Kobierzycki Ośrodek Kultury w roku 2021 zmodernizował oraz ustawił nowe tablice turystyczne w następujących miejscowościach gminy Kobierzyce: Bielanach Wrocławskich, Cieszycach, Domasławiu, Dobkowicach, Damianowicach, Kobierzycach, Królikowicach, Krzyżowicach, Pustkowie Żurawskim, Solnej, Ślęzie, Tyńcu nad Ślęzą i w Wierzbicach. Tablice oprócz nowej szaty graficznej, zyskały opisy historyczne, które przygotowała Pani Marta Miniewicz.

Na tablicach znajdą Państwo również kod QR, który po zeskanowaniu przeniesie nas na stronę Kobierzyckiego Ośrodka Kultury do konkretnej tablicy z rozszerzonym opisem. Oprócz tego na stronie umieszczone zostało tłumaczenie w trzech wersjach językowych: angielskiej, niemieckiej i czeskiej.
Dzięki wykorzystaniu nowych technologii wszystko to, co ze względów technicznych nie znalazło się na tablicach zostało umieszczone na stronie www.kultura-kobierzyce.pl (zakładka tablice historyczne). Znajdą tam Państwo odpowiedzi na wiele pytań, np. „Dlaczego Wierzbice uważano za nawiedzoną wioskę i co wyczytamy z epitafiów i płyt nagrobnych z wierzbickiego cmentarza?”, „Dobkowice czy Dąbkowice? – o nazwach miejscowości w gminie Kobierzyce”. Oprócz zagadkowych pytań, w opisach dodatkowych poruszonych zostało wiele ciekawych tematów nawiązujących do każdej lokalizacji.
Wszystkie tablice posiadają tą samą szatę graficzną – dzięki czemu będą widoczne i rozpoznawalne. Większość tablic opatrzona została wizerunkami pocztówek, które przedstawiają daną miejscowość gminy Kobierzyce. Pocztówki wykorzystane do projektu tablic pochodzą z początku XX w., dzięki czemu młodzi mieszkańcy gminy mogą zobaczyć, jak wyglądała dana miejscowość 100 lat temu.
Zapraszamy wszystkich zainteresowanych historią miejscowości gminy Kobierzyce do odwiedzenia naszej strony internetowej i wycieczek po naszej gminie śladami tablic historycznych.