośrodek Postaw Twórczych we Wrocławiu, Gminno-Miejski Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Bolkowie, Ośrodek Kultury i Sportu w Bierutowie oraz Kobierzycki Ośrodek Kultury.

W naborze tegorocznym wygrało osiem inicjatyw z terenu Dolnego Śląska. Oto zwycięzcy:

Czytaj więcej Bardzo Młoda Kultura po raz drugi w Kobierzycach

Szanowni Państwo,
 
Informujemy, że biblioteka w Bielanach Wrocławskich będzie nieczynna w dniu 1 czerwca 2021r., dodatkowo Kobierzycki Ośrodek Kultury oraz biblioteki w terenie 4 czerwca 2021 r. będą nieczynne w zamian za Międzynarodowe Święto Pracy przypadające w sobotę 1 maja 2021 r.,
 
Za utrudnienia przepraszamy.

Zamykając swój czteroletni okres pracy jako dyrektor Kobierzyckiego Ośrodka Kultury pragnę gorąco podziękować wszystkim Pracownikom KOK, którzy współtworzą tę Instytucję i są jej bijącym sercem. Ostatnie 4 lata w Kobierzyckim Ośrodku Kultury przyniosły sporo nowości oraz wyzwań – zwłaszcza w okresie pandemii. Wszystkiemu temu podołaliśmy RAZEM – i to było najpiękniejsze w tym wszystkim! Praca z Wami była dla mnie prawdziwą przyjemnością – trzymam kciuki za Wasz dalszy rozwój!

Zostawiam zmodernizowany podczas mojej kadencji obiekt dostosowany do nowoczesnych wyzwań, przyjazny zarówno dla uczestników licznych zajęć, które się tu odbywają jak i pracowników. W pierwszej kolejności powstało nowe pomieszczenie biblioteczne na parterze budynku, co umożliwiło większy dostęp do biblioteki, zwłaszcza mniej sprawnym czytelnikom. Powstała pracownia ceramiczna, sala do ćwiczeń tańca i zespołów, sala do nauki śpiewu, odnowiono biura administracji, korytarze, toalety, portiernię i pozostałe sale zajęć. Efekty tych prac zaowocowały opinią o ładnej, przyjaznej i otwartej siedzibie KOK. Przy bibliotece uruchomiono nową kawiarenkę. Unowocześniliśmy materiały graficzne, powstało nowe logo ośrodka. KOK od ubiegłego roku posiada nowoczesną, progresywną stronę internetową, dostosowaną do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Na naszej stronie jak i profilu FB codziennie ukazują się materiały przygotowane przez pracowników KOK.

Z mojej inicjatywy ofertę kulturalną wzbogaciły m.in. nowe wydarzenia, jak coroczny koncert wszystkich sekcji artystycznych KOK (każdorazowo pełne obłożenie hali sportowej), festyn zimowy, czy Kobierzycki Dzień Dziecka, bardzo pozytywnie odebrane przez społeczność lokalną. Wprowadziłam nowe zajęcia, takie jak: ceramika, rysunek, zajęcia umuzykalniająca dla dzieci w wieku do 3 lat, chór dziecięcy, orkiestrę dętą, klasyczny śpiew solowy czy zajęcia nauki gry na skrzypcach. Łącznie roczna liczba uczestników zajęć kulturalnych na terenie gminy to ok 1000 osób.

Pandemia koronawirusa drastycznie ograniczyła dotychczasową aktywność ośrodka. W miejsce tradycyjnych form kształcenia wprowadziłam nowe zajęcia, kursy, koncerty i filmy instruktażowe online, co pozwoliło na utrzymanie stałego kontaktu z naszymi odbiorcami.

Zainicjowałam i utrwaliłam ścisłą współpracę z przedstawicielami lokalnych organizacji pozarządowych oraz ze wszystkimi Kołami Gospodyń Wiejskich gminy Kobierzyce, których działalność jest stale promowana przez KOK.

Dzięki moim staraniom Kobierzycki Ośrodek Kultury został w 2020 roku partnerem programu Bardzo Młoda Kultura. W ramach tego programu w ubiegłym roku zrealizowano w Kobierzycach projekt „Bzz… edukacja poprzez kulturę i ekologię”. W tym roku w Tyńcu Małym będzie realizowany drugi projekt: „ Jeans II życie – sztuka kreacji”.

Dziękuję pani dyrektor Mai Muszyńskiej i wszystkim Pracownikom Kobierzyckiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, z którymi wielokrotnie współtworzyliśmy wspaniałe wydarzenia (kulturalne i sportowe), starając się sprostać oczekiwaniom naszych odbiorców – mieszkańców gminy Kobierzyce.

Praca w kulturze to ciągły proces, wyznaczanie nowych celów, kreacja nowych wydarzeń, ale przede wszystkim  praca z ludźmi  i dla ludzi. Bez integracji środowiska, pomocy i wsparcia Kół Gospodyń Wiejskich, Stowarzyszeń, Pań i Panow Sołtysów oraz firm wspierających naszą działalność byłoby to niemożliwe – dziękuję za to wszystko!

Na końcu książki, którą dostałam ostatnio od Przyjaciół przeczytałam taki oto wpis:

„Dobro to jedyna rzecz, która się mnoży, gdy się ją dzieli”
Za to dobro z całego serca bardzo Wam wszystkim DZIĘKUJĘ,

Maria Bokun

Dyrektor Kobierzyckiego Ośrodka Kultury

26 maja 2017 – 25 maja 2021

W dniu 22 kwietnia świętujemy Dzień Ziemi, znany  też jako Światowy Dzień Ziemi lub Międzynarodowy Dzień Ziemi.

W tym  dniu prowadzone są różnego rodzaju akcje, których celem jest promowanie postaw proekologicznych w społeczeństwie. Organizatorzy Dnia Ziemi chcą uświadomić politykom i obywatelom, jak kruchy jest ekosystem planety ludzi.

Kobierzycki Ośrodek Kultury w tym roku zorganizował konkurs pn. „Daj drugie życie przedmiotom”.  KOK gratuluje zwycięzcom konkursu. Poniżej lista zwycięzców:

  1. Ola, Ewa, Emanuel Łukawskcy
  2. Julia Suchecka
  3. Julia Szygalska
  4. Dawid Grech
  5. Wojciech i Bartosz Spaleniak
  6. Maja Ciszewska

+ wyróżniona praca Tatiany Stembalskiej

 

Czytaj więcej Światowy Dzień Ziemi. Wyniki konkursu pn. „Daj drugie życie przedmiotom”

Dzisiaj Katarzyna Giebel pokaże wam jak przygotować ciekawy stroik z filiżanki☕️
 
?Niezbędne materiały do wykonania „Wiosennej Filiżanki”:
filiżanka i podstawek
mech
kamyczki
kwiatki, biedronki, motylki, muszelki, kora
grubszy drut
klej na gorąco
nożyczki

Z okazji Światowego Dnia Zdrowia i Pracownika Służby Zdrowia, Kobierzycki Ośrodek Kultury składa serdeczne podziękowania wszystkim pracownikom służby zdrowia za ich ogromną pracę i trud jaki wkładają podczas codziennych obowiązków. Życzymy wszystkim satysfakcji z wypełnianej, trudnej i odpowiedzialnej pracy, wytrwałości, nadziei na lepsze jutro oraz wszelkiej pomyślności w życiu prywatnym i zawodowym. Dyrektor i Pracownicy Kobierzyckiego Ośrodka Kultury

‼️Laurki namalowane przez dzieci trafiły do pracowników służby zdrowia Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. Jana Mikulicza-Radeckiego we Wrocławiu (ul. Borowska) oraz do NZOZ „Twój Lekarz” w Kobierzycach.

