Plakat zapowiadający warsztaty z pierwszej pomocy w ramach “Pory dla seniora” w Kobierzyckim Ośrodku Kultury 9.05.2019.

Kolejne warsztaty z seniorami już za nami. Tym razem uczestnicy spotkania zapoznali się 9 maja z metodami pierwszej pomocy. Instruktorka Dominika Biesiada, ratowniczka medyczna, opowiadała o prawidłowych działaniach w udzielaniu pomocy osobie poszkodowanej.

Uczestnicy warsztatów dowiedzieli się jak ocenić sytuację, wezwać pomoc i jakie informacje przekazać dyspozytorowi, żeby odpowiednia karetka dotarła szybko na miejsce zdarzenia. Każdy miał możliwość wykonać samodzielnie resuscytację krążeniowo-oddechową osoby dorosłej, dziecka oraz noworodka. Trening taki na fantomach był ważnym punktem tego spotkania, bowiem teoria została poparta praktyką.
Nasi seniorzy zgodnie stwierdzili, że będą potrafili w chwili zagrożenia udzielić pierwszej pomocy. Chętnie też dzielili się swoimi doświadczeniami w opatrywaniu ran oraz poparzeń. Byli zainteresowani sposobami tamowania krwi, pierwszą pomocą w przypadku zakrztuszeń. Z entuzjazmem przyjęli również instrukcję obsługi zestawu do nauki defibrylacji półautomatycznej.
Uczestnicy otrzymali wygodny zestaw – „brelok”, w którym znajdują się jednorazowe rękawiczki oraz specjalny ustnik, który umożliwia wykonanie prawidłowej i bezpiecznej resuscytacji.