Dziś obchodzimy Światowy Dzień Pszczół?
 
Pszczoły należą do najbardziej pożytecznych stworzeń na ziemi. Te owady umożliwiają rozmnażanie się wielu roślin, dzięki ich pożytecznej pracy mamy warzywa, owoce, miód, pyłek pszczeli i wiele innych produktów pszczelich.
 

O tym jak ważna jest rola pszczół w środowisku, świadczy popularny cytat, przypisywany (prawdopodobnie błędnie) Albertowi Einsteinowi. Słynny naukowiec powiedział, że jeśli z powierzchni ziemi znikną pszczoły, to człowiekowi pozostaną już najwyżej cztery lata życia. Jest on z pewnością nieco przesadzony, ale warto przytoczyć konkretne liczby. Zgodnie z informacjami Organizacji ds. Wyżywienia i Rolnictwa 100 gatunków roślin uprawnych generuje około 90% żywności na całym świecie. Aż 71 z nich wymaga zapylania przez pszczoły. Pszczołom zawdzięczamy aż 4 000 odmian warzyw i wielu owoców, m. in. wiśnie, truskawki, brzoskwinie, poziomki czy morele. Dzięki tym pomarańczowym owadom możemy też cieszyć się smakiem kawy, czy zapachem bawełny. Pszczoły przyczyniają się do bezpieczeństwa żywnościowego jak i zachowania różnorodności biologicznej, co jest z kolei fundamentem celów zrównoważonego rozwoju.
 
Światowy Dzień Pszczół (World Bee Day) uchwalony został 20 grudnia 2017 roku w Nowym Jorku przez ONZ. Jako datę wybrano dzień urodzin wybitnego pszczelarza Słoweńca Antona Janšy. Z inicjatywą ustanowienia święta wystąpili właśnie jego rodacy ze Słoweńskiego Związku Pszczelarzy. Swój pomysł motywowali potrzebą zwrócenia uwagi na problem wymierania pszczół oraz podjęcia konkretnych działań w celu ich ochrony.
?https://bimkal.pl/kalendarz/swiatowy-dzien-pszczol
 
W ubiegłym roku realizowany był projekt z Bardzo Młodej Kultury. Projekt autorstwa Katarzyny Jagiełło pt. „Bzz… edukacja przez sztukę i zabawę” był stworzony w celu pokazania jak ważną rolę w życiu człowieka spełniają pszczoły i inne owady. Dzięki projektowi dzieci ze szkoły w Kobierzycach podczas warsztatów nauczyły się budowania hoteli dla owadów oraz lepienia poidełek dla pszczół. Powstałe domki i poidełka ulokowano na terenie gminy Kobierzyce. Kobierzycki Ośrodek Kultury w ostatnim czasie sprawdził, czy jest jakieś „nowe życie” w hotelach i okazało się, że mieszkają tam pszczoły murarki. Na pamiątkę projektu stworzony został mural, który znajduje się na ścianie budynku KOK.