P⏰ra dla seniora

Dzisiaj pokażemy wam jak w prosty sposób przygotować własnoręczne serwetki wielkanocne, a właściwie zrobi to Pani Katarzyna Marczyńska, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi na Wydziale Projektowania Ubioru.

 

Czytaj więcej P⏰ra dla seniora – Serwetki wielkanocne

Dzisiaj mamy przyjemność zaprezentować Państwu wspaniałe pisanki wykonane przez Panią Krystynę Burską przewodniczącą Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów, zarządu rejonowego w Kobierzycach.

Czytaj więcej Wielkanocne Pisanki w wykonaniu Pani Krystyny Burskiej.

Niedziela Palmowa
Święta Wielkanocne to nie tylko dekoracje świąteczne, czekoladowe zajączki, babki, mazurki i koszyczki ze święconką, ale także kolorowe palmy. W wielu regionach to najbardziej charakterystyczny element obchodzenia Świąt Wielkiej Nocy. Palma wielkanocna to nic innego jak gałązka palmy lub wierzby albo wiązanka żywych i suszonych roślin. Niekiedy palmę ozdabiamy również dekoracyjnymi, własnoręcznie zrobionymi kwiatami z dodatkiem zielonych gałązek bukszpanu czy wierzby.

Czytaj więcej Palma wielkanocna w wykonaniu Koła Gospodyń Wiejskich z Tyńca nad Ślęzą

Dzisiaj przedstawimy Państwu prace Pani Elżbiety Kowalewicz, członkini PZERiI z terenu gminy Kobierzyce, która od wielu lat tworzy różne ozdoby i dekoracje okolicznościowe.  Pani Elżbieta zgodziła się zaprezentować na naszej stronie kilka własnoręcznie wykonanych prac, które mogą stanowić ozdobę mieszkania w czasie zbliżających się świąt wielkanocnych.

W ostatnim czasie coraz więcej osób zajmuje się rękodziełem, można więc powiedzieć, że przeżywa ono swój renesans. W wolnym czasie powstają oryginalne i niepowtarzalne prace, które stanowią wspaniałą ozdobę naszych mieszkań. Panie Teresa Schmidt i  Danuta Klepuszewska, mieszkanki Kobierzyc, które od wielu lat tworzą różne ozdoby, dekoracje i są prawdziwymi artystkami w swoim fachu zgodziły się zaprezentować na naszej stronie kilka własnoręcznie wykonanych prac, które mogą stanowić ozdobę każdego domu w czasie zbliżających się świąt wielkanocnych.

Czytaj więcej Propozycje ozdób wielkanocnych

W 1976, W Radomiu na świat przyszedł Szymon Wydra, laureat pierwszej edycji telewizyjnego programu “Idol”, lider zespołu Carpe Diem znanego z takich piosenek jak: “Życie jak poemat”, “Jak ja jej to powiem” czy “Teraz”. W 2008 roku wystąpił podczas Dożynek Gminnych w Kobierzycach.

Orkiestra Dęta Kobierzyckiego Ośrodka Kultury wspólnie ze strażakami z OSP KSRG Kobierzyce zorganizowała przemarsz z okazji Dnia Kobiet??
Dla wszystkich, którzy nie mogli być wczoraj z nami, przygotowaliśmy relację wideo z tego wydarzenia.

KONKURS PN. „LAURKA Z OKAZJI ŚWIATOWEGO DNIA ZDROWIA I PRACOWNIKA SŁUŻBY ZDROWIA”

Kobierzycki Ośrodek Kultury zaprasza chętne dzieci do udziału w konkursie plastycznym na laurkę/kartkę. Szczegóły konkursu w załączonym regulaminie.

Czytaj więcej Konkurs pn. „LAURKA Z OKAZJI ŚWIATOWEGO DNIA ZDROWIA I PRACOWNIKA SŁUŻBY ZDROWIA”

Uwaga‼ Uwaga‼
Kochani obiecaliśmy wam niespodziankę z okazji Dnia Kobiet, więc mamy dla was prawdziwą petardę??
Już dzisiaj (tj. 8.03) o godzinie 17.00 spod Kobierzyckiego Ośrodka Kultury wyruszy przemarsz naszej orkiestry dętej wspólnie z OSP KSRG Kobierzyce?‍?
Jedno możemy obiecać, na pewno nie będzie cicho??
Do zobaczenia!

– głównym elementem stroika musi być wysiany owies
– od dnia 04.03.2021 r. w Kobierzyckim Ośrodku Kultury można odebrać torebkę owsa do wysiania (owies dostępny do wyczerpania zapasów, na portierni KOK. Wejście od ul. Krótkiej)
– konkurs przeznaczony jest dla mieszkańców gminy Kobierzyce
– uczestnik zgłasza jedną pracę
– prace należy opublikować w komentarzach na profilu facebookowym Kobierzyckiego Ośrodka Kultury do 29.03.2021 r. do godz. 14.00 (Link do konkursu)
– ogłoszenie wyników konkursu nastąpi 30.03.2021 r.
– troje zwycięzców otrzyma “Wielkanocną Kurę”, informację otrzymają Państwo na FB

Przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Domasławiu, Kazimiera Szałak,  poleca prosty przepis na smaczne naleśniki, które może przygotować mężczyzna specjalnie na Dzień Kobiet. Prezentujemy przepisy na dwa rodzaje naleśników – na słodko i pikantnie, z różnymi rodzajami farszów. Życzymy smacznego!

Czytaj więcej Naleśniki na Dzień Kobiet

“Włącz myślenie, napisz życzenie, bukietem kwiatów spełnij marzenie!”

Kobierzycki Ośrodek Kultury zaprasza do udziału w konkursie na życzenia z okazji “Dnia Kobiet”

-życzenia należy opublikować w komentarzu pod plakatem na profilu KOK Kobierzyce

-na życzenia czekamy do piątku (5.03.2021) do godz. 14.00

-uczestnik konkursu zgłasza jeden tekst z życzeniami

-zwycięzca otrzyma informację z zaproszeniem po odbiór bukietu kwiatów
-kwiaty do odebrania w portierni KOK w godz. 11.00-19.00, w dniu 08.03.2021

Gościliśmy z kamerą w Kole Gospodyń Wiejskich w Tyńcu nad Ślęzą, rozmawiając z Bożeną Łabudą – przewodniczącą koła – na temat różnych słodkich smakołyków przygotowywanych tego dnia, lub na ten dzień. Zachęcamy do obejrzenia filmiku. Przy okazji prezentujemy przepis na chrusty (faworki) Anny Orfin. Życzymy smacznego!

 

Chrusty
Składniki:

  • 1 kg mąki 450 (przesiać)
  • 1/2 kostki margaryny (roztopić i ostudzić)
  • 1 opakowanie śmietany 18% (400 ml)
  • szczypta soli
  • 3 jaja
  • 1 szkl. cukru
  • 2 płaskie łyżeczki sody
  • cukier waniliowy
  • 2 łyżeczki alkoholu lub ostu
  • olej z 1 kostką smalcu do smażenia chrustów
  • cukier puder do posypania chrustów

Opis wykonania:
Na stolnicę przesiewamy mąkę, wsypujemy cukier, cukier waniliowy, sól, sodę, robimy na środku wgłębienie, dodajemy roztopioną margarynę, śmietanę, jajka i 2 łyżki alkoholu. Wszystkie składniki wyrabiamy na jednolite ciasto. Gdy ciasto będzie gładkie, odkrawamy kawałek i wałkujemy (grubość jak na pierogi). Rozwałkowane ciasto kroimy w paski o szerokości 4 cm, następnie w prostokąty długości 8 cm. Na środku robimy nacięcie, przez które przeplatamy ciasto. Tak przygotowane chrusty kładziemy na rozgrzany olej. Smażymy na złoty kolor.
Chrusty wyjmujemy na ręcznik papierowy, aby odsączyć nadmiar tłuszczu. Ostudzone posypujemy cukrem pudrem (żeby chrusty pachniały wanilią możemy zmielić trochę cukru waniliowego i dodać do cukru pudru).

