Niedziela Palmowa
Święta Wielkanocne to nie tylko dekoracje świąteczne, czekoladowe zajączki, babki, mazurki i koszyczki ze święconką, ale także kolorowe palmy. W wielu regionach to najbardziej charakterystyczny element obchodzenia Świąt Wielkiej Nocy. Palma wielkanocna to nic innego jak gałązka palmy lub wierzby albo wiązanka żywych i suszonych roślin. Niekiedy palmę ozdabiamy również dekoracyjnymi, własnoręcznie zrobionymi kwiatami z dodatkiem zielonych gałązek bukszpanu czy wierzby.

Palmę przygotowujemy na pamiątkę wjazdu Jezusa do Jerozolimy i święcona jest podczas uroczystości Niedzieli Palmowej. Tradycja palm wielkanocnych jest bardzo długa, już w IV wieku w Jerozolimie odbywały się procesje z palmami. Ten zwyczaj szybko rozpowszechnił się w Hiszpanii, Galii oraz na wschodzie. Kościół zachodni wprowadził ten zwyczaj już w V-VI wieku, a w XI wprowadzono do liturgii Niedzieli Palmowej święcenie palm. Polski kościół także święci palemki od XI wieku, w Niedzielę Palmową. Zielone gałązki umieszczane w palmach, symbolizowały radość i odnawiające się życie. W tradycji ludowej poświęcone palmy miały duże znaczenie, urwane kawałki palny dawano do jedzenia krowom (miało to uchronić je przed chorobami), układano w gniazdach drobiu czy wkładano do pszczelego ula. Rybacy przywiązywali kawałki palmy do sieci, co miało gwarantować bezpieczne i obfite połowy. Palemki przechowywano w domach przez cały rok.
W niektórych częściach Polski istnieje tradycja tworzenia bardzo długich palm. Taka tradycja pojawiła się również na terenie naszej gminy. Koło Gospodyń Wiejskich w Tyńcu n/Śl. przed Niedzielą Palmową przygotowało taką palmę do miejscowej świątyni. Palma ta ma wysokość 4 m i 40 cm. Kobierzycki Ośrodek Kultury dzięki uprzejmości KGW mogło zobaczyć jak taką palmę się tworzy. Zapraszamy do obejrzenia krótkiej relacji z przygotowywania palmy.