Zdjęcie z dożynek gminnych w Kobierzycach 24-25.08.2019. Organizator: Kobierzycki Ośrodek Kultury.

Kobierzyckie święto plonów (24-25.08.2019) za nami. Była to tradycyjnie już dwudniowa barwna zabawa w różnych rytmach: ludowych, discopolowych, rockowych a nawet cygańskich. Tę różnorodność zapewniło wiele zespołów, występujących naprzemiennie na dwóch scenach kobierzyckiego stadionu.

Rozpoczęliśmy świętowanie w sobotę jubileuszowym X Festiwalem Kultury Ludowej oraz specjalnym występem naszej Jarzębiny z okazji ich 30-lecia. W 2019 roku festiwal nie miał formuły konkursowej, tylko występów zaproszonych przez Jarzębinę gości – przyjaciół z Dolnego Śląska. Ich śpiewy przedzielał trzykrotnie roztańczony kabaret Teściowa. Na zakończenie festiwalu odbyło się wręczanie pamiątkowych statuetek, okolicznościowych książeczek o Jarzębinie oraz smakowanie pysznego tortu, ufundowanego przez gminę Kobierzyce. Uroczystość uświetniła obecność wójta Ryszarda Pacholika, przewodniczącej Rady Gminy Elżbiety Regulskiej i sekretarz gminy – Marii Wilk.
Tego dnia odbyły się również koncerty zespołów discopolowych i wieczorna dyskoteka. Najpierw wystąpił Live Band, następnie The Gentelman’s, potem zespół M.I.G. rodzeństwa Gwiazdowskich a na zakończenie do tańca zagrał nasz lokalny zespół Widmo. Bawiono się do późnej nocy.
W niedzielę po raz pierwszy oprawę dożynkowych uroczystości zapewnił zespół specjalizujący się w rekonstrukcji dawnych tradycji ludowych – Staropolanie z Wielkopolski. Odtworzyli oni muzyczno-taneczno-pantomimicznie cały rytuał święta plonów. Była to fascynująca podróż przez obyczaje i obrzędy, tańce i śpiewy. Widowisko zostało nagrodzone pięknymi brawami. Występ Staropolan poprzedził tradycyjny ceremoniał dożynkowy: powitanie wójta Ryszarda Pacholika, wkroczenie sztandarów, przyjmowanie delegacji wieńcowych, a wreszcie – misterium chleba.
Popołudniowe koncerty rozpoczęli ponownie Staropolanie z krótkim występem, następnie Jarzębina z nowym programem oraz zespoły Kobierzyckiego Ośrodka Kultury – kwartet wokalny No Name i tancerze z Bielan Wrocławskich. Dużym aplauzem powitany został Don Vasyl z zespołem. Podobało się barwne muzyczno-taneczne widowisko na cygańską nutę. Mocniejsze brzmienie zaprezentowała kapela Check Fly z Czech – partnerskiej miejscowości Kobeřice. Następnie wystąpił zespół Alibii z hitami PRL-u. Zwieńczeniem był występ De Mono z wokalistą Andrzejem Krzywym.
W strefie rekreacyjnej zorganizowano warsztaty dla dzieci, dmuchańce, były rozrywki zespołowe (KOSiR) i program pełen niespodzianek zatytułowany „Podróż dookoła świata”. Dożynkom oczywiście towarzyszyły stoiska gastronomiczne i rękodzielnicze.
Głównym organizatorem imprezy jest Kobierzycki Ośrodek Kultury. Na kolejną poczekamy rok. Odbędzie się jak zwykle w ostatni weekend sierpnia.

Izabella Starzec-Kosowska