Róże karnawałowe i faworki (to samo ciasto)

Składniki:

  • 40 dag mąki
  • 5 żółtek
  • szczypta soli
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia
  • 6 łyżek gęstej śmietany
  • 1,5 łyżki alkoholu lub octu
  • cukier puder do posypania
  • tłuszcz do smażenia np. olej
  • dżem, np. z malin lub wiśnie z kompotu

Wykonanie ciasta:
Mąkę wymieszać z solą i proszkiem do pieczenia. Dodać żółtka, alkohol i śmietanę. Zagnieść na jednolitą masę. Następnie przełożyć ciasto na blat. Ciasto rozwałkować porcjami cieniutko na blacie posypanym lekko mąką (ciasto rozwałkować tak, jak na makaron).
a) Róże karnawałowe
Do wykrojenia trzech rodzaju kółek potrzebne będą 3 szklanki różnej wielkości lub krążki do wykrawania ciastek trzech wielkości. Z ciasta wycinamy krążki, następnie nacinamy je od zewnątrz do środka (ostrożnie, by nie przeciąć środka!). Takich nacięć po całym okręgu ma być 6 (w równych odstępach). Nacięte kółka składamy jedno na drugim, od największego do najmniejszego, naprzemiennie nacięciami. Środek dociskamy, aby się skleiły krążki. Tak przygotowane róże należy kłaść na rozgrzany olej wierzchnią stroną. Róże smażymy na złoty kolor. Jeśli za szybko się smażą należy zmniejszyć temperaturę tłuszczu.
b)  Chrusty
Ciasto pokroić najpierw na paski o szerokości ok. 3- 4 cm, następnie na prostokąty lub równoległoboki o długości ok. 9- 10 cm. Każdy kawałek naciąć w środku i przez nacięcie przeciągnąć jeden koniec. Chrusty smażymy podobnie jak róże na złoty kolor.

Gdy róże i chrusty lekko przestygną posypujemy je cukrem pudrem. W różach jest wgłębienie, do którego można wcisnąć szprycą dżem z malin lub położyć wiśnię z kompotu.

Dla amatorów słodkich wypieków proponujemy w tym tygodniu kilka przepisów mieszkańców naszej gminy. Tym bardziej się przydadzą, bo już za kilka dni tłusty czwartek, na który warto przygotować własne wyroby. Dzisiaj proponujemy przepis na mini pączki serowe z marmoladą.

Składniki:

  • 25 dag sera białego zmielonego
  • 4 łyżki śmietany gęstej
  • 2 jaja
  • 2 2/3 szkl. mąki
  • 1 duża łyżka alkoholu lub octu
  • niecała łyżeczka sody oczyszczonej
  • 2 łyżki cukru
  • 1 cukier waniliowy lub aromat

Opis:
Na stolnicę wysypujemy mąkę, na środku robimy wgłębienie, do którego dodajemy:  ser, śmietanę, jaja, alkohol lub ocet, cukier i cukier waniliowy. Wszystkie składniki wymieszać i wyrobić ciasto. Jak ciasto będzie gładkie, urywać nieduże kawałki, rozwałkowywać i nakładać marmoladę, a następnie zlepiać brzegi i formować kulkę. W trakcie formowania kulek, należy rozgrzać olej.
Kiedy wszystkie pączki mamy zrobione, rozpoczynamy smażenie. Jeśli tłuszcz będzie za bardzo rozgrzany (pączki będą szybko łapać kolor) należy zmniejszyć temperaturę oleju. Najlepiej sprawdzić pierwsze upieczone pączki czy nie są surowe. Pączki smażymy z dwóch stron, jak usmaży się jedna strona, delikatnie obracamy patyczkiem. Usmażone  wyjmujemy podbierakiem kuchennym na ręcznik papierowy, żeby odsączyć z nadmiaru tłuszczu. Jak  przestygną można posypać cukrem pudrem lub polukrować.
Smacznego!

W niedzielę 14 lutego o g. 16.00 Kobierzycki Ośrodek Kultury wyemituje na swojej stronie internetowej www.kultura-kobierzyce.pl specjalny koncert na walentynki.
Wystąpią podopieczni z sekcji wokalnych, zespołowych i tanecznych. Kogo będzie można obejrzeć i posłuchać? Zatańczy Reprezentacyjna Grupa Taneczna z Bielan Wrocławskich, która pracuje pod opieką instruktora Łukasza Cichowskiego oraz grupa nastolatków z zespołu Bang Bang, kształcących się u Małgorzaty Żamojcin.

Czytaj więcej Koncert walentynkowy online

Kobierzyckie Koło Gospodyń Wiejskich poleca dziś dwa przepisy – na słono i na słodko. Są to: pieróg z kaszy gryczanej z ziemniakami oraz placek z galaretką i bitą śmietaną.

Kobierzyckie KGW powstało w 2013 roku z inicjatywy Danuty Klepuszewskiej. Obecnie liczy 11 członkiń a przewodniczącą jest Agnieszka Szwed. Panie prezentują na szerszym forum swoje liczne talenty, czy to kulinarne, czy artystyczne. W 2018 roku na Festiwalu 4 Żywiołów pierogi z przepisu Zofii Szymańskiej biły rekordy popularności. Przepisy KGW z Kobierzyc wraz ze zdjęciami znalazły się w Kalendarzu Kulinarnym Powiatu Wrocławskiego. Panie aktywnie uczestniczą w imprezach organizowanych przez gminę i sołectwo Kobierzyce oraz Kobierzycki Ośrodek Kultury, gdzie przedstawiają swoje specjały kulinarne oraz prezentują własne prace plastyczne. Organizują dla mieszkańców biesiady, andrzejki, sylwestra oraz ostatki.

Czytaj więcej Kalendarz Adwentowy KOK. Dzień 21

Panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Tyńca nad Ślęzą zachęcają do wspólnego wypieku świątecznych pierników. Smacznego!

Przepis na miękkie pierniki domowe
Składniki:

  • 400g mąki pszennej
  • 1 łyżeczka sody
  • 5 pełnych łyżek cukru trzcinowego
  • 3 łyżeczki przyprawy do piekarnika
  • 2 łyżeczki kakao
  • 2 jajka
  • 100g masła 
  • 100 ml płynnego miodu

Wykonanie:
Do garnka przekładamy masło. Wlewamy miód i cukier trzcinowy. Podgrzewany składniki  często mieszając i nie doprowadzając do wrzenia. Gdy składniki są połączone  odstawiamy do przestudzenia. Do miski wsypujemy mąkę, kakao, przyprawę do piernika i sodę. Mieszkamy składniki łyżką. Następnie wlewamy mieszankę słodką i mieszamy, oddajemy jaja i wyrabiamy ciasto. Formujemy kulę,  wkładamy do lodówki na ok.15 min. Posypujemy mąką blat i wałkujemy ciasto na grubość 4-5 mm. Wycinamy dowolne kształty. Pierniki układamy na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Pieczemy w temperaturze 180 stopni na środkowym poziomie przez 8-10 min. Studzimy pierniczki i następnego dnia dekorujemy lukrem.

