Instruktor: Marcin Wolny
Wiek: młodzież
Zajęcia: bezpłatne
Miejsce: Kobierzyce
Zapisy: Kobierzycki Ośrodek Kultury, ul. Ludowa 7, Kobierzyce
Dział Sekcji, pok. 16, II p.
Dodatkowe informacje: tel. 608 329 418

Kobierzycki Klub Poszukiwaczy Tajemnic Przeszłości jest grupą uczniów i absolwentów kobierzyckich szkół, którzy w swoim wolnym czasie lubią zagłębiać się w przeszłość. Do Klubu zapraszamy młodzież zainteresowaną przeżywaniem wspólnych przygód dotyczących szczególnie dziedzictwa kulturowego Dolnego Śląska. Poszukiwacze uczestniczą podczas uroczystości organizowanych przez KOK. Prowadzili warsztaty dawnego tańca, brali udział w organizacji obozu królewskiego i przygotowywali dioramy historycznej podczas gminnych dożynek. Uczestniczą w pocztach sztandarowych oraz biją cieszące się popularnością okolicznościowe monety.

Dotychczasowe działania:

  • Poszukiwania i inwentaryzacja zabytków dawnej techniki na terenie gminy Kobierzyce.
  • Poszukiwania zaginionego miasta Miedzianki (Kupferbergu) w Rudawach Janowickich.
  • Współpraca z muzeum Króla Jana III w Wilanowie (warsztaty dawnego tańca, przygotowanie XVII-wiecznych potraw z wykorzystaniem ekologicznych i archaicznych upraw, warsztaty ruchu scenicznego oraz emisji głosu, udział w przedstawieniach wilanowskiego Teatru Historycznego).
  • Wakacyjne podróże śladami dawnej wielokulturowej Rzeczypospolitej. Do tej pory gościli w prawosławnym monasterze w Supraślu, synagodze w Tykocinie, gotowali z polskimi Tatarami i zwiedzali trzystuletni meczet w Kruszynianach. Stąpali śladami studenta Adama Mickiewicza w Wilnie, zapalili świecę przed sercem Marszałka na Rossie. Mieszkali w dumie rodu Zamoyskich w Zwierzyńcu. Podziwiali spadające gwiazdy w Bieszczadach oraz gościli w łemkowskiej chacie.