Czy w trakcie ferii zimowych dziecko musi wyjechać na kolonie narciarską? A może powinno spędzić je w domu odpoczywając od szkoły? Owszem, może, jednak o kreatywne zajęcia dla naszych dzieci jak co roku zadbał Kobierzycki Ośrodek Kultury.

W trakcie ferii zimowych odbyły się półkolonie organizowane przez KOK dedykowane dzieciom zamieszkałym na terenie Gminy Kobierzyce. Zajęcia odbywały się w czterech miejscowościach w Bielanach Wrocławskich, Kobierzycach, Tyńcu Małym oraz Wysokiej. Zrealizowano dwa pięciodniowe turnusy, w których wzięło udział łącznie 315 dzieci w wieku 7-12 lat.

Tematem przewodnim zajęć była „Wyprawa w kosmos”, dlatego tematyka zajęć skupiona była wokół geologii, astronomii oraz wyobrażeń dzieci o kosmosie i jego mieszkańcach. Wśród zajęć zaproponowanych uczestnikom były m.in. warsztatach mineralogiczne, plastyczno-techniczne, majsterkowanie, mały chemik czy zajęcia w mobilnej pracowni komputerowej oraz wycieczki.

Podczas warsztatów mineralogicznych dzieci stały się małymi ekspertami, odkrywając, jakie niesamowite historie kryją się w głębi ziemi. Najmłodsi mieli okazję zgłębić sekrety różnorodnych skał i kamieni, obserwując je i dotykając ich różnorodnych struktur w trakcie prezentacji cięcia, szlifowania oraz polerowania agatu. Udało się odpowiedzieć na pytania jak powstają skały? Jak tworzy się agat? Jak rosną kryształy?

Dzieci rozbudziły swoją ciekawość świata podczas zajęć „Mały chemik” – miały okazję dowiedzieć się czym jest suchy lód i jakie efekty można osiągnąć, gdy połączy się go z różnymi substancjami. Chwilami unosiły się tajemnicze mgiełki, a w oczach dzieci błyszczało zaciekawienie nauką.

Mini galaktyka w słoiku? Dlaczego nie!? Z użyciem kolorowych pigmentów, waty, brokatu i odrobiny kreatywności, powstały niesamowite mikrokosmosy. Tak proste materiały pozwoliły na wykonanie ciekawych prac, które stały się pięknymi ozdobami dziecięcych pokoi.

Zajęcia majsterkowania także cieszyły się dużym zainteresowaniem. Wykorzystując materiały z recyklingu powstały eko rakiety kosmiczne. Dzieci pracując w grupach odkryły ile przyjemności i zabawy mogą dać proste materiały oraz jakie niesamowite efekty daje współpraca.

Kosmiczna przygoda, to także idealny temat do zajęć plastyczno-technicznych, podczas których każdy mógł złożyć własną rakietę 3D oraz stworzyć ciekawą postać z własnoręcznie wykonanych pomponów. Przy stołach pełnych kolorowych włóczek, koralików i innych dodatków dzieci tworzyły własne ufoludki. Rozbudzając wyobraźnię i ćwicząc dłonie w trakcie robienia pomponów z włóczki maluchy zaprojektowały pozaziemskie istoty z wielkimi, tajemniczymi oczami, które stały się brelokami i zabawkami podobnymi do tych, którymi bawili się ich rodzice czy dziadkowie.

Podczas wycieczek zorganizowanych w ostatnich dniach półkolonii dzieci obejrzały styczniowy hit kinowy – bajkę „Wyfrunięci” oraz spędziły beztrosko czas w sali zabaw Bobolandia. Radości nie było końca podczas zabaw na trampolinach, zjeżdżalniach i dmuchańcach. Była to wspaniała zabawa i miło czas spędzony na aktywności fizycznej w gronie rówieśników.

Półkolonie zimowe to nie tylko chwila zabawy, ale także świetna okazja do rozwijania pasji i zainteresowań. Dni pełne naukowych doświadczeń, kolorów i kosmicznych przygód z pewnością pozostaną w pamięci najmłodszych na długo.

W wakacje czekają na dzieci kolejne dni pełne kreatywności, zabaw i emocji –zapraszamy na letnie półkolonie z Kobierzyckim Ośrodkiem Kultury!

Katarzyna Maracewicz