Święta Katarzyna, adwent zaczyna
święty Jędrzej jeszcze mędrzej
[ściślej]

Rokrocznie w Jaszowicach tamtejsze panie organizowały jesienne spotkania katarzynkowe. Były one okazją do miłych spotkań, wróżb, wspominek, żarcików i konsumpcji różnych smakołyków przyniesionych przez każdą uczestniczkę. Gościnne progi świetlicy profilaktyki środowiskowej a dawniej też biblioteczne służyły za miejsce biesiad. Każda z pań przynosiła coś na stół. Śledziki, sałatki, wypieki – ciasta, rurki z kremem i inne pyszności. Czasami tym spotkaniom towarzyszyło drobne rękodzieło, jak na przykład robienie z kolorowej bibuły kwiatów.

Katarzynki w Jaszowicach – 2010 r.
Katarzynki w Jaszowicach – 2010 r.
Katarzynki w Jaszowicach – 2010 r.

Prowadząca biblioteki w Jaszowicach i Tyńcu nad Ślęzą Anna Orfin znana jest w okolicy ze swoich ciast. Polecamy na jesienne wieczory jej szarlotkę, która również może towarzyszyć dzisiejszym wróżbom katarzynkowym lub andrzejkowym (30.11).

Izabella Starzec

Szarlotka Ani
4 szklanki mąki tortowej 450
1 kostka margaryny z murzynkiem
2 łyżki masła
4 żółtka i 2 całe jajka
1 opakowanie cukru waniliowego
1 szklanka cukru pudru (można dać ¾ szklanki, jeśli chcemy zrobić mniej słodkie)
1 łyżeczka proszku do pieczenia
1 łyżeczka amoniaku
2 kg jabłek – najlepiej antonówki
1 opakowanie galaretki cytrynowej
Cynamon do smaku

Do miski wsypujemy wszystkie składniki, oprócz oczywiście jabłek. Wyrabiamy rękami do połączenia wszystkich składników. Gdy ciasto jest gotowe odkładamy większą część na spód. Na górę zostawiamy pozostałą część. Wydrążone i pokrojone jabłka podsmażamy na patelni aż staną się miękkie. Na koniec wsypujemy galaretkę i mieszamy do rozpuszczenia w gorącej jabłkowej masie. Galaretka dodaje spoistości jabłkom. Blaszkę należy wyłożyć papierem do pieczenia. Większą część ciasta kładziemy na spód, następnie warstwę jabłek i ponownie ciasto. Można je przemrozić i zetrzeć na tarce tworząc kruszonkę. Piec w temperaturze 180 stopni około 45-50 minut.