W Kobierzycach w środę 15 marca odbyły się eliminacje gminne Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej-„Młodzież Zapobiega Pożarom”. W zmaganiach uczniowie musieli wykazać się wiedzą na temat przepisów w zakresie ochrony przeciwpożarowej. Liczna reprezentacja młodzieży z terenu gminy zjawiła się w siedzibie Kobierzyckiego Ośrodka Kultury, by rywalizować o awans do etapu powiatowego. Dzieci zostały przygotowane pod czujnym okiem nauczycieli ze szkół z terenu gminy tj. Panią Dorotę Jakimiuk, Panią Martynę Michalak, Panią Lucynę Wawrzyniak, Panią Jolantę Sochę – Kokoszkę, Panią Agnieszkę Ziębę i Panią Justynę Pulikowską. Za organizację przedsięwzięcia odpowiedzialny był Urząd Gminy Kobierzyce, Strażacy z OSP Kobierzyce, OSP Pustków Wilczkowski, OSP Pustków Żurawski oraz Kobierzycki Ośrodek Kultury.

Konkurs odbywał się w dwóch etapach. Pierwszy z nich stanowił test wiedzy ogólnej składający się z 30 pytań, na który dzieci z klas I-IV miały 40 minut, zaś starsza grupa pół godziny. Drugą część stanowił egzamin ustny z wiedzy o ratownictwie, ochronie przeciwpożarowej i sprzęcie wykorzystywanym przez strażaków w działaniach.

Utworzone zostały dwie komisje konkursowe dla grupy młodszej i starszej, w składzie:

Grupa pierwsza: Maciej Bosiacki – Przewodniczący, Natalia Lepka – Sekretarz, oraz członkowie komisji – strażacy z OSP z terenu Gminy Kobierzyce: Ryszard Kądziela, Radosław Sidłowski, Krystian Szczepaniak.

Grupa druga: Dominik Krumin – Przewodniczący, Rafał Rudnicki – Sekretarz, oraz Jarosław Wilczyński – z OSP Pustków Wilczkowski, członek komisji konkursowej.

Komisje konkursowe po dokonaniu oceny prac pisemnych i przydzieleniu kolejnych punktów w drugim etapie wyłoniły zwycięzców:

– I grupa wiekowa (klasy I-IV): I miejsce- Wojciech Żarnowski, II miejsce- Jan Uliasz, III miejsce – Julia Oczkowska, IV miejsce – Mikołaj Rudnicki, V miejsce- Leon Luboiński, VI miejsce – Oliwia Jaros.

– II grupa wiekowa (klasy V-VIII): I miejsce – Jakub Żyła, II miejsce- Kacper Milczarek, III miejsce – Krystian Łomzik, IV miejsce- Michał Tyliński, V miejsce- Jakub Szczygieł.

Pamiątkowe medale, dyplomy oraz nagrody za zajęcie trzech pierwszych miejsc w obu grupach wiekowych wręczył Wójt Gminy Kobierzyce – Ryszard Pacholik wraz ze strażakami OSP Gminy Kobierzyce. Wszyscy pozostali  otrzymali dyplomy, medale i drobny upominek za udział w konkursie.

Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom” ma na celu popularyzowanie przepisów i kształtowanie umiejętności w zakresie ochrony ludności, ekologii, ratownictwa i ochrony przeciwpożarowej.

Turniej w szczególności ma pomóc popularyzowaniu wśród dzieci i młodzieży znajomości przepisów przeciwpożarowych, zasad postępowania na wypadek pożaru, praktycznych umiejętności posługiwania się podręcznym sprzętem gaśniczym, wiedzy na temat techniki pożarniczej, organizacji ochrony przeciwpożarowej oraz historii i tradycji ruchu strażackiego.

Na przestrzeni ostatnich lat uczestnicy prezentują bardzo duży poziom wiedzy. Jest to konkurs zupełnie inny niż wszystkie inne. Możemy być dumni z naszej młodzieży i liczyć na to że gdy dorosną – dołączą do zastępów Ochotniczej Straży Pożarnej w Gminie Kobierzyce!