 

Koło Gospodyń Wiejskich – Twórcze Kobiety powstało w 2020 roku z inicjatywy kobiet, które pragnęły stworzyć miejsce, gdzie będą mogły się realizować i dzielić z innymi swoimi pasjami. Do KGW należą kobiety ze Ślęzy oraz z Wysokiej, które poza obowiązkami rodzinnymi i zawodowymi pragną się spotykać i miło spędzić czas przy kawie i ciasteczkach. Panie prowadzą też różne formy warsztatów/zajęć. Poznały metodę zdobienia – decoupage, robienie biżuterii, wianków, świeczek, kartek okolicznościowych oraz stroików, plecenia lawendy.

Czytaj więcej Kalendarz Adwentowy KOK. Dzień 16

Dawne przepisy

Są chyba w każdym domu – przepisy skrzętnie odręcznie notowane w zeszytach lub na karteluszkach przez babcie i mamy. Czasami towarzyszą tym zbiorom wycinki z gazet. Z „Kobiety i Życia”, „Przyjaciółki” i innych tytułów popularnych dawniej. Bywają też zachomikowane wyrywane kartki z kalendarzy, na których odwrocie drukowano przepisy. Taka kolekcja jest bezcenną skarbnicą wiedzy i pamiątką. Warto do niej sięgnąć, bo znajdą się tam często bardzo smakowite potrawy z różnych regionów i interesujące przepisy wprost na wigilijny, czy świąteczny stół.
Można też podejść do tych wycinków w sposób twórczy i stworzyć unikatowy kolaż, który ozdobi wnętrze kuchni.

Czytaj więcej Kalendarz Adwentowy KOK. Dzień 14

Dzisiaj rekomendujemy dla dzieci trzy tytuły tematycznie związane z czasem świątecznym. “Magiczne Święta w Polsce” Anieli Cholewińskiej-Szkolik to ciekawa wędrówka przez różne części Polski z przykładami kolęd, opisami bożonarodzeniowych zwyczajów i tradycji charakterystycznych dla poszczególnych regionów naszego kraju. Są też nawet przepisy na dania wigilijne!
Dzięki książce “Magia Świąt” (praca zbiorowa) dzieci dowiedzą się, na czym polega magia tych wyjątkowych, zwłaszcza w Polsce, Świąt. Są w niej m.in. ciekawostki i świąteczne opowieści o pierwszym Bożym Narodzeniu i Trzech Królach.
“Opowieść wigilijna” Charlesa Dickensa należy jednych z najsłynniejszych bajek świata. Świetne tłumaczenie i przystępny język sprawi, że będzie brzmiała przyjaźnie przy czytaniu najmłodszym. Książeczce towarzyszą wspaniałe ilustracje i płyta CD. Jest to słuchowisko z udziałem plejady polskich aktorów i piosenkarzy. Książeczki są dostępne w bibliotece w Kobierzycach.

Muzyczną oprawą naszej rekomendacji jest piosenka Majki Jeżowskiej pt. “Ulica Śnieżynkowa” w wykonaniu grupy uczniów przygotowanych przez Darię Stachowicz, instruktor śpiewu w Kobierzyckim Ośrodku Kultury.

Piernik dwutygodniowy, cz. 1
Dzisiaj prezentujemy smakowity przepis naszej koleżanki z Kobierzyckiego Ośrodka Kultury. A właściwie jej babci, świetnej kucharki, której specjalnością były ciasta drożdżowe, piernikowe i zawijane makowce. Polecamy jej piernik dwutygodniowy, co oznacza, że właśnie z takim wyprzedzeniem przed świętami należy rozpocząć jego przygotowywanie.

Składniki:
2 małe jajka lub 1 duże
1 kg mąki
1 filiżanka miodu (rozpuścić w kąpieli wodnej) lub ½ szklanki
20-25 dag margaryny
20 dag cukru
3 dag sody (2 łyżeczki)
1 opakowanie proszku do pieczenia
1 szklanka mleka
1 opakowanie przyprawy piernikowej

składniki na piernik dwutygodniowy

Wysypać mąkę do dużej miski lub na stolnicę. Dodać do mąki margarynę i cukier – wymieszać składniki. Następnie dodać mleko, jaja, miód, sodę, proszek do pieczenia i przyprawę piernikową. Wyrobić ciasto.

wyrobione ciasto

Ciasto należy przełożyć do glinianego naczynia lub emaliowanego garnka. Dno naczynia wysypać mąką. Po włożeniu ciasta oprószyć je mąką i przykryć ściereczką bawełnianą. Odstawić na 2 tygodnie w chłodne i ciemne miejsce.
Po dwóch tygodniach będziemy piec trzy placki, ale o tym napiszemy w następnym materiale.


ciasto w makutrze 

 

 

W drugą niedzielę adwentu zapalamy drugą świeczkę na naszym wieńcu. Dzisiaj ponadto przypada dzień św. Mikołaja, jednego z najpopularniejszych świętych. Niezliczone są podania i baśnie o nim. Cnoty i niezwykła dobroć sprawiły, ze już za życia (IV w. ) otrzymał od Boga dar czynienia cudów. Jest patronem wielu zawodów, profesji, opiekunem gospodarzy i pasterzy, jak również cnotliwych panien na wydaniu. Dzieciom kojarzy się z prezentami i łakociami. Jest dla nich przyjacielem i dobrodziejem, który niesie radość.

Na świętego Mikołaja
Czeka dzieci cała zgraja,
Da posłusznym ciasteczko,
Złe przekropi rózeczką.

Atrakcją III Festynu Świątecznego w 2019 roku był występ zespołu Pectus. Żywiołowi muzycy, wspaniałe interpretacje i aranżacje kolęd oraz innych utworów z ich płyty “Kolędy przy kominie” bardzo podobały się publiczności. Przypomnijmy, że wraz z braćmi Szczepanikami zaśpiewał też nasz Reprezentacyjny Chór KOK, czyli Insieme. A oto jedna ze wspólnie wykonanych kolęd.

W ubiegłym roku Kobierzycki Ośrodek Kultury zorganizował po raz trzeci Festyn Świąteczny w Hali Sportowo-Widowiskowej im. Adama Wójcika w Kobierzycach. Przygotowaliśmy wtedy sporo atrakcji. Dwudniowe okołomikołajkowe spotkanie uświetnił koncert zespołu Pectus. Były też wystawy rękodzielnictwa świątecznego, warsztaty, zabawy i występy podopiecznych Kobierzyckiego Ośrodka Kultury. Przypominamy tamte chwile z roztańczonymi dziećmi i młodzieżą.

 

Nasza biblioteka poleca.

„Boże Narodzenie dla całej rodziny. Pomysły dla majsterkowiczów, dekoracje, prezenty, przepisy”
Książka została przygotowana z myślą o wszystkich, którzy pragną być wszechstronnie przygotowani zarówno do świąt Bożego Narodzenia, jak i poprzedzającego je czasu adwentu. Oto propozycje dla całej rodziny: pomysły na świąteczne dekoracje stołu i pokoju, wskazówki dla majsterkowiczów, jak samodzielnie wykonać ozdoby choinkowe i adwentowe kalendarze. Idee oryginalnych opakowań na prezenty, propozycje wypieków świątecznych, dodatek i dołączony do książki arkusz wzorów zawiera modele wszystkich proponowanych dekoracji wielkości naturalnej.
Książka dostępna jest w bibliotece w Kobierzycach.

Czytaj więcej Kalendarz Adwentowy KOK. Dzień 3

Andrzejki

Dzień św. Andrzeja kojarzy się z wróżbami matrymonialnymi już od XVI wieku! Pierwsze wzmianki o tym zwyczaju pochodzą z roku 1557. Wigilia tego dnia, 29 listopada, zwana była niegdyś jędrzejówkami, andrzejówkami. I to właśnie wtedy wszystkie panny na wydaniu wróżyły sobie o miłości i małżeństwie.

