Wakacje to wyjątkowy czas, kiedy odpoczywamy od rutyny roku szkolnego i możemy bardziej niż zwykle korzystać z uroków wypoczynku na świeżym powietrzu. Pogodne dni zachęcają do wędrówek i kąpieli. Sprzyjają wycieczkom do lasu.

Korzystając z uroków lata warto pamiętać o podstawowych zasadach, które sprawią, że wakacje będą nie tylko radosne, ale także zdrowe i bezpieczne. Zbiór takich porad przygotował SUPER LEKARZ, który wkrótce odwiedzi uczestników półkolonii letnich organizowanych przez Kobierzycki Ośrodek Kultury.

Lubiana przez najmłodszych maskotka NZOZ Twój Lekarz spotka się z półkolonistami w Kobierzycach, Ślęzie i Tyńcu Małym 29 czerwca oraz 6 i 13 lipca. Odwiedziny będą okazją do wspólnej zabawy oraz rozmowy o zdrowym i bezpiecznym spędzaniu wolnego czasu.

ZASADY ZDROWEGO I BEZPIECZNEGO WYPOCZYNKU

  1. Podczas upałów pamiętaj o stosowaniu ochronnych kremów z filtrem; noś nakrycie głowy i pij co najmniej 1,5 litra płynów dziennie.
  2. Jak najczęściej myj ręce; pamiętaj o dokładnym myciu owoców i warzyw przed jedzeniem, by uniknąć zatruć pokarmowych.
  3. Planując wycieczkę do lasu ubieraj długie spodnie oraz koszule z długim rękawem, by ograniczyć możliwość ukłucia przez kleszcze;
  4. Zachowaj ostrożność podczas wypoczynku nad wodą; pływaj pod nadzorem osoby dorosłej, korzystaj ze strzeżonych kąpielisk.
  5. W przypadku groźnych zdarzeń /wypadków, urazów/ natychmiast powiadom dorosłych; wzywaj służby ratownicze korzystając z numeru alarmowego 112.