Okładka książki "Kroniki Diuny" Herberta

Dla miłośników gatunku science fiction rekomendujemy tekst Daniela Pilarskiego z biblioteki w Tyńcu Małym o cyklu powieści “Kroniki Diuny”.

„Kroniki Diuny” jest to cykl powieści science fiction stworzony przez Franka Herberta. W 1965 roku ukazał się pierwszy z – jak się okazało – jedynie sześciu tomów tej ambitnej kosmicznej sagi. Dalsze prace nad nią przerwała śmierć autora. Od 1999 roku cykl jest kontynuowany przez Briana Herberta (syna autora) i Kevina J. Andersona. Obecnie możemy czytać już łącznie 22 tomy serii, a kolejne są już w przygotowaniu. Akcja powieści dzieje się na planecie Arrakis (Diuna), gdzie wydobywane są złoża substancji zwanej melanżem – umożliwiającej jasnowidzenie, niezbędne do uniknięcia niebezpieczeństw ponadwymiarowych podróży kosmicznych.
Jest to niezwykle skomplikowany świat pełen intryg, wojen i politycznych zagrywek. W 1984 roku powstał pierwszy film ze świata Diuny wyreżyserowany przez surrealistę Davida Lyncha. Adaptacja została źle odebrana a słaby wynik finansowy w kinach nie pozwolił na realizację dalszych tomów. W późniejszych latach jeszcze dwukrotnie próbowano przełożyć powieść na język filmu w postaci seriali. Jednak i one nie osiągnęły zamierzonego sukcesu. Kolejną próbę sfilmowania kosmicznej sagi podjął się uznany twórca kina s.f. Denis Villeneuve. Czy mu się powiedzie? Dowiemy się dopiero w grudniu 2020 roku. Powstało także kilka gier komputerowych, które również spotkały się z umiarkowanym sukcesem oraz wiele gier planszowych. Jednak to do książek wciąż wraca się najczęściej. Ponad 20 milionów sprzedanych egzemplarzy i liczne nagrody nie mogą kłamać.

Daniel Pilarski