Czytaj więcej Kalendarz Adwentowy KOK. Dzień 2

Dzisiaj pierwszy dzień adwentu, który zakończy się wieczorem 24 grudnia. Wtedy, zgodnie z tradycją, rozpoczyna się świętowanie Wigilii Bożego Narodzenia. Adwent zwyczajowo dzieli się na dwa okresy:
od początku adwentu do 16 grudnia (czas szczególnego oczekiwania na powtórne przyjście Jezusa Chrystusa na końcu czasów);
od 17 grudnia do 24 grudnia (czas bezpośredniego przygotowania do uroczystości Narodzenia Pańskiego).
Tradycyjnie w każdą niedzielę adwentu zapala się kolejne świeczki na wieńcu. Będziemy z Państwem w ten czas. Świeczki na naszym wieńcu zapalają pracownicy Kobierzyckiego Ośrodka Kultury lub ich dzieci.
Zapraszamy też do codziennych odwiedzin naszego FB i strony, gdzie będziemy w naszym Kalendarzu Adwentowym KOK publikować różne ciekawostki, rekomendacje książkowe, filmiki czy prace plastyczne tematycznie nawiązujące do świątecznego czasu.

Święta Katarzyna, adwent zaczyna
święty Jędrzej jeszcze mędrzej
[ściślej]

Rokrocznie w Jaszowicach tamtejsze panie organizowały jesienne spotkania katarzynkowe. Były one okazją do miłych spotkań, wróżb, wspominek, żarcików i konsumpcji różnych smakołyków przyniesionych przez każdą uczestniczkę. Gościnne progi świetlicy profilaktyki środowiskowej a dawniej też biblioteczne służyły za miejsce biesiad. Każda z pań przynosiła coś na stół. Śledziki, sałatki, wypieki – ciasta, rurki z kremem i inne pyszności. Czasami tym spotkaniom towarzyszyło drobne rękodzieło, jak na przykład robienie z kolorowej bibuły kwiatów.

Czytaj więcej Z archiwum KOK. Katarzynki

Szanowni Państwo!
Na podstawie § 6 ust. 11 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 6 listopada 2020 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii wprowadzono ograniczenie prowadzenia działalności instytucji kultury. W związku z tym informujemy, że do dnia 29.11.2020 r. zostają zawieszone wszystkie zajęcia zbiorowe odbywające się w Kobierzyckim Ośrodku Kultury (dotyczy zajęć prowadzonych w Kobierzycach, Tyńcu Małym oraz Ślęzie).
Zajęcia indywidualne będą odbywały się bez zmian zgodnie z obowiązującym reżimem sanitarnym.
Pozostajemy z Państwem w kontakcie telefonicznym, mailowym, przez Fb oraz stronę internetową www.kultura-kobierzyce.pl
Piszcie, dzwońcie i przede wszystkim dbajcie o siebie!

W tym roku przypada 102. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Dzień ten przypomina o drodze, jaką nasz kraj musiał przejść w dążeniu do upragnionej wolności. Mieszkańcy naszej gminy zawsze godnie i uroczyście przeżywali te rocznice, tłumnie manifestowali swój patriotyzm wieszając flagi narodowe, jak i uczestnicząc w uroczystościach organizowanych przez Kobierzycki Ośrodek Kultury. Dzisiaj przypominamy je w krótkim felietonie, jak również prezentujemy kilka wybranych pieśni z polskiej skarbnicy w wykonaniu zespołu Jarzębina.

Towarzyszyliśmy temu projektowi od najwcześniejszych działań. Od pierwszych kresek ołówkiem Marka Ruszkiewicza szkicującego mural, wykładów dla dzieci (Wioletta Rumian i Marek Ruszkiewicz), warsztatów hoteli dla owadów (Katarzyna Giebel) oraz ceramicznych poidełek (Marcin Jagiełło). Dokumentowaliśmy wycieczkę do zagrody edukacyjnej “Miodowa spiżarnia”. Przyglądaliśmy się, jak dzieci tworzą własne pomysły muralu na sztalugach, jak w pracowni ceramicznej Kasia i Marcin Jagiełłowie przygotowują kafle i poidełka, które ozdobiły mural. Sprawdziliśmy, jak pięknie wkomponowują się w przestrzeń hotele dla owadów w kobierzyckim parku, przy budynku KOSiR i ośrodku zdrowia. Wreszcie – z satysfakcją odnotowaliśmy uroczyste odsłonięcie muralu i zakończenie niezwykłego projektu.
Ten reportaż pokazuje proces tych działań, zaangażowanie dzieci i instruktorów, radość z tworzenia i oryginalność pomysłu ujętego w tytule “Bzz… edukacja poprzez sztukę i zabawę”.

                     

Więcej o programie Bardzo Młoda Kultura na stronie oraz na Facebooku.

Z uwagi na dynamicznie zmieniającą się sytuację epidemiczną świetlice profilaktyki środowiskowej zostają zamknięte do listopada w trosce o bezpieczeństwo i zdrowie uczestników zajęć oraz z powodu zwiększonego prawdopodobieństwa zarażenia się wirusem SARS-Cov-2. Za utrudnienia przepraszamy.

komunikat informacja Kobierzyckiego Ośrodka Kultury

Kobierzycki Ośrodek kultury informuje o odwołaniu imprez:
16.10.2020 r. (Teatr Maska)
25.10.2020 r. (Koncert Anny Żebrowskiej)
Z uwagi na dynamicznie zmieniającą się sytuację epidemiczną wyżej wymienione wydarzenia zostają odwołane w trosce o bezpieczeństwo i zdrowie uczestników imprez oraz z powodu zwiększonego prawdopodobieństwa zarażenia się wirusem SARS-Cov-2.
Za utrudnienia przepraszamy.
Wydarzenia te najprawdopodobniej zorganizowane zostaną w nowym roku, o czym zostaną Państwo poinformowani na stronie www.kultura-kobierzyce.pl oraz na FB.

Szanowni Państwo!

informujemy, iż 28 sierpnia b.r., (piątek) Kobierzycki Ośrodek Kultury będzie nieczynny, również w tym dniu wszystkie biblioteki KOK – z wyjątkiem filii bibliotecznej w Tyńcu Małym będą zamknięte.

Przepraszamy za utrudnienia.

MAGNESY LODOWKOWE – (robaczki, chrząszcze, biedronki)

  • Do wyboru – glina, modelina, masa solna – 250 g
  • Patyczek lub wykałaczka
  • Nożyk do cięcia – niekoniecznie ostry
  • Magnes neodymowy
  • Klej epoksydowy do przyklejenia magnesu.

Czas lepienia ok. 20 – 30 minut

TEKSTURY

  • Glina albo inna masa plastyczna np. modelina plastelina, masa samoutwardzalna, itp.
  • Wałek do ciasta, albo inny przyrząd do wałkowania (butelka, kawałek okrągłego kijka)
  • Narzędzia do robienia tekstur: grzebienie, różnego kształtu patyczki, ołówki, kawałki materiałów, serwetki haftowane, liście, kamyczki muszelki i wszystko to, co sobie wymyślimy.

KANAPKOWY ZAWRÓT GŁOWY

Pasta z jajek:

– 5 jajek

– 2 łyżki majonezu

– 0,5 cebuli

– łyżeczka kurkumy

– sól i pieprz

Pasta z sera białego:

– ser biały 200 g

– rzodkiewka

– szczypiorek

– śmietana 12%  3 łyżki

– sól i pieprz

Produkty do kanapek
wg inwencji :

– chleb tostowy

– bagietka razowa

– krakersy

– masło

– przygotowane pasty

– pomidorki koktajlowe

– ogórek zielony

– ogórek konserwowy

– oliwki czarne i zielone

– papryka trzy kolory

– mix sałat

– ser żółty

– kiełbasa krakowska

– bazylia

– sól i pieprz

Bądźcie z nami przez cały przyszły tydzień podczas Akcji Lato online Kobierzyckiego Ośrodka Kultury! Codziennie trzy filmiki i dobra zabawa. Przypominamy grafik oraz listę wszystkich produktów. Do zobaczenia!

