Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Pustkowie Wilczkowskim dzielą się dzisiaj z Państwem przepisem na tradycyjne polskie pierogi z kapustą i grzybami, okraszone zeszkloną cebulką, czyli pierogi wigilijne. Smacznego!

PIEROGI Z KAPUSTĄ I GRZYBAMI
Składniki na około 100 sztuk


FARSZ
10 dag suszonych grzybów
0,5 kg opieniek
0,5 kg pieczarek
1 kg kiszonej kapusty
2 cebule
sól, pieprz, przyprawa maggi i przyprawa uniwersalna
3 łyżki oleju
margaryna
CIASTO PIEROGOWE
1 kg mąki
1 jajko
3 łyżeczki oleju
około 250 ml ciepłej wody
szczypta soli
DO PODANIA (okrasa)
3 cebule
kilka łyżek oleju roślinnego

PRZYGOTOWANIE:
FARSZ
Suszone grzyby opłukać, zalać zimną wodą i odstawić na 6 godzin lub na całą noc. Następnego dnia gotować aż będą miękkie. Pod koniec gotowania doprawić solą i pieprzem. Opieńki także ugotować a następnie kolejno podsmażyć i doprawić do smaku. Pieczarki pokroić w kostkę i podsmażyć na margarynie, pod koniec doprawić do smaku.
Kapustę gotujemy w 300 ml wody do miękkości z dodatkiem soli (ok. 45 minut), następnie należy ją dokładnie odcisnąć z wody.
Tak przygotowane grzyby i kapustę po ostudzeniu mielimy w maszynce na grubych oczkach (około 1 cm średnicy) bądź bardzo drobno kroimy. W dużym garnku lub patelni na oleju należy zeszklić cebulę i wrzucić zmieloną kapustę, delikatnie ją podsmażając. Kolejno dodajemy ją do zmielonych grzybów. Składniki farszu dobrze wyrobić łącząc wszystkie składniki i doprawić solą, pieprzem, maggi oraz przyprawą uniwersalną.
CIASTO PIEROGOWE
Mąkę przesiać na stolnicę, zrobić wgłębienie, dodać jajko, sól i olej. Następnie powoli dolewać ciepłą wodę i wyrabiać ciasto, zagarniając mąkę do środka wgłębienia. Ciasto wyrabiać aż będzie miękkie i elastyczne przez około 15 minut. Przykryć ściereczką. Po wyrobieniu ciasta nastawiamy wodę w dużym garnku na gotowanie. Wodę należy posolić.
Ciasto należy podzielić na 5 części i kolejno rozwałkowywać na placki. Małą szklanką wycinać kółeczka, na środek nakładać farsz, składać na pół i zlepiać brzegi w pierogi. Gotować do miękkości, przez około 3 – 5 minut.
Podawać z drobno pokrojoną i podsmażoną na oleju/margarynie cebulką.
Pierogi można podawać jako samodzielną potrawę bądź jako dodatek do czerwonego barszczu wigilijnego.
WSKAZÓWKI
Jeżeli nie mamy opieniek to można użyć 1 kg pieczarek oraz 40 dag suszonych grzybów.