Akcja Lato Online_materialy i produkty do wszystkich filmikow
AKCJA LATO ONLINE_grafik

Interesujące propozycje na letnie zabawy plastyczne i ceramiczne przygotowali Ania Askaldowicz ze Świetlicy Profilaktyki Środowiskowej w Dobkowicach i Marcin Jagiełło – prowadzący zajęcia z ceramiki w Kobierzyckim Ośrodku Kultury. Poniżej grafik publikacji w ramach naszej Akcji Lato online, a w plikach pdf materiały niezbędne do przygotowania przed zajęciami.

Poniedziałek 27 lipca, g. 12.00 – Ceramika (Kubek i talerzyk)
Wtorek 28 lipca, g. 11.00 – Plastyka (Pan gniotek)
Środa 29 lipca, g. 12.00 – Ceramika (Tekstura)
Czwartek 30 lipca, g. 11.00 – Plastyka (Pachnący glutek)
Piątek 31 lipca, g. 12.00 – Ceramika (Owocowe party)

PLASTYKA – MATERIAŁY
Akcja Lato Online_plastyka_pan gniotek_28.07
Akcja Lato Online_plastyka_pachnacy glutek_30.07

CERAMIKA – MATERIAŁY
Akcja Lato Online_ceramika_kubek i talerzyk_27.07
Akcja Lato Online_ceramika_tekstury_29.07
Akcja Lato Online_ceramika_magnesy lodowkowe_31.07

Kolorowe, smaczne, proste w przygotowaniu – takie są propozycje kulinarne Magdy Lachtery z synem Olkiem. W Akcji Lato online znajdziecie dwie propozycje na przyrządzanie smakołyków: kanapkowy zawrót głowy i owocowe party. Z pewnością ucieszą nie tylko dzieci! Opublikujemy filmiki następująco:

Wtorek, 28 lipca, g.12.00 – kanapkowy zawrót głowy
Czwartek, 30 lipca, g. 12.00 – owocowe party

A oto lista produktów:
Akcja Lato Online_Gotowanie_kanapki_produkty_28.07
Akcja Lato Online_Gotowanie_produkty_owocowe party 30.07

Ciekawe eksperymenty przygotowała Wioletta Rumian, nasza instruktorka prowadząca w Kobierzyckim Ośrodku Kultury zajęcia Małego Chemika. W Akcji Lato znajdą się filmiki z prostymi, a efektownymi doświadczeniami, które m.in. stworzą wir na mleku a na talerzu tęczę, czy też pokażą “sztuczki” ze zwykłym jajem.
Eksperymenty będziemy publikować codziennie o g.10.00 od poniedziałku 27 lipca do piątku 31 lipca wg grafiku:

Poniedziałek 27.07, g. 10.00 – Tęcza na talerzu
Wtorek 28.07, g. 10.00 – Napięcie powierzchniowe
Środa 29.07, g. 10.00 – Wir na mleku
Czwartek 30.07, g. 10.00 – Piankolina
Piątek 31.07, g. 10.00 – Eksperymenty z jajem

Poniżej opisy potrzebnych materiałów (do pobrania w formacie pdf) oraz krótka prezentacja doświadczeń.

Akcja Lato Online_eksperymenty_tecza na talerzu_27.07
Akcja Lato Online_eksperymenty_napiecie powierzchniowe_28.07
Akcja Lato Online_eksperymenty_wir na mleku_29.07
Akcja Lato Online_eksperymenty_piankolina_30.07
Akcja Lato Online_eksperymenty_jajo_31.07

 

W Akcji Lato online zaplanowane są trzykrotne spotkania taneczne z naszą instruktorką Małgosią Żamojcin. Wystarczy ubrać się wygodnie, mieć nieco przestrzeni do tańca i… bawić się razem z nami. Będzie zawsze krótka rozgrzewka, zostaną pokazane kroki, gesty i układ. Na koniec razem zatańczymy!
Taniec opublikujemy w poniedziałek (27.07), środę (29.07) i piątek (31.07) o g. 11.00.

Startujemy z Akcją Lato online w poniedziałek 27 lipca! To propozycja dla wszystkich, a w szczególności dla dzieci i młodzieży . Zachęcajmy do uczestnictwa w warsztatach i zajęciach tanecznych przygotowanych przez naszych instruktorów i pracowników KOK. Codziennie między 27 a 31 lipca będziemy publikować trzy filmiki, o g.10.00, 11.00 i 12.00. W tym tygodniu, w krótkich spotach promujemy nasze zajęcia. Będą też opisy, co należy przygotować, by wspólnie z instruktorem tworzyć eksperymenty, kulinarne smakołyki, czy bawić się na plastyce.
Dzisiaj prezentujemy pełny grafik emisji, a w krótkim filmiku zachęcamy do udziału w Akcji Lato online Kobierzyckiego Ośrodka Kultury!

AKCJA LATO ONLINE_grafik

Szykujcie się na rozrywkę i niespodzianki! Startujemy w ostatni tydzień lipca z naszą Akcją Lato online. Od 23 do 31.07 codziennie będziemy publikować na stronie i Facebooku KOK-u różne filmiki z myślą o dzieciach i młodzieży, które mają uatrakcyjnić letni czas. Więcej – wkrótce!

komunikat informacja Kobierzyckiego Ośrodka Kultury

Informujemy, że od 1 lipca Kobierzycki Ośrodek Kultury jest otwarty w godzinach 8.00 – 15.30. Wizyty osobiste w siedzibie KOK winny odbywać się wyłącznie w przypadkach niecierpiących zwłoki. Rekomendujemy kontakt telefoniczny i mailowy.

Sekretariat
Ewa Liebig – specjalista ds. obsługi administracyjnej
biuro@kultura-kobierzyce.pl
tel. 71 311 12 00, wew. 21
tel. 669-559-777

Księgowość/Kadry
tel. 71 311 12 00, wew. 23
Krystyna Białobrzeska – główna księgowa
tel. 691-733-973

Danuta Kołodziejczyk – specjalista ds. kadr i płac
tel. 667-945-777
kadry@kultura-kobierzyce.pl

Dział Kultura
Joanna Szymkowska – kierownik działu
tel. 71 311 12 00, wew. 22
kom. 669-627-200
imprezy@kultura-kobierzyce.pl

Jacek Schmuland  – specjalista ds. wydarzeń kulturalnych
tel. 663-785-000
jschmuland@kultura-kobierzyce.pl

Dział Sekcji Kulturalnych i Świetlic Profilaktyki Środowiskowej
Aleksandra Rachwał – kierownik działu
tel. 663 994 000
arachwal@kultura-kobierzyce.pl

Dorota Fąfara – specjalista ds. sekcji kulturalnych
tel. 608 329 418
kok@kultura-kobierzyce.pl

Magdalena Lachtera – specjalista ds. świetlic profilaktyki środowiskowej
tel. 665-261-777
swietlice@kultura-kobierzyce.pl

Dział Biblioteki
Monika Sankowska – kierownik działu
tel. 669-676-000

Punkt biblioteczny w Pustkowie Żurawskim
bibliotekawpustkowzur@kultura-kobierzyce.pl

Filia w Wierzbicach
bibliotekawierzbice@kultura-kobierzyce.pl

Zachęcamy nie tylko naszych seniorów do tworzenia różnych, ciekawych ozdób plastycznych, które przygotowuje i prezentuje dla Państwa instruktorka KOK – Katarzyna Giebel w ramach naszego cyklu “Pora dla seniora”.  Dzisiaj przedstawiamy tajniki zrobienia masy solnej. Poniżej dokładny opis wraz ze składnikami i poradami.

Czytaj więcej Internetowa “Pora dla seniora” – masa solna

Kobierzycki Ośrodek Kultury zaprasza do wzięcia udziału w quizie internetowym dotyczącym gminy Kobierzyce. Ma on na celu popularyzację wiedzy na temat historii naszej gminy. Będzie to też mały sprawdzian wiadomości na temat środowiska lokalnego. Dla miłośników historii polecamy link do „Monografii historycznej gminy Kobierzyce”: https://www.ugk.pl/files/_monografia/e-Kobierzyce.pdf.

Dla zwycięzców miłe upominki (gadżety). Serdecznie zapraszamy!

ZGODA_Quiz_historyczny

Regulamin_Quizu (002)

Quiz – Link do quizu 

Zapraszamy na koncert z okazji Dnia Dziecka! Najmłodsza gwiazda dance, 11-letni Woner S, czyli Szymon Woner, specjalnie dla Was!
A my, czyli cały zespół Kobierzyckiego Ośrodka Kultury, życzymy wszystkim dzieciom dużo uśmiechu i radości. Zapraszamy na cały tydzień filmików Wam dedykowanych.

Czytaj więcej Woner S – koncert na Dzień Dziecka!

W Dniu Działacza Kultury zapraszamy do obejrzenia krótkiego materiału z ostatnich tygodni, gdy nasze działania – przerwane pandemią – z konieczności zaczęły przybierać nieco inną formę. Pokazujemy od kulis, jak pracujemy dla Państwa i na rzecz naszych podopiecznych.

Najmłodsza gwiazda dance, 11-letni Woner S, czyli Szymon Woner, zaśpiewa specjalnie na Dzień Dziecka dla społeczności gminy Kobierzyce. Wyemitujemy jego koncert 1 czerwca o g. 12.00 na naszej stronie internetowej, na który już dzisiaj serdecznie zapraszamy wraz wokalistą.
Jako ciekawostkę można dodać, że jego ostatni utwór „Moja jedenastka”, który miał premierę 30.01.2020 roku w Radiu WAWA i na YouTube, osiągnął w 3 miesiące ponad 1 mln wyświetleń!

Czytaj więcej Woner S na Dzień Dziecka!

Kobierzycki Ośrodek Kultury zachęca dzieci i młodzież do wzięcia udziału w quizie „Co wiesz o Karolu Wojtyle (Janie Pawle II)”. Quiz przygotowano z okazji 100. rocznicy urodzin Ojca Świętego. Dla zwycięzców miłe upominki (gadżety). Serdecznie zapraszamy!
Poniżej regulamin oraz druk zgody wzięcia udziału w quizie. Prosimy przed rozpoczęciem quizu o uważne zapoznanie się treścią dokumentów.

Quiz o Papiezu_zgoda
Quiz o Papiezu_regulamin

Quiz – Link do Quizu

 

 

Rok 2020 został obwołany przez Sejm RP Rokiem Św. Jana Pawła II. Mamy specjalnie dla Państwa – z okazji tej rocznicy – piękny koncert folkowy kapeli Góralska Hora w składzie: Szczepan Karwowski – skrzypce, Dominik Karwowski – kontrabas, Szymon Jurasz – akordeon. Tytuł koncertu – „Nuty góralskie o św. Janie Pawle II”.

Link do koncertu:

Czytaj więcej Koncert góralski z okazji 100. rocznicy urodzin Św. Jana Pawła II – specjalnie dla Państwa!

W poniedziałek 18 maja, dokładnie w setną rocznicę urodzin Św. Jana Pawła II – Karola Wojtyły, wyemitujemy o g. 12.00 na naszej stronie i FB koncert kapeli “Góralska Hora”, na który już dzisiaj zaprasza Szczepan Karwowski! Przy tej sposobności zachęcamy do odwiedzin FB i naszej strony w przyszłym tygodniu. Przygotowaliśmy specjalny felieton w hołdzie św. Janowi Pawłowi II oraz zaprosimy dzieci i młodzież do udziału w specjalnym quizie poświęconym naszemu Papieżowi.

Czytaj więcej Zapraszamy na koncert „Nuty góralskie o św. Janie Pawle II”

Drodzy Czytelnicy!

Przedstawimy kolejne propozycje książek, które czekają na Was na platformie elektronicznej IBUK Libra. Przypominamy, że wystarczy do nas napisać na adres email: bibliotekawierzbice@kultura-kobierzyce.pl lub bibliotekakobierzyce@kultura-kobierzyce.pl  (lub zgłosić się osobiście do biblioteki, z której wypożyczacie Państwo książki), aby otrzymać niezbędny kod dostępu do platformy.
Uwaga! Wszystkie PIN-y aktywne do kwietnia 2020 zostały przedłużone na kolejny rok i czytelnicy, którzy taki PIN otrzymali, nie muszą pobierać nowych.
2020.05.14_Propozycje czytelnicze Biblioteki Publicznej w Kobierzycach

Czytaj więcej Kolejne propozycje czytelnicze z platformy IBUK Libra

Serdecznie apraszamy we wtorek 12 maja 2020 w godzinach pracy KOK (8.30-15.00) po odbiór bezpłatnych maseczek dla dzieci i seniorów. Mamy sporo rozmiarów mini – dla dzieci! To już ostatnia okazja, by skorzystać z maseczek szytych przez Kobierzycki Ośrodek Kultury.

Dzisiaj piekarze mają swoje święto. Jest wprawdzie Dzień Piekarza i Cukiernika (15 marca), ale to właśnie 4 maja honorujemy wyłącznie tych, którym zawdzięczamy świeże poranne pieczywo! Nasi przyjaciele – Ekoludek, Jaś i Bąbelek – opowiedzą dzieciom o tym. Smacznego!

Czytaj więcej “Od ziarenka do bochenka” – teatrzyk KOK z okazji Dnia Piekarza!

Rekomendujemy wszystkim familijną baśń rycerską przygotowaną przez Teatr Barnaby. Uwaga! Transmisja będzie aktywna 6 maja (środa) g. 18.00 na profilach:
facebook.com/oksibp/
youtube.com/channel/UCAEOQQtBm61cpglRNSBAwqg/featured

Poinformujcie swoich znajomych i zaproście do wspólnego oglądania. Więcej informacji oraz zwiastun:
atrybut.com.pl/2020/04/27/basn-o-rycerzu-bez-konia/
facebook.com/events/638522523363769/

 

Zachęcamy nie tylko naszych seniorów do tworzenia różnych, ciekawych ozdób plastycznych, które przygotowuje i prezentuje dla Państwa instruktorka KOK – Katarzyna Giebel w ramach naszego cyklu “Pora dla seniora”.  Dzisiaj przedstawiamy efektowny tulipan zrobiony w technice origami. Przyjemnej pracy!

Czytaj więcej Internetowa “Pora dla seniora” – tulipan w technice origami

Decyzją Dyrektora Kobierzyckiego Ośrodka Kultury biblioteki na terenie gminy Kobierzyce będą  czynne od dnia 11.05.2020 r. Do tego czasu trwać będą działania mające na celu przystosowanie  pomieszczeń bibliotecznych do ponownego otwarcia z zachowaniem szczególnych środków ostrożności tak, aby uchronić Państwa i naszych Pracowników przed zarażeniem koronawirusem (COVID 19).

Bardzo prosimy, aby każdy Czytelnik przed przyjściem do biblioteki zaopatrzył się w maseczkę oraz rękawiczki ochronne!

Jednocześnie informujemy, że od dnia 11.05.2020 r. do odwołania, w bibliotekach wprowadzony zostanie dzień pracy wewnętrznej oraz 15 minutowe przerwy w otwarciu bibliotek (wietrzenie pomieszczeń, dezynfekcja). Poniżej szczegółowy grafik funkcjonowania naszych bibliotek.

2020.04.29_Grafik bibliotek na terenie gminy Kobierzyce

 

Dzisiaj, 29 kwietnia, przypada Międzynarodowy Dzień Tańca. Z tej okazji proponujemy krotki filmik prezentujący umiejętności naszych podopiecznych z sekcji tanecznej. Nagrania pochodzą z jubileuszu 35-lecia Kobierzyckiego Ośrodka Kultury.

Czytaj więcej Międzynarodowy Dzień Tańca – nasze sekcje taneczne

W niedzielę 26.04.2020 r. odbyło się internetowe spotkanie dla dzieci z lubianą i znaną autorką kultowej serii o Basi – Zofią Stanecką. W zaprezentowanym przez autorkę 45-minutowym filmie, zamieszczonym na Facebooku Kobierzyckiego Ośrodka Kultury, przedstawiła ona swoją osobę, opowiedziała o pracy pisarza a także odpowiedziała na zadane wcześniej przez dzieci pytania, w tym m.in.:  „Jak narodził się pomysł Basi? Wymyśliła Pani główną bohaterkę czy jest to osoba z Pani otoczenia, która zaistniała w bajkach?”, „Gdyby była Pani superbohaterem, jak by się Pani nazywała i jakie by były Pani supermoce?”, „Czy będą również przygody starszej Basi lub innej dziewczynki w wieku szkolnym?”.
Każdy miał również możliwość wysłuchania bajek przeczytanych przez Zofię Stanecką. Mamy nadzieję, że byliście z nami i podobało się Wam to spotkanie.

Monika Sankowska

Drodzy Czytelnicy!
Jeśli zastanawiacie się jeszcze czy skorzystać z platformy IBUK Libra, do której biblioteka wykupiła dla Was dostęp, przedstawiamy propozycje książek, które mogą Was zainteresować. Pamiętajcie, to nic trudnego. Wystarczy do nas napisać na adres email: bibliotekawierzbice@kultura-kobierzyce.pl lub bibliotekakobierzyce@kultura-kobierzyce.pl, a otrzymacie Państwo kod dostępu do platformy. W czasie gdy nasze biblioteki są zamknięte, to naprawdę świetna alternatywa. Poniżej kilka interesujących propozycji książkowych, a już niedługo kolejne.
kierownik bibliotek
Monika Sankowska

Czytaj więcej Propozycje czytelnicze na platformie IBUK Libra

W związku z przedłużającym się zagrożeniem koronawirusem Kobierzycki Ośrodek Kultury podjął decyzję o odwołaniu wszystkich zajęć sekcji w trzecim semestrze tj. od 1.04.2020 r. do 15.06. 2020 r. Osoby, które dokonały opłaty za ten okres otrzymają zwrot gotówki, natomiast zajęcia zawieszone od 12.03.2020 r. do 31.03. 2020 r. zostaną odpracowane. Zachęcamy wszystkich do odwiedzania naszej strony internetowej www.kultura-kobierzyce.pl oraz śledzenia profilu Kobierzyckiego Ośrodka Kultury na FB.
W imieniu instruktorów prowadzących zajęcia oraz wszystkich pracowników Kobierzyckiego Ośrodka życzymy Państwu dużo zdrowia i wytrwałości

Tym razem proponujemy wykorzystanie małych skarpetek dziecięcych do wymodelowania świątecznego zajączka. Przygotowanie: Katarzyna Giebel, instruktorka KOK.

Czytaj więcej “Galeria dobrych pomysłów” z KOK-iem. Zajączek ze skarpetki.

Podstawka do jajka – prosta, a miła dla oka ozdoba świątecznego stołu. Może służyć jako podstawka do ugotowanych, nieozdobionych jajek na twardo lub do pisanek. Przygotowanie: Katarzyna Giebel, instruktorka KOK.

 

OPIS
Materiały

  • nożyczki
  • klej
  • grubsze kartki papieru formatu A4 w dwóch odcieniach zielonego koloru
  • mazaki, kredki
  • dowolne ozdoby

 

 

 

 

 


Wycinanie pasków

Wycinamy po dwa paski z każdego koloru o wymiarach 5 cm x 21 cm.

 

 

 

 


Rysowanie szablonu
Na paskach rysujemy kształty, które imitować będą źdźbła trawy/owsa. Kontury powinny być mniej więcej do 1/3 wysokości paska.

 

 

 

 


Wycinanie konturów

 

 

 

 

 

Sklejanie i ozdabianie
Dwa paski składamy ze sobą tak, aby źdźbła układały naprzemiennie. Następnie tworzymy z nich okrąg
i mocno sklejamy. Ozdabiamy dowolnie. Można też przed sklejeniem pasków namalować na nich szlaczki, kwiatki itp.

 

 

 

 


Efekt końcowy

 

 

Uwaga!

W związku ze stanem epidemii Kobierzycki Ośrodek Kultury od dnia 1 kwietnia 2020 do odwołania będzie pracował w godzinach 8.30–15.00. Budynek będzie zamknięty dla osób z zewnątrz. W trosce o Państwa i nasze zdrowie, bardzo prosimy o załatwianie wszystkich spraw wyłącznie drogą telefoniczną lub elektroniczną.

Poniżej dane kontaktowe do wszystkich naszych działów.

Czytaj więcej Funkcjonowanie Kobierzyckiego Ośrodka Kultury od 1 kwietnia 2020 r.

Przed zbliżającą się Wielkanocą Kobierzycki Ośrodek Kultury proponuje, by zadbać o domową, rodzinną atmosferę i spędzić czas na przygotowaniu świątecznych ozdób bez zbędnych zakupów. Najważniejsze, żeby wykonanie było jak najprostsze i nie wymagało zaawansowanych umiejętności. Warto też uatrakcyjnić dzieciom czas i zachęcić do wspólnych działań. Dzisiaj proponujemy do samodzielnego wykonania zajączka na sztućce. Przygotowanie: Katarzyna Giebel, instruktorka KOK.
Gotowy kontur jest do pobrania zajaczek wielkanocny_szablon

Czytaj więcej “Galeria dobrych pomysłów” z KOK-iem. Zajączek na sztućce

komunikat informacja Kobierzyckiego Ośrodka KulturyUwaga!

W związku ze stanem zagrożenia epidemicznego Kobierzycki Ośrodek Kultury w dniach 16.03–31.03.2020 r. będzie pracował w godzinach 8.30–15.00. W tych dniach budynek będzie zamknięty dla osób z zewnątrz. W trosce o Państwa i nasze zdrowie, bardzo prosimy o załatwianie wszystkich spraw wyłącznie drogą telefoniczną lub elektroniczną.

Poniżej dane kontaktowe do wszystkich naszych działów.

Czytaj więcej Funkcjonowanie KOK w okresie 16.03-31.03.2020 r.

komunikat informacja Kobierzyckiego Ośrodka Kultury

UWAGA!

Z powodu rozprzestrzeniania się koronawirusa Kobierzycki Ośrodek Kultury informuje, że od dnia 12.03.2020 r. do 15.04.2020 r. wszystkie sekcje KOK, nauka języków obcych, zajęcia indywidualne (nauka gry na instrumentach muzycznych, nauka śpiewu), prowadzone w Kobierzycach, Tyńcu Małym oraz w Bielanach Wrocławskich zostają odwołane.
Zamknięte zostają również Świetlice Profilaktyki Środowiskowej na terenie gminy Kobierzyce oraz Świetlica Dzieci Młodszych w Tyńcu nad Ślęzą.